Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Не да мавa :D
Пушам во 11, си легнувам у 1, не можам да заспијам од глад. Се вртам по 2 саати во кревет, не бива. И не е као ајде една банана, чаша јогурт и слично па ќе си заспијам, не, си бара нешто појако :D

Сепак субјективно е. Но јас сфатив дека е најдобро да не се конзумира после 22, ако веќе сакаш да пазиш на килажа.
Од 17-22 е идеално време за мене, доколку не сакам да качам килажа и да функционирам оптимално во тек на ден.

Детокс од месец дена знае да биде океј исто.
Во последно време наместо секој ден по малку, почнав само за викенди FULL ON, од понеделник до четврток не. И тоа е топ cycle за мене.
All day every day искрено не е cool.
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
334
Поени од реакции
323
Нашиот вожд, нобеловец и драг зајко ќе ја декриминализира ганџата за да го зголеми пазарот за својот производ од нивите во Муртино. Ако, нека прави пари човекот, ако тоа е цената за луѓето да бидат легално насмеани, треба да ја платиме и тоа со насмевка.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.914
Влијае така што доаѓаш дома и ти се појавува црната дупка у стомак, јадеш 2 ќеси чипс, 1 чоколада, сфаќаш дека уствари не си ни јадел, стааш цела ќеса макарони да се варат, у меѓувреме газиш со едната нога на усисивачот кој се опрчил у дневна и ти доаѓа некој рефлекс заштитен за да не го скршиш усисивачот пошто си свиња и скокаш со другата нога и некако ти се плеткаат нозете у воздух и трескаш на земја од едно метро целиот спружен на земја, за малце кај комшијата доле ќе завршиш, гледаш дека не ти е ништо и добро си прошол и не можеш да дочекаш да се доварат макароните бидејќи си како волк гладен, ги тргаш од рингла полуживи истураш вода стааш кечап и цел калап сирење и бодеш со вилушката толку силно што и росвајтот го грицкаш по парчиња.
 

Воинот од Северџан

An Orc among Hobbits
Член од
3 март 2021
Мислења
101
Поени од реакции
111
Еве шител вика марата да ти бил загадувач https://sitel.com.mk/proizvodstvoto-na-kanabis-go-zagaduva-vozduhot-povekje-od-rudnicite-za-jaglen
Се чудам како може растение да биде загадувач, но кога ќе си вратам филм со сиве овие закони, ограничувања и услови дури и камен да си ќе те сторат злосторник.
Додуша, паметни се овие, наскоро ќе легализираат и одгледување на отворен, за да нема биде загадување бе и ќе биде најнормално нешто исто како пченка покрај патот. Ние ќе почекаме троа, дотогаш дај од тоа жолтата.
 
J

joli1

Гостин
најмногу што сум се нацепал од јадење напушен било кинење 8 донери у едно седнување, еден по друг.

иначе ако не се напушам и неам некој апетит, ама фејв храна напушен ми е дефинитивно пола/цела тепсија бурек. :cool:
 
Член од
13 јуни 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Досега од џоинт не умрел никој, ниту останал пореметен ниту растроен.

многу поопасни се дизајнер дрогите и опоидите кои на пазарот се продаваат како алва, знаете оди муштерија кај дилер за трава и овој му дава жуто демек немал трава а целта е да го навлече.

Ако има нешто штетно тоа е главно поради тутунот бидејќи се пуши без филтер па удара на срцето многу, инаку травата е многу добра пред секс а и после не е лоша;)
Добро, изгледа дека сте воодушевени од ефектите на травата. Но да се потсетиме, секоја супстанца има свои ризици и потенцијални негативни последици. Се разбира дека треба да бидете внимателни и да се консултирате со стручници пред да ги искористите некои од овие супстанци. А за предсекс и посекс искуства, на крајот, тоа зависи од индивидуалните предизвици и предразмислувања. Така да, некои луѓе можеби наоѓаат дека им помага, но секогаш бидете настојни во бројот на безбедни и одговорни решенија кои ги земате.
 

Воинот од Северџан

An Orc among Hobbits
Член од
3 март 2021
Мислења
101
Поени од реакции
111
Знае ли некој да препорача некој добар coffee shop во Ајндховен, одамна не сум се надувал со добра ганџа па ќе правам едно летање до таму. А за назад има да биде дупло летање flying while high madafaka
 
Член од
25 септември 2023
Мислења
111
Поени од реакции
119
Не дека не сум пафкал ама далеку е подобро да го живееш животот без канабис отколку со канабис, проверете ги подкастите на Ендру Хуберман во врска со марихуаната од научна перспектива јебеш оправдувања и фалење на џоинт, туку кој како сака така нека си прави ама сепак наука и факти се едно, а трипање и фалење џоинти е друго. Имав еден другар тој често ја фалеше тревата додека еден ден не призна дека од многу пушење има јака анксиозност и панични напади, сега гледам се мачи нешто тренира пробува да престане ама тешко.

Невротрансмитери, хормони, хипоталсмус, церебрум, церебрлум, фронтална лоба нема на што не удира THC-то и стимулира, а после тоа и остава свои последици и секако менува хемија на цел мозок. Постојат милион лични причини во животот да запалиш џоинт ама и неколку научни, биолошки и невролошки причини да не палиш воопште. Реално сакам да живеам у свет кај што некој ќе ми се пофали дека земал прво место во атлетика или бокс отколку дека испуштил 3 џоинта за викенд.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.594
Поени од реакции
18.009
А бокс не влијае на мозокот? :)

Да, кај нормални особи, разни видови на марихуана имаат различни ефекти на мозокот кај различни индивидуи. Така на пример може да влијае на центрите во мозокот кои се поврзани со перцепирање или алармирање од надворешна опасност односно ги прави поалармирани, па може да дојде до појава на страв и анксиозност, а во некои случаи и параноја, ко во случајот на еден мој поранешен пријател. Но во други случаи може да доведе и до повишен фокус и зголемена креативност.

Еве индика да речеме е одлична за луѓе кои патат од несоница, но затоа доста влијае на деловите од мозокот задолжени за секундарна меморија, така што можно е да не се сеќаваш на тоа што си правел пред две минути или како уствари ти си дошол на тоа место ако се движиш во дел кој не ти е баш познат. Додека кај други особи со аутизам истото тоа може да влијае на ублажување на последиците, како дефицит на социјална интеракција и мислам дека се користи кај аутистични луѓе, барем познавам семејни пријатели кои на нивното аутистично дете чат пат му ролаат гане.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
25 септември 2023
Мислења
111
Поени од реакции
119
А бокс не влијае на мозокот? :)

Да, кај нормални особи, разни видови на марихуана имаат различни ефекти на мозокот кај различни индивидуи. Така на пример може да влијае на центрите во мозокот кои се поврзани со перцепирање или алармирање од надворешна опасност односно ги прави поалармирани, па може да дојде до појава на страв и анксиозност, а во некои случаи и параноја, ко во случајот на еден мој поранешен пријател. Но во други случаи може да доведе и до повишен фокус и зголемена креативност.

Еве индика да речеме е одлична за луѓе кои патат од несоница, но затоа доста влијае на деловите од мозокот задолжени за секундарна меморија, така што можно е да не се сеќаваш на тоа што си правел пред две минути или како уствари ти си дошол на тоа место ако се движиш во дел кој не ти е баш познат. Додека кај други особи со аутизам истото тоа може да влијае на ублажување на последиците, како дефицит на социјална интеракција и мислам дека се користи кај аутистични луѓе, барем познавам семејни пријатели кои на нивното аутистично дете чат пат му ролаат гане.
бокс влијае на мозокот, јас имам околу 11 фрактури од спорт и сите ги сметам за благородно нешто затоа што настанале од спорт. Се согласувам дека марихуаната има и бенефити, за кои допрва треба да се истражува. Јас воопшто не сум против легализација, како што реков што сакате правете, дојди кај мене во собата запали си џоинт никој не ти брани. Ама да не го занемаруваме фактот дека баш тој ефект што велиш на меморија, не е убаво тоа бе човек, амигдала, хипокампус имаш таму нежни делчиња во тој дел од главата одговорни за тој страв, меморија, не можеш ти едноставно да решиш тоа да го стимулираш како ќе ти текне. До душа ти можеш ама си има долготрајни последици. Што се однесува за бокс, атлетика, фудбал, си ебало мамата и тоа ама мене ако ме прашаш од што би сакал да настрадам ќе кажам спорт. По ќе ми биде мирна душата. Баш затоа би сакал луѓето да размислат и да не летаат со правење светост од ганџата. Спортот можеби е лош и предизвикува болести поврзани со мозокот и нервниот систем, артритис и болести на зглобови од друга страна пак помага и во раст и развој и стимулира развивање на неурони ради зголемен мозочен неуротрофичен фактор. Може како Нејт Дијаз па да треба ем спорт ем џоинт
 

Kajgana Shop

На врв Bottom