Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
540
Изгледа ти си тој што тука меша поими...
Автоматски споено мислење:


Локај таму што и да локаш и ич кур да не те боли за мојот кур, кој е коска и со тхц и без!
Ќе попуштиш, прашање на време е :) ако немаш исаф си еба мозокот
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
342
Поени од реакции
331
Ќе попуштиш, прашање на време е :) ако немаш исаф си еба мозокот
Имам исаф, макар што не ни знам што е тоа :D Ти вака инаку експертизава ти е од искуство или од рекла казала? Значи има разлика од џанкаришта што живее за да е надуван во некој ќумез и ништо друго не прави со животот, па имаш луѓе на повисоко ниво кои го користат конопот плански и одговорно за свој бенефит во реалниот живот. Тоа е поентата, а не да се избега од реалноста. А за некој неупатен со цироза на црниот дроб од алкохол и јагленосани бели дробови од тутун кој тепа жени и деца по дома наркомани сме сите, небитни се подробностите :ROFLMAO:
 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
540
Имам исаф, макар што не ни знам што е тоа :D Ти вака инаку експертизава ти е од искуство или од рекла казала? Значи има разлика од џанкаришта што живее за да е надуван во некој ќумез и ништо друго не прави со животот, па имаш луѓе на повисоко ниво кои го користат конопот плански и одговорно за свој бенефит во реалниот живот. Тоа е поентата, а не да се избега од реалноста. А за некој неупатен со цироза на црниот дроб од алкохол и јагленосани бели дробови од тутун кој тепа жени и деца по дома наркомани сме сите, небитни се подробностите :ROFLMAO:
Прочитај го твојот пост 3 пати, ако ја најдеш дупката ок. :)
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
752
Поени од реакции
1.014
Марихуаната може да биде уживање и опуштање, но може да биде и казна зависно колку дуваш.

Малку уживање е добро, премногу уживање може да биде и казна. Дувам веќе 7 години, порано дував секој ден сега еднаш до двапати неделно си барам некој баланс. Работам во ИТ, така да не работам физичка работа, но психички некогаш ми е многу и дувам стриктно навечер и полесно спијам, сабајле како нов сум, си правам кафенце и почнувам да работам без проблем.

"A little pleasure is nice, too much can be painful"

Симптоми на повлекување (withdrawal symptoms) е вистинска ствар, кој реално е вистински пушач знае за ова. Вториот ден ако не се надуваш, имаш чувство на напнатост, нервоза и анксиозност бидеќи е сепак психотична дрога и ти се чисти од системот се дур не пушиш, напнат можи да се чуствуваш првите неколку дена, после 4-7 дена мене лично ништо не ми е и се ми е во нормала. Ги знам тие чувства и знам да се контролирам, но некој што не е искусен со овие нус-ефекти можи стварно да си поремети некои свери во животот.

Во секој случај, да дувам ми е многу подобро отколку алкохол (не барам изговор за дување), мислам дека ако ги избришам сите пороци во животов ќе ми биде многу монотоно се.

Добро внимавајте да не станите мрзеливи, бидеќи може да одземе мотивација и некој работи што некогаш си уживал да ги правиш може да те натера да се чувстуваш дека немаш никаква мотивација да ги правиш повеќе, иако не треба да зависиме до мотивација за да ги правиме работите што треба да ги правиме, туку да ги правиш со карактер и посветеност бидеќи мораш. Јас лично со ова си имав проблем, но со време созреав.

Thats my 2 cents :D
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
342
Поени од реакции
331
Прочитај го твојот пост 3 пати, ако ја најдеш дупката ок. :)
Рече типчето кое владее вокабулар од вкупно 17 зборови, а од тие 17 зборој најчесто го користи "кур", додека остатокот од и онака ограничената содржина му е субјективна, extremely annoying and judgemental. Учените Римјани на форуми дебатирале со издржани аргументи и решавале различни тематики, додека на нашиов дигитален форум има секакви ликови, па и такви како тебе. И тоа е ок се додека не почнат да паламудат на други како требало или како не требало. Chill bro, имаш право на мислење, ама не се мешај во туѓ простор кој ти е непоимлив!
Автоматски споено мислење:

Марихуаната може да биде уживање и опуштање, но може да биде и казна зависно колку дуваш.

Малку уживање е добро, премногу уживање може да биде и казна. Дувам веќе 7 години, порано дував секој ден сега еднаш до двапати неделно си барам некој баланс. Работам во ИТ, така да не работам физичка работа, но психички некогаш ми е многу и дувам стриктно навечер и полесно спијам, сабајле како нов сум, си правам кафенце и почнувам да работам без проблем.

"A little pleasure is nice, too much can be painful"

Симптоми на повлекување (withdrawal symptoms) е вистинска ствар, кој реално е вистински пушач знае за ова. Вториот ден ако не се надуваш, имаш чувство на напнатост, нервоза и анксиозност бидеќи е сепак психотична дрога и ти се чисти од системот се дур не пушиш, напнат можи да се чуствуваш првите неколку дена, после 4-7 дена мене лично ништо не ми е и се ми е во нормала. Ги знам тие чувства и знам да се контролирам, но некој што не е искусен со овие нус-ефекти можи стварно да си поремети некои свери во животот.

Во секој случај, да дувам ми е многу подобро отколку алкохол (не барам изговор за дување), мислам дека ако ги избришам сите пороци во животов ќе ми биде многу монотоно се.

Добро внимавајте да не станите мрзеливи, бидеќи може да одземе мотивација и некој работи што некогаш си уживал да ги правиш може да те натера да се чувстуваш дека немаш никаква мотивација да ги правиш повеќе, иако не треба да зависиме до мотивација за да ги правиме работите што треба да ги правиме, туку да ги правиш со карактер и посветеност бидеќи мораш. Јас лично со ова си имав проблем, но со време созреав.

Thats my 2 cents :D
Фала за двата цента и споделеното искуство :) Се согласувам со твојот став и мислам дека слично гледаме на работите во врска со темава.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.596
Поени од реакции
79.855
Симптоми на повлекување (withdrawal symptoms) е вистинска ствар, кој реално е вистински пушач знае за ова. Вториот ден ако не се надуваш, имаш чувство на напнатост, нервоза и анксиозност бидеќи е сепак психотична дрога и ти се чисти од системот се дур не пушиш, напнат можи да се чуствуваш првите неколку дена, после 4-7 дена мене лично ништо не ми е и се ми е во нормала. Ги знам тие чувства и знам да се контролирам, но некој што не е искусен со овие нус-ефекти можи стварно да си поремети некои свери во животот.
откажуење од марихуана и откажуење од цигари или хероин се многу различни работи
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
752
Поени од реакции
1.014
откажуење од марихуана и откажуење од цигари или хероин се многу различни работи
Мислам дека дебатираме за марихуана, не за тешки дроги.

Цигарите искрено се претешки за отажување особено кога пушип подолг период, јас само со кафе 1-2 цигара дено палам и пак ми е тешко да ги откажам, но ги намалив драстично во споредба од порано, полека полека дури ич нема да палам. Треба јак карактер за да речиш не пушам повеќе и стварно да престаниш да пушиш.
Автоматски споено мислење:

Еве highlights од мене, една палка и другите две слики за најубавото чајче од Амстердам :D

1.jpg 2.jpg 3.jpg
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.007
Поени од реакции
683
Мислам дека дебатираме за марихуана, не за тешки дроги.

Цигарите искрено се претешки за отажување особено кога пушип подолг период, јас само со кафе 1-2 цигара дено палам и пак ми е тешко да ги откажам, но ги намалив драстично во споредба од порано, полека полека дури ич нема да палам. Треба јак карактер за да речиш не пушам повеќе и стварно да престаниш да пушиш.
Цигарите и вејп ми беа многу тешки за оставање. Ама ги оставив. Башка цените усвет отидоа.
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.442
Поени од реакции
3.155
Мислам дека дебатираме за марихуана, не за тешки дроги.

Цигарите искрено се претешки за отажување особено кога пушип подолг период, јас само со кафе 1-2 цигара дено палам и пак ми е тешко да ги откажам, но ги намалив драстично во споредба од порано, полека полека дури ич нема да палам. Треба јак карактер за да речиш не пушам повеќе и стварно да престаниш да пушиш.
Автоматски споено мислење:
Џабе се мачиш пријателе..Ја пушам и пијам секојдневно и не мислам ништо да оставам или да намалам ама најголем ,,порок" ми е Светиот Дух кој не им дава на овие гомнарии да се лепат за мене и да делуваат над мене зашто Духот е главен и тој доминира со моето тело и матер ебава чисти боље од кирби..
 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
540
Рече типчето кое владее вокабулар од вкупно 17 зборови, а од тие 17 зборој најчесто го користи "кур"
10 зборови се, „кур“ 7 пати си го броел. Ти пак не ми верувај што ти велам, ама ајде твој избор е.
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
342
Поени од реакции
331
Мислам дека дебатираме за марихуана, не за тешки дроги.

Цигарите искрено се претешки за отажување особено кога пушип подолг период, јас само со кафе 1-2 цигара дено палам и пак ми е тешко да ги откажам, но ги намалив драстично во споредба од порано, полека полека дури ич нема да палам. Треба јак карактер за да речиш не пушам повеќе и стварно да престаниш да пушиш.
Автоматски споено мислење:

Еве highlights од мене, една палка и другите две слики за најубавото чајче од Амстердам :D

Прегледај го приврзокот 411661Прегледај го приврзокот 411662Прегледај го приврзокот 411663
Чајче не сум пробал, ама добар канабатер од ова може да излезе, далеку поздрава и поефикасна верзија за мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom