Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Како влијае марихуаната на крвниот притисок?
Долгорочно, го покачува притисокот како и отчукувањата на срцето во минута. Дури и кога пушиш, без разлика дали е сатива и индика, предизвикува тахикардија дур е првата фаза на еуфорија и слично.

Сите зборуваат за марихуаната ова, марихуаната она, као ептен е кул, никој не умрел од предозирање, била здрава и слично, но никој не ги спомнува долгорочните ефекти од често и долготрајно користење, како и фактот дека секој организам е различен. А долгорочни негативни ефекти ги има поприлично доста.[DOUBLEPOST=1536498616][/DOUBLEPOST]
Како влијае марихуаната на здравјето...



Еве како.
Добар пример. Отидена двеста у неповрат. Нешто дебатиравме, вика можела кога сака да остави - ама нејќела, а пет години пуши по 5 грама трева секојдневно. Иди најди и НЗС.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Го суши мозокот. Знам дека одма ќе ми се нафрлат, ама тоа е реалноста на долгорочната употреба.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Долгорочно, го покачува притисокот како и отчукувањата на срцето во минута. Дури и кога пушиш, без разлика дали е сатива и индика, предизвикува тахикардија дур е првата фаза на еуфорија и слично.
Само еднаш пробав таков марикуана цигар и ми се случи тоа, ѓаволска работа.[DOUBLEPOST=1536499005][/DOUBLEPOST]
Добар пример. Отидена двеста у неповрат. Нешто дебатиравме, вика можела кога сака да остави - ама нејќела, а пет години пуши по 5 грама трева секојдневно. Иди најди и НЗС.
Оваа е некој хипстер желна за внимание.[DOUBLEPOST=1536499031][/DOUBLEPOST]
Го суши мозокот. Знам дека одма ќе ми се нафрлат, ама тоа е реалноста на долгорочната употреба.
Ако пушиш по еден неделно, како господин нема ништо да ти е.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Го суши мозокот. Знам дека одма ќе ми се нафрлат, ама тоа е реалноста на долгорочната употреба.
Нема такво нешто како сушење на мозокот и слично. Што, ги убива ли мозочните клетки ли? Фактот дека реверзибилно влијае негативно на меморијата не се должи на фактот дека ги сушела клетките.
Од друга страна, сјебува серотонин / допамин механизми и тоа е многу полошо и потешко за средување.[DOUBLEPOST=1536500165][/DOUBLEPOST]
Само еднаш пробав таков марикуана цигар и ми се случи тоа, ѓаволска работа.[DOUBLEPOST=1536499005][/DOUBLEPOST]

Оваа е некој хипстер желна за внимание.[DOUBLEPOST=1536499031][/DOUBLEPOST]

Ако пушиш по еден неделно, како господин нема ништо да ти е.
Тебе би ти дал салвиа, лично Ѓаволот да ти ги стресе гаќите.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
..., а пет години пуши по 5 грама трева секојдневно. ...
Е тоа е више фино пушење грас.[DOUBLEPOST=1538041078][/DOUBLEPOST]
Долгорочно, го покачува притисокот како и отчукувањата на срцето во минута. Дури и кога пушиш, без разлика дали е сатива и индика, предизвикува тахикардија дур е првата фаза на еуфорија и слично.
Напротив, јас на повеќе места прочитав дека долгорочно го намалува притисокот, особено таа едната од тие двете, ваљда сатива. За краткорочно, као првите саат време - да, точно е и јас така сум информиран.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
https://kajgana.com/od-deneska-marihuanata-e-legalna-vo-kanada-dozvoleni-chetiri-stebla-po-semejstvo
:facepalm:
Море овие забегани, затуцани, срам да им е. Дај пратете им од нашиве попови и народ да им објаснат колку лоша работа е ова зелено растение :вонзем:
А у другата тема збореше зошто Илон Маск пушел трава:pos:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Иди прочитај таму подобро, па види што сум сакал да кажам. Нормално, ако имаш капацитет да сфатиш, ако не продолжи смеј си, бар здрав ќе си.
Јако е кога сам ќе се фатиш у глупостите кои ги тресеш:icon_lol:
 
B

Bafra

Гостин
Јако е кога сам ќе се фатиш у глупостите кои ги тресеш:icon_lol:
Како што кажав, секој со својот капацитет.



За да тролаш, треба сепак малку повеќе внимание за ставовите на тој што сакаш да се исмејуваш, за да не испаднеш ти ебаната странка ;)
 
Член од
16 октомври 2018
Мислења
118
Поени од реакции
150
Влијанието на здравје од пушење на марихуана го знаеме сите ние кои не ја употребуваме оти е толку грозна и смрдлива, но затоа знам како делува на фаца и на однесување.
Секоја вечер пред моја зграда се собираат млади луѓе и дуваат лу дуваат, поцрвенуваат во очите како вампири да се, се однесуваат како паднати од дудинка, раскалашени и одлепени.

никогаш неме да сфатам зошто толку ја промовираат и ни ја буткаат со сила да ја употребуваме, ко да имаат намера да го издрогираат целиот свет а потоа да завладеат со дрогиран народ(мислам на оние некои си големи сили).
нема да сфатам и кога некој ќе ми рече дека само РЕКРЕАТИВНО демек користел марихуана(каква ли е таа рекреација)?

Марихуаната е само лоша работа и ништо друго, ама баш ништо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom