Како Кинезите освојуваат медали? Вака...

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Тегови на нозете на децата кои се на предучилишна возраст, вежбање до изнемоштеност, тренерите ги истегнуваат до крајни граници, седат врз нив, им ги превртуваат зглобовите, а тие се на граница на солзи. Само најиздржливите опстануваат.

Колку и да изгледа сурово, Кинезите имаат успех. На Олимписките игри во Пекинг освоија точно 100 медали - 51 злато, 21 сребро и 28 бронзи. Американците имаа 10 повеќе, но сепак - домаќините можат да се пофалат со 15 златни медали повеќе.
Меѓутоа, патот до врвот е навистина неверојатен. Погледнете го видеото.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
леле плачат и уште вежбаат :nesum:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.277
Поени од реакции
45.689
Тоа се крајности,или вака или како кај нас марихуана и цигари во сали по физичко :)

Мада е болно ова,имаат ли душа бре овие :icon_neut
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Нека ми малтретира мое дете вака ,ке го врзам во чвор 3 дена да не може да го одврзат :nenene:
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Интересно една работа, за женските има машки тренери, а за машките има жени тренерки :). Така одат некои работи, плачи на ’’тренинзи’’ и после пак плачи ( :pos2: ) кога ке освоиш прво место. И не ке се преселиш во САД, море ке леташ.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Леле, браво. Мачно, тажно, и што уште не ама браво. Барем се знае дека ќе биде нешто од нив.
Не ко поголем дел од нашиве, од пола саат тренинг на скара кај Злате и пиво
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Строгост, дисциплина + комунизам и голема доза на култура.
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Jas da imam moznost odma bi se prijavil na vakov trening.
Ludila.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Ова на клипот изгледа стварно мачење, па како само ѓи мачат како душа да немаат. А што толку многу ѓи тера тие деца постојано да ги издржуваат овие тормозни тренинзи?
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Ова на клипот изгледа стварно мачење, па како само ѓи мачат како душа да немаат. А што толку многу ѓи тера тие деца постојано да ги издржуваат овие тормозни тренинзи?
Мислиш деца од 6 години сами одбрале и уживаат во ваква тортура? Ги тераат родители желни детето да им постигне нешто, ама по која цена бе? Јас вака свое дете не би пуштила ни само да сака.

За да освојам еден мочан медал на Олимпијада цело детство во болка и фрустрација да го поминам... Разбирам јас дисциплина, ама ова е екстремно. Мали дечиња се тоа.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
За да освојам еден мочан медал на Олимпијада цело детство во болка и фрустрација да го поминам... Разбирам јас дисциплина, ама ова е екстремно. Мали дечиња се тоа.
Псај, ако самата имаш желба да бидеш на врвот на спортскиот свет и насекаде да те слават како херој, ќе направиш уште многу поболни работи од ова. Брус Ли вежбал со товар правел дневно по 2000 удари со рацете, Фелпс пливал по 8 часа дневно...
И јас вежбам со товар на моето тело. Со сунѓери кои кога пливаш се полнат со вода и го отежнуваат пливањето, со пераи и лопатки за рацете, со отпорник за меѓу бутовите. Тешко ми е навистина, но откако ќе ги извадам, пливам многу побрзо. На зимските подготовки имам два тренинга пливање и скијање меѓу нив. Кога ќе сакаш да бидеш на врвот, и од пиле млеко ќе извадиш само за да успееш во намерата.
Затоа и јас како Точкест и како спортист би им кажала едно огромно и заслужено БРАВО!:wink:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Пишува дека видеото не е повеќе достапно. Што е проблемот ??
 

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
Подобро да го прават тоа отколку да зимаат недозволени сретства за да стигнат до врвот.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Псај, ако самата имаш желба да бидеш на врвот на спортскиот свет и насекаде да те слават како херој, ќе направиш уште многу поболни работи од ова. Брус Ли вежбал со товар правел дневно по 2000 удари со рацете, Фелпс пливал по 8 часа дневно...
И јас вежбам со товар на моето тело. Со сунѓери кои кога пливаш се полнат со вода и го отежнуваат пливањето, со пераи и лопатки за рацете, со отпорник за меѓу бутовите. Тешко ми е навистина, но откако ќе ги извадам, пливам многу побрзо. На зимските подготовки имам два тренинга пливање и скијање меѓу нив. Кога ќе сакаш да бидеш на врвот, и од пиле млеко ќе извадиш само за да успееш во намерата.
Затоа и јас како Точкест и како спортист би им кажала едно огромно и заслужено БРАВО!:wink:
Џену грл, ти имаш 17 години, тие деца имаат 8. На 8 години никој на светов не може да ме убеди дека едно дете ќе одбере наместо да си игра џамлии у маало да оди во сала и да вежба цел ден на таков нечовечки начин како Кинезиве. Дечињата плачеа буквално.

Мене ми е јасно дека не може спиејќи да освоиш титула. Работа мора, се знае. И дисциплина и желба и се. Ама го погледна ти клипот? Така сигурно не вежбаш за твоите натпревари. Уште помалку па си вежбала на толку мала возраст.
Има граници, има посебни техники, вежби, начини како да постигнеш извесно ниво во одреден спорт. Ама волку екстремна техника ко оваа на Кинезиве мора да признаеш дека до сега не си видела.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom