Каков туризам имаме ние !

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Само селски туризам може да понуди Македонија со биено сирење, пита, ракија... Јбг Охрид дефинитивно не е Мајами.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Само селски туризам може да понуди Македонија со биено сирење, пита, ракија... Јбг Охрид дефинитивно не е Мајами.
И Охрид не е за секого односно младите сакаат бољи провод па имаат друг избор Охрид е Унеско град културно уметничко црковно историски да речеме а плажите се зорт хаххаххаха.
 
A

Auditore

Гостин
Македонија има што да понуди, воглавно понудите се планински места, и има навистина убави места, традиции и култури.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Озбилно е така. Јас втора година нема да одам во Охрид на одмор, туку ако искочи инцидентно на викенд. Зашто? Бидејќи претеруваат со идиотскиот игнорантски однос - и вадиш 500 и она ти вика ај ај имаш и поситно. Имам ама не ти давам кој те ебе и си искочив.

На Крф смештајот е 15-17 евра по вечер од човек али можам да си приуштам и не ги жалам - на сама плажа, секој ден ни мењаат постелнина, чистат и фрлаат ѓубре. Има клима која си работи цел ден, таман простор, спастрено - милина! Газдите те поштуваат и ти ги ценат парите, сакаш рипаш во базенот (или џакузито) или идеш 10м и си во море.

Епа другари ова да го имав во Охрид немаше воошто ниту да барам алтернација, а камоли да идам. Ама бидејќи не е така ќе фураат "рекет" туризам и ќе ме гледаат мене максимум 2 пати во годината. Чесен исклучок е Џез Ин.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Немаме менталитет развиено за туризам ние
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
163
Поени од реакции
85
Баш денес случајно погледнав некои понуди за одмор во Грција, Закинтос поточно и искрено кога ги гледам цените уште повеќе ми исчезнува желбата за одмор во Охрид. Цените на Закинтос (како еден од поскапите, острови) се движат од 30-35 евра од вечер во хотел со 4*, со сателитска, интернет, 10метра од плажа, 5минути од центар, сауни и што ти душа сака. Плаќам 1.50 - 2 евра за кафе или сок и лежалката е цел ден моја, на море со кристално чиста вода.
Цените на таков сличен Хотел во Охрид се движат од 2.000ден па нагоре што е приближно, или слично со цените коишто ги нудат нашите соседи на море. 100-150ден за лежалка и чадор, минимум 60 за кафе, а за пиво и слични работи не станува ни збор. После криви ни се Грците, Бугарите, Албанците и не знам кој :).
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Куба либре, кадмо бич, Бела Виста, Метропол, Белви, Трпејца, Љубаништа, Градиште, Свети Наум, Втора Горица, Трета Горица, Славија, Лагадин 10...еве ви кај имате без лежалка (и со лежалка) и место кај да се напиете нешто.
Пештани, Трпејца, Даљан, Центар, Билјанини извори - еве ви места приватниот престој кај шо е блиску плажите со цена од 350 денари (гледам сте спомнале тоалети во дворови, изгледа по селава околу сте биле негде).
Скопје пијачките се поскапи па не е туристичко место.
И не сум од Охрид па да го бранам, иако живеам Охрид.
 
Член од
17 март 2009
Мислења
65
Поени од реакции
34
Во животов 3 пати сум бил во Охрид и тоа на продолжен викенд на 4 или 5 дена. Зошто? Зошто домаќините поим немаат како да се однесуваат со гости. За во хотел искрено пари не ми се даваат. Може да сум немал среќа со домаќините, ама како што читам не сум единствен со лошо искуство.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Треба да ви признаjaм дека за топ место во Македониja, цените во Охрид са и мали.
Охрид не може да привлекува туристи от странство со плажи. Плажите на Охрид можат да ги користата тиja от близина на Охрид, но редко некоj турист от странство ке избере Охрид да прави плажа наместо Шпаниja или некоj екзотичен остров.
Охрид може да привлекува многу туристи само и едноставно со културен и религиозен туризам. Има што да понуди во тези области многу пошироко.
Лично jaс бев миналата година и единственото што не ми бендиса е дека не продават алкохол след 21 часот мислам по продавниците.
Не знам што не им бендисвате на охригани,наполно со спротивното мнение останав.

Като цело што сум поминал и видел имате можност за планински туризам през летото,предпоставувам и зимски, ако имате минерални извори - сега многу е актуално и се барат SPA и Wellness туризам со пакетни аранжмани. Странците многу обичат ваков вид туризам,а ако тоj е со нешто како jaздене, разходки из гората или планината, лековита гимнастика, билково лечение и се што е био има голем успех.
Друго многу битно е да гледате да разнообразите можностите за туризам, не само летен,но и зимен.
НО, колкото и да зборуваме от туризам,тоj не може да е столб на една икономика.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Туризам??? уште некој комбинира со тоа?? мислам дека не не бива за такво нешто, еве веќе 100 години пробаме и ни да мрднеме од нула. Уште ни идеа за концептот на Македонскиот туризам , освен благотелешки булазнења кои се повторуваат од такозваните туристички гуруи..... НЕМА!!!
Од друга страна: интернет комуникациите( во сите облици), контејнерскиот транспорт врата до врата, енергетската ефикасност и ТУРИЗМОТ се бизнисите на иднината, заедно со чистата вода..., а ние и понатака бауљаме у магла.... :)
 
Член од
25 септември 2010
Мислења
28
Поени од реакции
1

Живеам во Охрид,и ставрно ова што го прават нема смисла.Во текот на цела година ОХРИД е еден од најскапите градови во МАКЕДОНИЈА,а налето да не прам муабет.
Катастрофа,на никого не му се исплаќа да оди на одмор во ОХРИД,кога за тие пари ќе оди на море одколку во езеро.Претеризам.Зошто,бидејќи си мислат ајде туристичко место и креваат цени.НИКАКОВ ТУРИЗАМ НЕМА ДА ИМА,АКО ОХРИД НЕ ГИ НАМАЛИ ЦЕНИТЕ.Тоа е факт,и секоја година се помалце и помалце ќе доаѓаат во Охрид.Дека не им се исплаќа.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
На почетокот на Мај имав некоја работа у Валона. У супер хотелче, на падината 100 метра од брегот, ко у Монте Крло..:) 10 евра ....и со букви десет евра, соба голема, чиста со балкон и тип-топ купатило и тооопла вода и се тоа само за мене. Го прашуам газдата сабајлето како успева таква цена да спакува...одговори: празен хотел е НАЈСКАП хотел!!!
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Епа се додека езерото си го правиме море, ќе си одам кај соседите ! За некој денар плус, нема да го трпам Охридскиот газда што ќе се дере тањир ако сум скршил :)
демек таму без пари ти е?!
ќе си плаќаш и кај јужниот по 6 евра ДНЕВНО за клима, по 1.5 евра за сеф......;)
http://arka.com.mk/leto-2011/grcija/168-zakintos-hoteli-i-privatno.html
 

Kajgana Shop

На врв Bottom