Каков скутер да купам до XXXX евра?

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
bidi fer i kazi ja vistinata kolku kaza
da be da pobrz e na krajna sekako +10 priznavam
da bese 125 da.. i na start
a za 50?
da ostavime na ostanatite od forumov da kazat sto imaat za toa

ova e tvojot komentar : џенерик иксор е мал, неудобен, шкарт шалт табла, перформанси-точак итн. на старо моторчето ќе го утепаш од возење и ќе ти ја дишат прашината 125цц кинезчиња

i ova : ахам, да... ко секој да се трка со него ебате... тој со пола гас ја возел.

a sto e razlikata megju kinez i italjanec:
kinezot e licenciran i proizveden vo kina
a italjanecot licenciran vo italija a proizveden kade??? vo kina normalno
zarem ima nesto denes so ne e "made in china"
да, 50цц е и е побрз. спортска верзија'n'shit.
не те капирам, што е со моите коментари? што не ти е јасно?
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Вака сега! Моето мислење е дека неможе да се споредуваат кинеските мотори со италијанскиве. Без разлика како што кажа некој дека италијанските биле "made in china" без разлика и да се од таму сепак квалитетот е на место.
И за муабетот кој бил побрз дали ср 50 или кинески 125, јас мислам дека тука негде се.
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
601
Поени од реакции
7
ej dali nekoj znae kade moze da se kupi anspuh LEOVINCE ili GIANNELLI dajte tel. adresa.e-mail
 

Co.oL

мафеЗ друарЧе ауФ
Член од
3 април 2008
Мислења
27
Поени од реакции
3
Да се вратиме на темата.

Ми се сповраќа од читање на оф топик.
Значи има ли некој што нее толку фалбаџија , и без разлика што вози, да каже добар совет до 50 кубика до 1000 и нешто евра кој модел од најновите е најдобар за зимање.
Се подразбира нов , се подразбира кинез (нели за таа пара друго небива), се подразбира новмодел (нели 4 тактен).
Проблемот е каде има поевтини дистрибутери, слушам од град во град се разликувале цените, и која марка е најдобар кинез.

Кивеј, кумко, генерик,хуосунг и има ли анноун скутери што можат да се земат во предвид.
Или ако може да се направи топ листа на марка и на модел.
Многу би ви бил благодарен ако ми дадете солидни одговори и не ќе е лошо ако има и некој сервисер да се јави.
Ако не, однапред ви благодарам за споделеното искуство и време.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Co.oL, мајке ми. имаш доволно совети од кои можеш да извлечеш поука. кој што прашал сме му одговориле. да беше паметен ќе ги скокнеше офтопиците, но пошто мораше да се напраиш пичвајз, мораше да ги спомнеш.
имаш совет за 50цц и 1000 и нешто евра. имаш совет за таков на старо и таков на ново. поевтини дистрибутери, само за тебе еве, 50 посто попуст ќе најдеме. не е проблем. само ќе почекаш.
прибери се малце и не лупетај.
фала што ми заблагодари за нецелава минута што ја потрошив за ова.
совет-прошетај и по други теми за скутерчиња.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Најдов Кивеј Матрикс за 1400 евра тој шо е, и сеа ми викат оти моторот многу трошел..да? о.0
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Најдов Кивеј Матрикс за 1400 евра тој шо е, и сеа ми викат оти моторот многу трошел..да? о.0
според цената, 50че е. да, троши повеќе од очекуваното. мада, мислам дека кај мене и нешто не е ко шо треба штелувано, па на сервис на 4000 коа ќе го носам, ќе им спомнам, па ќе видам тогаш. последна надеж.
а сеа скока потрошњата... околу 4, ама го стискам нонстоп.

едит. грешам! сега израчунав убаво...
резервоарот го полнам секогаш за 270 до горе(со оглед на тоа што не е дотрошен)! поминувам 100км +,- со тие 270 денари. го стискам до дрт, не возам со пола гас...
270(денари):75(цената на бензинот моментално)=3,6 ЛИТРИ.

резервоарот мислам е 4,7 литри... 4,7x75=352
352-270=82
значи го полнам при 1 литар резерва... ете ја потрошњата...
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
ако си ограничен на 1000еура...би ти препорачал да си земеш некој кинез....125тица...за 700 800 не знам ни јас колку се....

доколку земеш итаљанка...би ти требало уште у најмала рука 200 еура...да ја доведеш и некое добро стање
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
Ми се сповраќа од читање на оф топик.
Значи има ли некој што нее толку фалбаџија , и без разлика што вози, да каже добар совет до 50 кубика до 1000 и нешто евра кој модел од најновите е најдобар за зимање.
Се подразбира нов , се подразбира кинез (нели за таа пара друго небива), се подразбира новмодел (нели 4 тактен).
Проблемот е каде има поевтини дистрибутери, слушам од град во град се разликувале цените, и која марка е најдобар кинез.

Кивеј, кумко, генерик,хуосунг и има ли анноун скутери што можат да се земат во предвид.
Или ако може да се направи топ листа на марка и на модел.
Многу би ви бил благодарен ако ми дадете солидни одговори и не ќе е лошо ако има и некој сервисер да се јави.
Ако не, однапред ви благодарам за споделеното искуство и време.
ako mozes idi do tetovo pozadi vero na kraj na ulicata ke vidis ima eden kup izlozeni
ja koga go zimav mojot(baotian 125cc) istiot model proizvoditel arora 150cc koga vo sk bea 1150 evra kaj niv bea 900
e sea proporcionalno cenata bi trebalo da bide i za 50cc ama ...
ako imas moznost idividi ili ako sakas pocekaj do sabota poso u cetvrtok ke idam nataka pa da vidam so ima kako ima pa da ti pisam ..
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
ок, фала =) Ми рекоја помеѓу матрикс и кимко да бирам. Ама матрикс на изглед ми е подобар.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Jbg и Keeway не се лоши. Башка имаат дигитален километраж (ако не се лажам) па дечкиве и по тоа се попалени. Има еден другар такво па еве речиси 3 години. За нормална вожња низ град се доста солидни, максимална им е 65-70.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
jas denes zemav keeway flash 850 evra, 1000 e ama neso popust imase top e pa ti si znaes so ke zemas pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom