Каков скутер да купам до XXXX евра?

Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Гоццццце напиша:
Јас барам нешто до 1700 евра, го сфиѓам кимкото супер 8 (4Т). Па ме интересира колку му е максималната брзина (без блокажи) и кои делови ке треба да мум ги сменам за да ја покачам брзината.
А и не ќе биде лошо да предложите некој друг скутер до 1700 евра МАКСИМУМ.
Кимкото супер 8 е 4 тактно така да неможеш tuning да му правиш, освен кит да ставиш 80 цц но според мене на 4 тактен мотор тоа се глупости.Иде негде околу 65 со извадени блокади.
А јас точно за 1.700 евра земав Sym Jet Sport X. Види на google, youtube за што се работи. Идентични машини со кимко супер 9
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Јас планирам за брзо време да си купам некој скутер, па се мислам да земам Generic од 50 цц. Шо мислите за скутеров? Вредит за парите (1300 евра)??
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Точкест напиша:
Викаш 3 акумулатори си сменил за 2 години а акумулаторот на 300 километри рика?
3х300=900, за две години вожња само 900 километри?
На моево ни сијаличка нема прегорено(пу,пу,пу)....
не биди буквалиста =) така е зборот, му рикаат акумулаторите, се откажал од купување и си го пали на курбла и пичи така. немора да значи дека извозел 900км =) нешто му е сјебано у електрониката и затоа изгледа. којзнае :S
Гоццццце напиша:
Јас барам нешто до 1700 евра, го сфиѓам кимкото супер 8 (4Т). Па ме интересира колку му е максималната брзина (без блокажи) и кои делови ке треба да мум ги сменам за да ја покачам брзината.
А и не ќе биде лошо да предложите некој друг скутер до 1700 евра МАКСИМУМ.
јас топло ти препорачувам да си земеш некоја априлија/џилера на старо 50цц. можеш да најдеш многу сочувано од 2003-5 за тие пари. ем ќе бидат далеку побрзи од кивеј/џенерик/симџет и остали кинези и сл.
Јас планирам за брзо време да си купам некој скутер, па се мислам да земам Generic од 50 цц. Шо мислите за скутеров? Вредит за парите (1300 евра)??
џенерикот е 1400 ако не се лажам, а за парите не вреди. некако премал е, таблата му е тиња, спор е(убрзање и топспид). и тебе би ти препорачал да земеш нешто на старо, италијанец. мада, можеш и за поевтино, за околу 1000 евра да си земеш 125-150 кинез и да те служи убаво.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Па така е некако 1300-1400. Помислив да земам и некоја Априлиа на старо ама сепак ново си е ново. А што викаш да земам 125, мислам дека ќе треба секоја година да го регистрирам, а и што е кинески... Сепак фала мнгу за твоето мислење што ми го даде.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Па така е некако 1300-1400. Помислив да земам и некоја Априлиа на старо ама сепак ново си е ново. А што викаш да земам 125, мислам дека ќе треба секоја година да го регистрирам, а и што е кинески... Сепак фала мнгу за твоето мислење што ми го даде.
според мене подобро ти е на старо. ќе биде 50цц немораш да го регистрираш и ќе биде каде каде побрзо од билокој кинез 50цц и повеќето 125/150.
од искуство ти кажувам, земи си априлија ср50/џилера ранер на старо. или можеш и пијаџо NRG спортските верзии... тие се луди =)
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
не биди буквалиста =) така е зборот, му рикаат акумулаторите, се откажал од купување и си го пали на курбла и пичи така. немора да значи дека извозел 900км =) нешто му е сјебано у електрониката и затоа изгледа. којзнае :S
јас топло ти препорачувам да си земеш некоја априлија/џилера на старо 50цц. можеш да најдеш многу сочувано од 2003-5 за тие пари. ем ќе бидат далеку побрзи од кивеј/џенерик/симџет и остали кинези и сл.
џенерикот е 1400 ако не се лажам, а за парите не вреди. некако премал е, таблата му е тиња, спор е(убрзање и топспид). и тебе би ти препорачал да земеш нешто на старо, италијанец. мада, можеш и за поевтино, за околу 1000 евра да си земеш 125-150 кинез и да те служи убаво.
Sym Jet не е кинез, во класа е со кимко, значи класа погоре од кивеј, џенерик итн.
Имав прилика пред 3 дена да возам матрикс, едноставно вожњата неможе да се спореди со мојот сим. Ако мислиш дека зборам за инат дојди пробај...
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Sym Jet не е кинез, во класа е со кимко, значи класа погоре од кивеј, џенерик итн.
Имав прилика пред 3 дена да возам матрикс, едноставно вожњата неможе да се спореди со мојот сим. Ако мислиш дека зборам за инат дојди пробај...
знаев дека ќе се јавиш со овие зборови. ама ако де, теши се, никој не забранува. за 1700 што вреди кимкото и твојот сим, ќе зеам априлија или џилера и ќе ми голтате прашина. тоа сакам да му објаснам на човечето погоре. према априлија и џилера, останатите се тиња.
и не фала, не пробувам. направив еднаш грешка, купив кинез и никад више. среќа што грешкава ја направив со моторче. ќе ми биде лекција за кола кога ќе треба да се зима, па и кога ќе го мењам моторчето.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Brat pred dve godini go zemav keeway arn 150 cc dusa mu izvadiv okolu 6000 km go izvoziv nisto apsolutno ne mu smeniv osven ujle i filter(redoven servis) zver brat trosi 3.5 maksimum (zaso celo vreme gasta mi e do daska) ide okolu 100khm sto e i dovolno e malku e poskapo od drugite kineski vespi ali vredi....
Pred toa imav energy2 na piaggio nekade okolu 37.000 khm 5god go umrev mi zariba i go dadiv e toa vredese ama i cenata ne e mala za nego mislam deka e 2600 evra sega...
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
зеро, и јас имам кивеј матрикс, ама баш ништо не му фали, топ е, фуче без мука. ама па спор ми е, мислев дека ќе е бар малце побрз, тоа е целата фрка. го имам од лани, јуни и имам извозено 3300. не е многу, ама мука нема до сеа. ќе видиме за понатака. на 4000 треба сервисче да му праам =)
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
зеро, и јас имам кивеј матрикс, ама баш ништо не му фали, топ е, фуче без мука. ама па спор ми е, мислев дека ќе е бар малце побрз, тоа е целата фрка. го имам од лани, јуни и имам извозено 3300. не е многу, ама мука нема до сеа. ќе видиме за понатака. на 4000 треба сервисче да му праам =)
Brat i kaj mene energy-to idese 65 ama mu staiv prenos malosii kaisce i rolni i op ete ti 85-90 investicija okolu 140 evra i ide ... :) za matrixot bi trebalo da fati mislam istoto prasaj samo..
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
прашав за истиов сетап. или бар сличен беше. ролни, каиш и ауспух џианели и ми викаа дека до 75-78 макс ќе кренел. па затоа не ни му стаив. со тие пари за бензин ќе возам цела сезона, а ќе бидам 10км/саат поспор =) не вреди. плус кревање на потрошња за едно 2-3 литра. не се исплати никако.
права ствар еден нексус или беверли 250цц. мука да си немаш. или новата џилера 800цц :pos: луда работа =)
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
Brat i kaj mene energy-to idese 65 ama mu staiv prenos malosii kaisce i rolni i op ete ti 85-90 investicija okolu 140 evra i ide ... :) za matrixot bi trebalo da fati mislam istoto prasaj samo..
А каков пренос заборави да ни кажеш примар или секундар :) hahaha
пренос се става на тотално изфризирана машина и тоа последно !
на стандард би немало никаков старт....и ке биде тотално трома
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
@kpbKENGUR Нема што да се тешам ти кажав, дојди пробај го мојот па после збори. Факт е дека италијанците се најбрзи, и најскапи. А што викаш дека за 1700 евра ќе земеш џилера, априлиа, тоа е вистина но е на старо, од кај знаеш што и правел претходниот сопственик.
А тоа дека со џанели и незнам што ќе ти се кренела потрошувачката за 2-3 литра се глупости, повеќе од 700-800 грама нема да ти се зголеми, а добиваш многу повеќе.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
deXterche напиша:
Имам во план да земам скутер. Да имав повеќе буџет одма ќе се определев за априлија но пошто имам на располагање нешто помалце од 1000 евра работите се отежнуваат. Сакам да е нов, па кој возел нешто од кинескиве моторчиња дај нека препорача што е добро и по која цена. Слушнав дека има кинеско од 125 кубика за 800 евра, хммм.

Ај нека каже некој поискусен пошто врска неам како идат цените

Да си земиш од кинескине и да не му е мислиш .... до сега 3-ца другари исти имаме земено и сме презадоволни

Е сега мавни една математика ..... априлија хавана 50 кубици ти е 3000 евра , со тие пари 3 кинески ќе купиш и ке ти останет пари за сервис и бензин за сите 3 :)

Бев се него 2 пати белица со 2 ца без проблем оди , охрид 3 пати сум појден на кале горе оди без проблем .... до сега имам 1100 км извозано и ништо нема мака
 
Г

Гоццццце

Гостин
Не толку приметливо бе Геџо од почеток, почекај малце. Шо ги направивте вие кинезиве коо да праат скутери за 100 км и крај. Вози го 4000-5000 км, па ке ни пишеш после како е моторот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom