Каков ефект има КОВИД на цена на недвижности

Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.025
Поени од реакции
2.270
Па сигурно дека се очекува (и има на глобално ниво) пад на цените на невдижностите. Туристичките објекти зјаат празни, богатите продаваат за да дојдат до кеш за одржување во живот на бизнисите, луѓето имаат помалку пари, губат работи и има помала побарувачка/купување со тоа и следствено пониски цени.
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.668
Поени од реакции
5.260
Сеа ќе кажам реално .... Од 900 евра просек,ти скокна за два месеца пауза едно 1140 евра од квадрат на стан во Скопје .... Едно 200 евра ма и више ќе рока трендот ...
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.418
Поени од реакции
1.944
Холандија еве чекам да намалат малку ама ништо засега. Веројатно поради тоа што газдиве овде не смееа да избркаат работник за време на короната па сите имаа пари да ја исплаќаат хипотеката. Воглавно се очекува сега откако ќе се исклучат овие заштити и додатоци од владата, овде да има голема економска криза пошто холандскава економија е воглавно сервисна економија. Откако ќе фати економската криза се очекува да паднат цените околу 10-20% поради напливот на недвижнини поради одземени хипотеки.
Од друга страна пак каматата за хипотекарен кредит од 300к на 25год е околу 2.5 до 3% , а веројатно во кризата ќе се зголеми каматата шо значи исти курац на крај.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
4.328
Поени од реакции
5.303
Кај нас реално може да има и обратен ефект. Тие што имаа вишок пари периодов може да се решат за недвижини поради страв од девалвација или слично.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.503
Поени од реакции
2.708
Кај нас реално може да има и обратен ефект. Тие што имаа вишок пари периодов може да се решат за недвижини поради страв од девалвација или слично.
По некои прогнози не е исклучена девалвација во последниот кватал годинава. Ништо чудно денар-евро да достигне над 70. Јас не можам да им ја фатам логиката на луѓево...се плашат од ситуацијава, не им се трошат пари а салони за мебел имаат зголемен промет. Или од седењево дома приметиле дека им треба реновирање (како што праша ликот).
Цената на недвижности е нешто што најтешко паѓа. Периодов значајно „поскапеа“ градежните работници бидејќи голем број не сакаа да работат заради вирусот така да корекција на цена скоро сигурно нема да има.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
4.328
Поени од реакции
5.303
По некои прогнози не е исклучена девалвација во последниот кватал годинава. Ништо чудно денар-евро да достигне над 70. Јас не можам да им ја фатам логиката на луѓево...се плашат од ситуацијава, не им се трошат пари а салони за мебел имаат зголемен промет. Или од седењево дома приметиле дека им треба реновирање (како што праша ликот).
Цената на недвижности е нешто што најтешко паѓа. Периодов значајно „поскапеа“ градежните работници бидејќи голем број не сакаа да работат заради вирусот така да корекција на цена скоро сигурно нема да има.
Ја купив ствари што во нормални услови не би ги купил бидејки немав кај да трошам, вајда и со мебелот е исто. Некој бизниси на сметка на другите ќе имаат поголем приход. Освен првиот меесец, кога практично беа заглавени парите на сметка и никој не трошеше.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
129
Поени од реакции
158
Се покажа дека цената на недвижности е забетонирана. Веќе 10-12 години е иста во апсолутна вредност, додека во релативна паднала за 50%.
Очекувам иста да остане +/- 5%
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.503
Поени од реакции
2.708
So materijali nema golema razlika ama so vraboni ima. Site otidoa za Germanija ne mozat da se najdat asalni rabotnici. Stolari, bravari, opsti rabotnici, inzeneri, se e deficitarno. Sto ne znaci deka opravduvam cenata po kvadrat.. Previsoka e.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.432
Поени од реакции
9.603
До пред 2-3 години, цените овде беа 850-920 е/м2, за нови градби. Без гаражно место (тоа плус 2-3500 евра па и 4000, така имам инфо за Кисела Вода пример). Така за 50 м2 сосе гаража доаѓа од 950е и до 1000 евра. И појако.
Сега новиве што ги креваат се 920-970 кај што прашавме во околина. Кисела Вода во просек отидоа над 1000 евра. Така да, не да паѓа според аналитичарите на недвижен имот туку раснат.
Побарувачка, јбг, шишај
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
399
Поени од реакции
222
Е тоа ми е најјак момент бе, сите се жалат сиромашна држава сме, немаштија, итн итн.. а пред година дена кога гледавме со девојката да земеме стан - све беше букирано! Само по некој „лев“ стан останат во нови и не-доизградени згради, пошо имаат по некоја фалинка па ретко кој сака да ги земе. Се беше однапред букирано.
За да купам утре нов стан - треба предвремено да уплатам и да чекам година-две да се изгради зградата.
А цените ... шта да ти причам, од 1100еур/м2 па нагоре.
Зборам конкретно за Карпош и околијата (Влае, Козле, Хром), за станови од 70м2 од прилика.

Каква е оваа немаштија, како сме тоа ние сиромашни кога не може да се најде стан да се купе у Скопје? Стварно не го сфаќам овој момент.
Дали има толку многу „скриени„ богаташи? дали програмерите наваливме на купување станови? дали луѓето апла земаат кредити за купување станови па не мислат на последици?

Јас искрено се надевам дека со КОВИД ќе паднат цените, ќе пукне балонот и ќе може да се земе стан по нормална цена... ама видечемо...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.967
Поени од реакции
11.441
Е тоа ми е најјак момент бе, сите се жалат сиромашна држава сме, немаштија, итн итн.. а пред година дена кога гледавме со девојката да земеме стан - све беше букирано! Само по некој „лев“ стан останат во нови и не-доизградени згради, пошо имаат по некоја фалинка па ретко кој сака да ги земе. Се беше однапред букирано.
За да купам утре нов стан - треба предвремено да уплатам и да чекам година-две да се изгради зградата.
А цените ... шта да ти причам, од 1100еур/м2 па нагоре.
Зборам конкретно за Карпош и околијата (Влае, Козле, Хром), за станови од 70м2 од прилика.

Каква е оваа немаштија, како сме тоа ние сиромашни кога не може да се најде стан да се купе у Скопје? Стварно не го сфаќам овој момент.
Дали има толку многу „скриени„ богаташи? дали програмерите наваливме на купување станови? дали луѓето апла земаат кредити за купување станови па не мислат на последици?

Јас искрено се надевам дека со КОВИД ќе паднат цените, ќе пукне балонот и ќе може да се земе стан по нормална цена... ама видечемо...
каков балон чекаш да пукне кога викаш дека е све букирано? Освен ако не си скаран со логиката
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.724
Поени од реакции
1.646
Балонот го чекаат на форумов повеќе од 10 години. Направија пресметки, немало теорија повеќе од 500 евра да биде квадрат. Да почекаме уште 10? Кај и да е, ќе паднат
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
399
Поени од реакции
222
епа изгледа имагинативен ми е балонот и ќе морам да живеам со тоа.

инаку не знам за тие членови од форум што го зборат истото, не сум толку активен иако сум одамна регистриран.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
4.328
Поени од реакции
5.303
епа изгледа имагинативен ми е балонот и ќе морам да живеам со тоа.

инаку не знам за тие членови од форум што го зборат истото, не сум толку активен иако сум одамна регистриран.
Нема никаков балон тука. Цените не се пораснати нагло, и тоа се случува само во убавите населби блиску до центар. Практично ако имаш стан таму, нема зашто да го продаваш освен ако не идеш во странство.
Луѓето мислат дека цената зависи од трошоците за изградба, ама таа зависи од побарувачката на станови. Скопје како единствен колку толку жив град во државата секогаш ќе има побарувачка.
 
На врв Bottom