Каков ефект има КОВИД на цена на Моторни Возила

Член од
5 септември 2012
Мислења
1.258
Поени од реакции
1.118
Дадете некое размислување. Моторните возила односно, автомобили, мотори, тешки товарни возила, па и земјоделски возила и автоделови, било што, дали нивната цена ќе варира во текот на периодов?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
25.675
Поени од реакции
15.282
,,,sega za sega,kako stojat rabotite od ona shto sluchajno mozhe da se naleta po reklamite od tukurechi site ovlasteni dileri na koli i drugi motirni vozila,a i koga ke se naleta na shleper poln so novi koli,koi kako po pravilo se natovareni so povisoki cenovni modeli se nametnuva vpechatok deka sostojbava so virusov voopshto ne vlijae na cenite na avtomobilite,ne deka nema periodichno nekoi modeli so akciski ceni no i toa se onie vo zaminuvanje a i primerot od Germanija so naj eftiniot golf so cena od 20.000 evra zboruva samo za sebe deka ne samo vo Makedinija tuku i na globalno nivo i pokraj katastrodalno slabata prodazhba,taka barem zboruva statistikata,cenite sepak ne odat nadolu,barem za avtomobilite,za drugite motoni vozila nekoj shto e poupaten i shto gi sledi tie sostojbi,,,
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
480
Поени од реакции
361
Реално има некој ситни намалувања,али тек ке почнат за некој месец,пошто народот ќе нема толку финансии,ќе му биди страв да извади кредит оти можи во иднина да изгуби работно место..иначе следам подолго време едни авто стојат подолго време за продажба а со тоа и цената паѓа
 

Skylake

Не-дијагностициран коронаш
Член од
7 јули 2016
Мислења
397
Поени од реакции
454
кај и да е балонот ќе пукне и ќе се возиме во мерцедеси од 2015та за 3000 евра
Можда ќе го има и на грујо мерцедесот на реклама5 за 5000 евра.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
1.380
Поени од реакции
2.475
Можда ќе го има и на грујо мерцедесот на реклама5 за 5000 евра.
Веќе ќе биди купен од Зоки за тија пари, рекламата ќе биди формалност.

А со тија 5000 евра от мерцедесот, ќе се купи ајвар от неговата фирма (некој пред да му устечи рокот) и ќе се подели на гласачи.

Леле како размислуам како политичар на нашата држава, можи треба и да станам.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
3.949
Поени од реакции
3.078
Дадете некое размислување. Моторните возила односно, автомобили, мотори, тешки товарни возила, па и земјоделски возила и автоделови, било што, дали нивната цена ќе варира во текот на периодов?

za novi ne, ama na staro pogotovo za kesh da. za mkd neznam ali na zapad ke ima kriza stom se trgnat merkite za COVD. Neizbezno e da ima kasnenja na krediti i repo aukcii. Luksuzinite, tovarnite, zemjodelskite ke idat so dobar popust ali zborime za vozila do 5 god stari. Za drugive ne veruvam deka ke ima nekoj golema korekcija na cenite.
 
На врв Bottom