Каков бизнис да започнам со 5000 евра?

S

silmarillion

Гостин
Што и да отвориш со "5000 евра" нема да ти успее од причина што незнаеш што сакаш да работиш, односно веројатно знаеш што несакаш. Ако незнаеш што сакаш да работиш не фрлај 5 бона во ветар по сугестија на ојле дојле.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Vo denesno vreme so akcii ne e mnogu sigurno, moze ke vidam sega so slucuvajnata vo usa so bankite, moze ke padnat cenite na akciite ovde pa ke kupam akcii, pa posle ke gi sitnam za pogolema cena

:toe:
акциите се на ниско ниво, но работата е што никако не можат да се вратат на нивото од 2007 ...овие 5000еур ако ти беа во уса $, за пола година ќе ќареше 600-700 евра... а во банката ти се урочени, само губиш...
Имаше и фондови кој гарантираа поголема добивка од банкарската камата, но и тоа не е 100% сигурно...
За отварање бизнис не е битен капиталот туку унешноста. Ако имаш занает, тогаш не отвараш бизнис
( фирма) туку индивидуалец занаетчија или што друго...[DOUBLEPOST=1451149554][/DOUBLEPOST]
Vo denesno vreme so akcii ne e mnogu sigurno, moze ke vidam sega so slucuvajnata vo usa so bankite, moze ke padnat cenite na akciite ovde pa ke kupam akcii, pa posle ke gi sitnam za pogolema cena

:toe:
акциите се на ниско ниво, но работата е што никако не можат да се вратат на нивото од 2007 ...овие 5000еур ако ти беа во уса $, за пола година ќе ќареше 600-700 евра... а во банката ти се урочени, само губиш...
Имаше и фондови кој гарантираа поголема добивка од банкарската камата, но и тоа не е 100% сигурно...
За отварање бизнис не е битен капиталот туку унешноста. Ако имаш занает, тогаш не отвараш бизнис
( фирма) туку индивидуалец занаетчија или што друго...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.968
Поени од реакции
14.720
Какво мислење имате за отварање на продавница ``Бако`` за здрава храна, сушено овошје, семки,грицки......?нема во мојот град па некое време се двоумам за соработка со нив. Знам во Прилеп и Охрид растураат.

Што информации имате вие? Кој знае нека напиши
 
Член од
8 јануари 2016
Мислења
8
Поени од реакции
2
Какво мислење имате за отварање на продавница ``Бако`` за здрава храна, сушено овошје, семки,грицки......?нема во мојот град па некое време се двоумам за соработка со нив. Знам во Прилеп и Охрид растураат.

Што информации имате вие? Кој знае нека напиши

Друже тоа се несериозни бизниси. Во македонија (особено во провинцијата) е многу по ефтино да се започне бизнис. Проблем на помалите места е што нема муштерии поради тоа што нема луѓе. Ова е едно општо мислење за бизнисот.
Инаку околу бизнисот кој ти сакаш да го отвориш не гледај како работат од страна поради тоа што додека не почнеш да го работиш незнаеш како оди и колку се големи трошоците итн.
Јас ако би размислувал за бизнис до 5000 евра би отворил мал кафич па со тек на време како што се развива би инвестирал во него или евентуално дуќанче за храна, алкохол и цигари на место каде конкуренцијата е мала (како најважен фактор на малите бизниси). Исто така не е лош бизнис и пицерија од оние мали со пица на парче иако незнам искрено колку кошта опремата за истата.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.639
Поени од реакции
38.821
берберница му е мајката, па и помалце од 5000 ќе те фати, само занаетот да го имаш 5 души да ти дојдат имаш дневница.
 
Член од
8 јануари 2016
Мислења
8
Поени од реакции
2
берберница му е мајката, па и помалце од 5000 ќе те фати, само занаетот да го имаш 5 души да ти дојдат имаш дневница.
Еееее... Во право си брат. Ама бара знаење и тоа. Иначе шала на страна оди тој бизнис.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.334
Поени од реакции
3.276
Dajte dobra ideja sto biznis bi otvorile so 5000 evra?
Se mislev dali da otvoram prodavnica za alkoholni pijaloci, sea so zakonov ke imam poveke profit, samo sto vremeto e ograniceno do 19 casot, pa sega neznam. Ako imate nekoja ideja kazete
:salut:
Daj mi gi na mene parite, jas ke ti gi udvojam za tri meseca i ke zadrzam 10%
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Daj mi gi na mene parite, jas ke ti gi udvojam za tri meseca i ke zadrzam 10%
.. милион??? ...но прво да ти напраиме лекарско и да потпишеш дека, ако олцнеш може да те расклопиме и продадеме за резервни делови???:sneaky:
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.874
Ако имаш 5000 евра за бизнис, барем имај и позадина зошто во спротивно ако ти се единствените пари и ги употребиш за било каков бизнис, ондак си торко.
Најпаметниот дил во моментов ти е, ако имаш стварно 5000 евра а немаш среќа во љубовта, ондак исели се и пали и свеќа на каракамишева за здравје и беријќет.
Амин.
 
Член од
8 јануари 2016
Мислења
8
Поени од реакции
2
Ако имаш 5000 евра за бизнис, барем имај и позадина зошто во спротивно ако ти се единствените пари и ги употребиш за било каков бизнис, ондак си торко.
Најпаметниот дил во моментов ти е, ако имаш стварно 5000 евра а немаш среќа во љубовта, ондак исели се и пали и свеќа на каракамишева за здравје и беријќет.
Амин.
Па немора да се има некоја позадина. Може да се игра и со некој мал кредит и да се враќа со профитот ако има таков.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.334
Поени од реакции
3.276
.. милион??? ...но прво да ти напраиме лекарско и да потпишеш дека, ако олцнеш може да те расклопиме и продадеме за резервни делови???:sneaky:
Ne mozam da ti dadam nisto licno zatoa sto ne sum vo Makedonija momentalno. Ziveam vo London i imam online biznis koj vo svojot vrv mi donese £800 vo eden den. Ovie denovi seuste mi nosi po... soznam, okolu £50 na den arno ama mi treba neshto finansiranje da go potsredam malku so marketing, seo i veb dizajn za da se vrati vo igra.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ne mozam da ti dadam nisto licno zatoa sto ne sum vo Makedonija momentalno. Ziveam vo London i imam online biznis koj vo svojot vrv mi donese £800 vo eden den. Ovie denovi seuste mi nosi po... soznam, okolu £50 na den arno ama mi treba neshto finansiranje da go potsredam malku so marketing, seo i veb dizajn za da se vrati vo igra.
Колку пари ти требаат? Да знам колку да не ти дадам.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
Zdravo LepiDzoni jas bi ti dal 5k ako mozis da gi udvojs za 3 meseci, i mozis da zadrzis ne 10 %, mozis slobodno da zadrzis 20 %.

Sakav da te kontakriram direkno, no nemozam da ti pisam privatna poraka valjda nekoj security issue.

Kako mozam da te kontaktiram ?
 
M

Moon Child

Гостин
Јас со тие пари би играла на сигурна карта, т.е. би отворила нешто што знам да го работам, а не нешто безвезе каде што ќе се изгубам. Е сега, зависи и каде ќе отвараш.
Еве на пример, сега, јас се разбирам околу цвеќарство, аранжирање и слично, и со тие пари можам да отворам супер цвеќарница, во почетокот да се помачам додека да тргне и да си работам сама.
Арно ама:
Да замислам дека сеуште живеам во Велес, ни на крај памет не би ми паднало да отворам цвеќарница таму.
Зошто?
Затоа што, веќе има неколку стандардни цвеќарници кои работат горе доле добро, неколку се затворија, од кои и едната во која работев јас, поради немање пазар и немање креативност. А и во град како Велес, на пример, треба долго време да постоиш за да стекнеш муштерии. На пример, цвеќарницата Булка добро си рине, ама постои откако знам за себе и бизнисот им е добро развиен. На пример јас да отворам во Велес утре цвеќарница ќе пропаднам за два дена без разлика колку добро си ја знам работата, поради големата конкуренција прво, а второ поради тоа што народот нема пари и купува цвеќе само кога се мора и тогаш гледа да помине со поефтинко, т.е. да се исценка.
Од друга страна, сега да имам 5000 евра, овде во Добој каде што живеам без размислување би отворила.
Зошто?
Затоа што, иако градот како и Велес има неколку стандардни цвеќари истите не нудат никаква креативност, т.е. се е по шаблонски, имав прилика да работам во една за 8ми март, и се се правеше по шаблонски ред, ништо ново и поинакво. Плус, овде цвеќарите се строго ориентирани на живо цвеќе и вештачко за на гробишта. Додека јас би внела и неколку нови и модерни комбинации кои денес се познати по интернетот, разни украси од сатен, и DIY стварчиња. Народот сака рачна изработка.
Плус, овде има ОГРОМНА дијаспора, која заработува по Германии, Швајцарии и Австрии, и сета таа дијаспора, доаѓа дома во летниот период, дома прави свадби, и дома троши пари. Овде се прават свадби по 800 луѓе во летниот период кога дијаспората доаѓа. Ниеден дијаспорец не прави свадба во Австрија каде што не му се роднините, него доаѓа овде. И не штеди, сака да се покаже колку има. Имав прилика да работам со една жена која држеше салони за венчаници, и ја испитував одоколу, па од таму знам колку пари за свадби се фрлаат во летниот период.
Додека на пример, кога работев во Велес во цвеќарата доаѓаа луѓе да купуваат букет за свадба и бараа нешто до 150 денари. За осми март овде во Добој продадов еден куп букети од по 50км - 25еу - 1500 ден.


Поентата ми е, дека не е само еј ги имам парите ќе ги вложам сигурно ќе ми се вратат. Еден куп фактори играат улога овде. Додека не ги разгледаш сите фактори не се ни осмелувај да ги вложиш во било што парите. А уште помалку да ги вложуваш, а доаѓаш на форум да прашаш што би правел со нив. Подобро чувај додека сам не бидеш свесен што би сакал да работиш и колку на работата можеш да и се посветиш.

И така... :)
 
J

joe.b

Гостин
Погребно предузеќе, бизнис што никогаш не може да умре. (со исклучок на муштериите) :popce:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom