Какво сирење јадете?

Од што јадете најчесто?

  • Крајво

    Гласови: 107 49,1%
  • Овчо

    Гласови: 91 41,7%
  • Козјо

    Гласови: 13 6,0%
  • Никакво

    Гласови: 7 3,2%

  • Вкупно гласачи
    218

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Не е пакувано.. Еден пријател ми носи од Прилеп, мислам дека го зима некаде на пазар...
Прилеп имаше специјален пазар за сирење, ама го срушија пред неколку години, инаку таму со малку замарање можеше да се најде екстра вкусно сирење и тоа многу поефтино од пакованото што го нудат млекарите.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Прилеп имаше специјален пазар за сирење, ама го срушија пред неколку години, инаку таму со малку замарање можеше да се најде екстра вкусно сирење и тоа многу поефтино од пакованото што го нудат млекарите.
Со пазарите ризикот беше дали е ферментирано како што треба, инаку скоро нема утка!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Со пазарите ризикот беше дали е ферментирано како што треба, инаку скоро нема утка!
На лице место ти даваат да го пробаш, плус ако земаш често ќе ги научиш кои се проматари и пробуваат да те заебат, а кои се со нивно производство и сакаат да те имаат за стален муштерија.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Сирење домаќо од бачилата на едни Власи место Ерџелија канта 30 кила овчо old school припрема натуреле.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Сирење домаќо од бачилата на едни Власи место Ерџелија канта 30 кила овчо old school припрема натуреле.
Ерџелија и бачило? Може власите се од таму, ама бачило таму нема!
Инаку тој реон на Овче поле е карактеристичен по герени, солена земја и јагнешкото од таму е вон сите категории. И сирењето може има подруг шмек. Мене ми е комон тејст, пошто сум од комшии!
Али батка кога ќе ги видиш овците од тој крај, како свињчиња се. Како и сите полски стада!
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Ерџелија и бачило? Може власите се од таму, ама бачило таму нема!
Инаку тој реон на Овче поле е карактеристичен по герени, солена земја и јагнешкото од таму е вон сите категории. И сирењето може има подруг шмек. Мене ми е комон тејст, пошто сум од комшии!
Али батка кога ќе ги видиш овците од тој крај, како свињчиња се. Како и сите полски стада!
Чекав некој стручњак како тебе да објасни.И тој стереотип дека Власите се прљави дека не знаат што е хигиена.Чудно за све експерти само за самите нас не сме експерти
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Чекав некој стручњак како тебе да објасни.И тој стереотип дека Власите се прљави дека не знаат што е хигиена.Чудно за све експерти само за самите нас не сме експерти
Малокуре, ај прочитај што пишав!
Пишав дека во Ерџелија нема бачило и нема! НИКАДЕ не реков дека власите се прљави, не ми лепи етикети, само реков дека полските овци се такви! Па и овој војводата одма лајк ставил у одбрана на влашкото лоби!
Работам со власи, едно време фудбал игравме заедно, комшии имав и ти сега ми се прос*раваш дека јас сум контра нив!
Болни умови и во тема за сирење ќе најдат р чки за политика!
Ако не си писмен или немаш живци, диши длабоко пред да одговориш!
Ај мрш!
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Малокуре, ај прочитај што пишав!
Пишав дека во Ерџелија нема бачило и нема! НИКАДЕ не реков дека власите се прљави, не ми лепи етикети, само реков дека полските овци се такви! Па и овој војводата одма лајк ставил у одбрана на влашкото лоби!
Работам со власи, едно време фудбал игравме заедно, комшии имав и ти сега ми се прос*раваш дека јас сум контра нив!
Болни умови и во тема за сирење ќе најдат р чки за политика!
Ако не си писмен или немаш живци, диши длабоко пред да одговориш!
Ај мрш!
првин види се како пишуваш како се изразуваш која политика бе Просветен Експерту Агроному
потполно си во право Министре(Шарлатан)
 
Член од
15 јануари 2019
Мислења
20
Поени од реакции
8
IMG_20210310_203223__01.jpg IMG_20210310_203231__01.jpg Сега се прашувам дали и другите нивни производи се "домашни".
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Член од
7 април 2015
Мислења
2.649
Поени од реакции
1.538
Прегледај го приврзокот 287494Прегледај го приврзокот 287495Сега се прашувам дали и другите нивни производи се "домашни".
Кашкавалот им е домашен, дури знам каде им е фармата од каде купуваат млеко, го познавам и ко-сопственикот, е сега веројатно им е поисплатливо да си купат од страна и да ребрендираат како нивно за поефтините производи како кисело млеко, павлака, јогурт.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Имаат среќа што народ најчесто не ги чита ситните букви. Како и да е, така не се ствара доверба и традиција
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.356
Како не е домашно? Домашно, наше, југословенско! :)
 
Член од
20 јануари 2021
Мислења
400
Поени од реакции
4.400
Народот најчесто и не ја знае целата приказна...
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.165
Поени од реакции
15.953
Народот најчесто и не ја знае целата приказна...
Појма нема дека у Македонија уствари нема сточен фонд кој би придонел за производство на домашно млеко и млечни производи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom