Какви слушалки да земам?

Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
Здраво, во план ми е да зимам слушалки за слушање музика на компјутер/телефон

Во буџет ми се макс 900(ништо повеке и тоа ми е дури многу но можам до толку да дадам)
Е сега проблемот ми е дали да земам over-ear Или In-ear незнам кои се подобри
јас најдов веке некои па незнам кои велите да ги земам јас? кои се подобри со квалитет, бас и такви работи

In-ear:
PHILIPS SHE 3590

Over-Ear:
JVC HA-RX300-E
Philips SHP2000/10
PHILIPS SHP2500/10



 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Почекај до прочка таман да собереш некој денар повеќе. Не се сакати со вакви.
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
Почекај до прочка таман да собереш некој денар повеќе. Не се сакати со вакви.
е зошто до толку сигурно не се лоши, ми треба само за музика слушање ништо повеке
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
Од приложените јас би одбрал Philips SHP2000/10 немаат лоши перформанси и се солидни за игри, музика и филмови. Доколку немаат Philips би одел на JVC нема голема разлика меѓу двата модела.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
е зошто до толку сигурно не се лоши, ми треба само за музика слушање ништо повеке
би можел да собериш уште илјадарка две. за 2000-3000 ден има многу подобри, пристојни слушалки од овие. ама пак за добар звук да вадиш ти треба и некоја звучна картица со пристојно појачало за слушалки.

така да од тие што ги наброја земи ги или JVC HA-RX300-E или Philips SHP2000/10
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
би можел да собериш уште илјадарка две. за 2000-3000 ден има многу подобри, пристојни слушалки од овие. ама пак за добар звук да вадиш ти треба и некоја звучна картица со пристојно појачало за слушалки.

така да од тие што ги наброја земи ги или JVC HA-RX300-E или Philips SHP2000/10
како ги кажуваш илјадарка-две како од небото да пагјат.. иначе немам сеуште 18, така да не работам и немам многу пари и неможам да земам од дома повеке долку ми е макс буџетот

мислеш ли дека овие JVC или phillips се подобри од оние in-ear што се?[DOUBLEPOST=1457632783][/DOUBLEPOST]
Од приложените јас би одбрал Philips SHP2000/10 немаат лоши перформанси и се солидни за игри, музика и филмови. Доколку немаат Philips би одел на JVC нема голема разлика меѓу двата модела.
хм добро фала, но што мислиш ти што е подобро over-ear Или да ги земам оние in-ear од 600 ден што се
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
како ги кажуваш илјадарка-две како од небото да пагјат.. иначе немам сеуште 18, така да не работам и немам многу пари и неможам да земам од дома повеке долку ми е макс буџетот

мислеш ли дека овие JVC или phillips се подобри од оние in-ear што се?[DOUBLEPOST=1457632783][/DOUBLEPOST]
хм добро фала, но што мислиш ти што е подобро over-ear Или да ги земам оние in-ear од 600 ден што се
па во недела е прочка, ќе дадат баба дедо по некоја стотка :)

in-ear vs over-ear е повеќе за преферирање и удобност отколку за квалитет, во тој ранг на цена
и in-ear може да бидат квалитетни, само дали ти е удобно да ги пикаш длабоко во ушите
јас никогаш не би користел in-ear
 
C

Crux

Гостин
Ако ти се само за „рекреативно“ слушање, поефтини слушалки со поднослив квалитет ќе ти вршат работа. Можно е да има корелација со големината на звучниците, но дали ќе земеш in/over-ear најмногу зависи што преферираш лично, како шо ти посочи марамбо. Ако слушаш музика дур вежбаш/џогираш пример, најдобро ти е да си земеш in-ear.

Јас имав вакви чуда и морам да кажам дека блокираа секаков надворешен звук. Бомба да детонира на 5 метри од тебе, нема да ja слушнеш смртта. Можеби ќе умреш слушајќи фанк, with style :cool:
Мајтап настрана, тоа беше единствено добро нешто. Мислам океј беше звукот и се тоа, ама ги поебав за 6 месеци, скина конци едната слушалка :toe:
Моментално ги користам овие и засега се во ред, добро ме служат.

Доколку бараш некои што вадат добар бас, гледај опсегот на фреквенција. Колку подолу во херци, толку подобар бас. Тие in-ear од филипс што си ги постирал со фреквенција 12-23.500Hz , вадат помоќен бас од овие од сони шо ти ги пишав горе со фреквенција 18-22.000Hz.
Децибелите не ти праат многу разлика и не ти треба ништо премногу гласно. Веројатно ни ушите нема да ти бидат многу среќни ако ги изложиш на повеќе од 90dB на подолги периоди време.

Hi-Fi Premium Noise Isolating Earphones за овие имам читано добри рецензии како за ефтини слушалки.
И нормално, доколку за прочка дрпнеш нешто повеќе кеш, AKG K 240.
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
јас до сега имав ин-еар од Самсунг Галакси С4 ми ги дадеа и беа супер, одличен квалитет имаа но ми се расипаа, искрено не ми смета тоа што ги ставам во ушите гумичките. На почетокот ми сметаше но после се навикнав.
По се изгледа ке ги земам оние JVC да променам малце беќи ке вадат добар звук
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Прашај дали може да ти дадат да слушнеш како звучат слушалките од мобилен. Јас кога прашував мислам во анхоч имаа некои модели и ми дадоа да пробам да слушнам некои песни од мобилен. На крај се одлучив за малце поскапи АКГ од аудио центар болин, таму па ми дадоа да ги пробам на нивно појачало, така да услужни беа максимално.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Зимај ги тие in-ear Philips SHE 3590, одличен избор се. И по странски форуми како head-fi се много фалени, за цената се перфекција ги имам и јас истите. Ако повеќе сакаш over-ear тогаш не ти е лош избор и од тие понудените (мислам дека SHP2500 се подобри SHP2000) ама генерално ке добиеш послаб звук отколку со SHE 3590.

И немој да се залажуваш со некои „гејмерски“ слушалки од тип A4tech, genius, Logitech и слична боранија...[DOUBLEPOST=1457652000][/DOUBLEPOST]
Почекај до прочка таман да собереш некој денар повеќе. Не се сакати со вакви.
Објасни како тоа ке се сакати со Philips SHE3590 пример и кои се тие in-ear слушалки за кои вреди да собере пари и ќе примети голема разлика? Пред да ми одговориш, читни си тука набрзина http://www.head-fi.org/t/561951/philips-she3580-iem-review-how-can-something-sound-so-good-for-10
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
по се, мислам дека ке ги земам овие од JVC, сакам малку промена доста беше In-ear
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Филипс првите ги имам јас, вадат чист кристален звук но басот не е којзнае што(по мое мислење). Се согласувам со членот погоре. Зависи што тип на музика слушаш и во кои пригоди сакаш да слушаш. Мене in-ear ми се таман дека добро го изолираат звукот од надвор, не за друго.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
земи од битпазар за 100че копија на битс, ем ќе бидеш ин ем џебот нема да ти страда
 
Член од
19 јули 2014
Мислења
98
Поени од реакции
3
Здраво, во план ми е да зимам слушалки за слушање музика на компјутер/телефон

Во буџет ми се макс 900(ништо повеке и тоа ми е дури многу но можам до толку да дадам)
Е сега проблемот ми е дали да земам over-ear Или In-ear незнам кои се подобри
јас најдов веке некои па незнам кои велите да ги земам јас? кои се подобри со квалитет, бас и такви работи

In-ear:
PHILIPS SHE 3590

Over-Ear:
JVC HA-RX300-E
Philips SHP2000/10
PHILIPS SHP2500/10




Sve osven Gembird ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom