Какви промени се потребни да се избере за живот Македонија ?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.957
Поени од реакции
35.884
Како почнало темата ќе биде само за менталитетот на Македонецот, нешто за кое горе-доле сите се согласуваме дека тие се основните црти на нашиот народ, но мене целта за дискусија ми е друга па ете некако да ја насочам во тој правец.

За да дојде до промени во менталитетот и функционирањето на општеството првите промени треба да дојдат од најосновното ниво а тоа е локалната власт, формирање на локални инцијативи кои ќе вршат постојан притисок врз својата локална власт, да се среди хигиената, еколошки акции, да се закрпат дупките по улиците а не возењето во град да ни биде ко да учествуваме на релито Дакар, да им се скратат трошоците за луксуз на градоначалниците, повеќе зеленила, спортски објекти, чисти шахти, повеќе акции од самите граѓани со кои тие самите ќе го подобрат своето живеење во своето населено место.
Имаме некој напредок во тоа поле но сме сеуште светлосни години назад од тоа какви треба да бидеме во оваа сфера.

Друго на пример е донесување на законска регулатива со која секоја компанија ќе биде обврзана 10% од својот профит да го инвестира во културата и спортот, посебно во младинскиот спорт и развивање на таленти, да се овозможат повеќе културни манифестации, концерти низ текот на годината а да не сме со два-три обиди од фестивали, посебно да се врати клупскиот спорт кај нас, пред се кошарката, ракометот, фудбалот, спортските успеси и на локално но и државно ниво и тоа како ја билдат самодовербата кај поединецот како дел од колективот, најдобар пример ни е фудбалот и победите над Германија и Италија.

Еве тоа е кратки црти за пример како би било пожелно да се водат дискусииве на темата, барем се надевам такви да бидат :D:D.
Културата и спортот не ја оправаат таа држава.

За брза промена е потребен огромен рестарт (банкрот, граѓанска војна), во спротивно ќе треба да чекаме уште 20-30 години (ако постои дотогаш) да се пензионираат генерациите кои беа полнолетни во транзицијата, и и ебаа мамицата на оваа држава.

Верувам дека младите се неколку чекори понезависни кога станува збор за партии, и дека голем дел се спремни да преземат ризици за инвестирање и излегување од затуцаниот комунистичко-социјалистички мајндсет дека државата ќе им го оправи животот, а тоа ќе помогне драстично да се изгуби силата на партиите, а воедно и на шиптаpската окупација.

Инаку брзи промени кои требаше да почнат уште вчера, ама ајде да кажеме дека има време треба да се:

  • Македонската етничка заедница треба да има натпартиска сплотеност, или една партија за сите и конечно да се истисне шиптараната од власт. Се додека учките ви ја водат државата ќе оди само на полошо.
  • Прекинување на сите можни преговори и заебанции кои трошат драгоцено време за интерни промени, и распродажба на работи кои не смеат да се пипнат.
  • Трговска и бизнис комуникација со цел свет, а не само да чекаме да не оправат ЕУ (кои сами не можат да се оправат), или САД (кој е давеник кој пика под себе се можно само да остане на површина).
  • Рестарт на сите институции, максимално брза дигитализација, намалување на админситрацијата и зголемување на продуктивоста. Брза преквалификација на тој кадар и носење во приватен сектор на се што сака да работи, останатото со среќа.
  • Преквалификација на народот и подготовка на работна сила во индустрии кои може да се аутсорсираат за надвор, ништо подобро од извоз на сервиси/памет, а држење на кадарот дома.
  • Работење на економската политика и привлекување на инвестиции на секој можен начин за кадарот кој е дома да има пристојни примања.
  • Под итно средување на медицинскиот систем и враќање на тежината на образовниот, со ретардираните глупости и олеснувањата кои се направија ќе имаме само дудуци, а не квалитетен кадар.
  • Последното кое тешко дека ќе се промени е промена на менталитетот на луѓето во поглед на корупцијата. Можеби ако имаме само дигитална валута, и се следи секоја трансакција би имале подобрување, иако секогаш постои опцијата поклони. Ова е огромен проблем насекаде, е дел од човековата природа и нема оправање, само намалување до прифатлив степен.
Ако има желба за ова погоре, ви гарантирам дека за 10 години може да бидеме една од најдобрите држави во Европа.
Пари има и сега, ама се испумпуваат кај лоповите и паразитите. Ако скратиш 100 000 администрација, тоа ти се и преку 100 милиони евра месечно пари од даноци (гледано бруто плата), на плати за паразити што не прават ништо.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Менталитетот на народов е број еден проблем.Немање менталитет за државотворност е голем проблем,незнам до каде ќе оди.Имам чувство како народов ја мрзи државава,иако цел живот тука живее,со ништо не допринесува да му биде подобро.Зборам за македонците,шиптаpаната не ја зимам у обзир,за нив мислам јасно е.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
433
Поени од реакции
618
Да се донесат експерти од Скандинавија во врска со Образование, Руда, ИТ Сектор ( Има добри наши кадри што можат да решат во врска со овој сектор не ни треба), Медицина, Обновлива Енергија. Да се направат проекти за брзо железничко и патно поврзување помеѓу градовите. Најголема рана на државата е што повеќе увезува од што извезува, значи проблемот е привлекување на нови странски инвестиции. Исто така мора да има испитување на потенцијални рудници со минерали како нашите фабрики што произведуваат би се снабдувале соодветно од домашно производство.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.202
Поени од реакции
4.934
Се дур има во државава 30% малцинство нема напред. Ниедна држава не може да функционира нормално со толкав процент на малцинство и тоа со различна култура и религија.

Единствено решение е отцепување на Полог, Дебар плус делови од албанските села од Кичево и со замена на население. Албанците ги селиш таму, Македонците ваму. Знам звучи болно ама мислам дека тоа е единствено решение со кое би спасиле и тоа што го имаме.
Моментално државава живее со тумор, пробуваш да живееш со него ама не можеш и тој се повеќе и повеќе се шири и единствено решение е да го остраниш тој дел.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.395
Поени од реакции
37.482
1. Намалување на платите во државна администрација. Мора тие работни места да имаат минимална плата, или нешто над минималната. Секаде во светот приватниот сектор е поплатен него ли јавниот, само кај нас е обратно. Само така овие позиции ќе станат помалку атрактивни.

2. Бркање на 80-90% од сите вработени што се пишани како Албанци. Никаков придонес немаат во опшеството ни во институциите во кои се вработени. Да се затвори Министерство за заедници или како и да им се викаше тоа министерство на дуи за вработување неписмени љунги.

3. Привремен клуч на институции како Државен пазарен инспекторат и тие сличните џелати, што идат по Македонски фамилијарни бизниси и ти даваат опција мито или казни од по 10.000 евра и клуч на дуќанот од кој опстојува една фамилија. Кога сите тие паразити ќе се стрпаат у затвор, може повторно да се активираат овие институции со квалитетни луѓе кои ќе си ја работат работата со тоа што следен чекор ќе им биде чешлање на секој бизнис кој е во сопственост на љунга, или некој кој што се клања у џамија, казни за сите нив што не издаваат фискални и не плаќаат данок.

4. Стимулација за секое Македонско семејство кое ќе има 3 или повеќе деца.

5. Кратење на секоја помош за сите што не се декларираат како Македонци.

6. Затвор или протерување од државава за секој функционер на ДУИ.

За почеток ова.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Od kade da se pocne...nema spas za toa kako sto e sega. Restart treba oti Makedonija nalikuva na failed state.

- Valdeenje na pravoto. Zakonite da vazat za site isto i da imame nezavisno i ne korumpirano sudstvo. Mislam od faktot sto ne e taka izleguvaat red drugi problemi. Znam najmalku dve slucaevi kade pri ubistvo storitelot za brzo vreme bese pusten (vozenje pijan i gazenje na covek i utepuvanje so sekira).
- Restart vo obrazovanieto. Kaviltet mesto kvantitet, ne pisuvanje 5ki na nekomu sto e nesto od nekogo. Za kanta sirenje davaat petki.
- Da se spreci katastrofalnoto nistenje na okolinata i prirodata. Dali gorenje dzubre, gorenje sve zivo i stvaranje najzagaden vozduh vo svetot, pustosenje na sumite...
- Pravata da vazat za site nacionalnosti. Ne moze 20% da bidat beli mecki, 10.000 lugje da kradat struja kolku sto trosi 15% od drzavata. Ili Nefi gradi restoran sred Ohrid bez vlakno da mu fali.
- Lisici za lokalni serifi, tranzicioni profiteri koi go steknale imotot so placka na narodot. Mora da ima vakov odmaznicki moment, nesto kako gilutinata pri francuskata revolucija.
- Zabrana na SDS, DPMNE, DUI.

Kako za pocetok.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
1. Намалување на платите во државна администрација. Мора тие работни места да имаат минимална плата, или нешто над минималната. Секаде во светот приватниот сектор е поплатен него ли јавниот, само кај нас е обратно. Само така овие позиции ќе станат помалку атрактивни.

2. Бркање на 80-90% од сите вработени што се пишани како Албанци. Никаков придонес немаат во опшеството ни во институциите во кои се вработени. Да се затвори Министерство за заедници или како и да им се викаше тоа министерство на дуи за вработување неписмени љунги.

3. Привремен клуч на институции како Државен пазарен инспекторат и тие сличните џелати, што идат по Македонски фамилијарни бизниси и ти даваат опција мито или казни од по 10.000 евра и клуч на дуќанот од кој опстојува една фамилија. Кога сите тие паразити ќе се стрпаат у затвор, може повторно да се активираат овие институции со квалитетни луѓе кои ќе си ја работат работата со тоа што следен чекор ќе им биде чешлање на секој бизнис кој е во сопственост на љунга, или некој кој што се клања у џамија, казни за сите нив што не издаваат фискални и не плаќаат данок.

4. Стимулација за секое Македонско семејство кое ќе има 3 или повеќе деца.

5. Кратење на секоја помош за сите што не се декларираат како Македонци.

6. Затвор или протерување од државава за секој функционер на ДУИ.

За почеток ова.
Научна фантастика.
Автоматски споено мислење:

Луѓе со Бугарски пасоши не треба да зуцнат за државотворност.
Луѓето со бугарски пасош ја држат колку толку скапанава економија.Да не идат да печалат по Германии и ЕУ ќе работиш за 200 евра просек плата и ќе има 35% невработеност како у Бранково време.И да не ги донесеше Грујо десетината фабрики во ТИРЗ,ќе сисаше палец сега и фејк патриотите по фејбук и форуми.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.957
Поени од реакции
35.884
Научна фантастика.
Автоматски споено мислење:


Луѓето со бугарски пасош ја држат колку толку скапанава економија.Да не идат да печалат по Германии и ЕУ ќе работиш за 200 евра просек плата и ќе има 35% невработеност како у Бранково време.И да не ги донесеше Грујо десетината фабрики во ТИРЗ,ќе сисаше палец сега и фејк патриотите по фејбук и форуми.
Другарче јас во МКД на девелоперите им исплаќам повисока плата од таа што ти ја заработуваш со вртење на плескавици таму, али ти ја сапортираш економијата ;). Но, тие луѓе наместо да одат да потпишат до десетто колено дека се бугарско племе, фатиле и загреале столчето да научат нешто со кое можеме да донесеме странски капитал во државата и да си помогнеме себеси, и на економијата.

Наместо да истрчаш по најлесниот пат и да се пишиш бугар, си имал уште минимум 10 други опции со кои може да заминеш од таму како Македонец, и пак да помагаш.
Познавам наши што заминаа во Германија со МКД пасоши, ама затоа зборуваат Германски како да им е мајчин јазик. Е истите тие не направија труд од 3 возења до Софија, туку 4-5 години плаќаа часови по Германски јазик, и се заебаваа да бидат прифатени тоа што се.

Инаку невработеноста генерално ја среди Грујо, и ако гледаме од економска гледна точка таа влада е најдобрата што некогаш сме ја имале од независноста до денес.

А ти веќе не си македонец, а ни твоите деца нема да бидат, и истиот ти, и сите како тебе, им даваат прилика на гомнарите да јадам трици за отворање на устави, и чукање по гради дека тука живее бугарско население. Утре да ти писнат од Бугарија дека може да имаш само едно државјанство, ти гарантирам дека за 1 минута ќе се откажеш од македонското.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.086
Другарче јас во МКД на девелоперите им исплаќам повисока плата од таа што ти ја заработуваш со вртење на плескавици таму, али ти ја сапортираш економијата ;). Но, тие луѓе наместо да одат да потпишат до десетто колено дека се бугарско племе, фатиле и загреале столчето да научат нешто со кое можеме да донесеме странски капитал во државата и да си помогнеме себеси, и на економијата.

Наместо да истрчаш по најлесниот пат и да се пишиш бугар, си имал уште минимум 10 други опции со кои може да заминеш од таму како Македонец, и пак да помагаш.
Познавам наши што заминаа во Германија со МКД пасоши, ама затоа зборуваат Германски како да им е мајчин јазик. Е истите тие не направија труд од 3 возења до Софија, туку 4-5 години плаќаа часови по Германски јазик, и се заебаваа да бидат прифатени тоа што се.

Инаку невработеноста генерално ја среди Грујо, и ако гледаме од економска гледна точка таа влада е најдобрата што некогаш сме ја имале од независноста до денес.

А ти веќе не си македонец, а ни твоите деца нема да бидат, и истиот ти, и сите како тебе, им даваат прилика на гомнарите да јадам трици за отворање на устави, и чукање по гради дека тука живее бугарско население. Утре да ти писнат од Бугарија дека може да имаш само едно државјанство, ти гарантирам дека за 1 минута ќе се откажеш од македонското.
Најдобра влада на економски план во Македонија е онаа 1998-2002, тој период е најдобар без конкуренција, единствен и во кој сме оствариле суфицит кој на жал наместо да оди во дополнителен развој на економијата отиде за вооружување за воениот конфликт 2001 затоа што кога замина ЈНА претходниве не оставија штек во касарна, па покрај вакви економски показатели ни се случи 15 септември се треба да е јасно за народецот во целина кај нас.

Груевски од друга страна во првиот дел од мандатот допринесе многу за развојот на економијата, развојните зони, невработеноста ја намали драстично, денес единствена причина поради која целиот струмички регион не е испразнат е токму фабриките кои тој ги донесе а дават плата од над 30 илјадарки, но во вториот дел на мандатот од 2011 тотално забега со историја нешто кое апсолутно не му требаше ниту нему ниту нас како држава.

Овие сегашниве се гробари на македонската економија, токму затоа и иселувањето сега е најјако повеќето луѓе да не кажам речиси сите што бегат овој период годинава бегат само поради тоа што овие се на власт, не осакатија у 5 години и не вратија 50 години назад, единствено што растат платите но тие не растат поради нивните економска политика туку едноставно фирмите мора да даваат повисоки плати од паника да не останат без работници и да стават клуч на врата, но и тој раст на платите е само на хартија со оглед дека потрошувачката кошничка е зголемена двојно.

Единствено нешто за кое со тебе не се согласувам на се што си напишал во темава е делот за пасошите, да има луѓе кои од МКД отидоа со перфектен германски, лично знам и луѓе кои предаваа германски и заминаа таму но со МКД пасоши напредувањето оди далеку поспоро и пак зимат помали плати од оние кои не знаат и името да си напишат но имат бугарски пасоши, друга работа конкретен пример од мое најблиско опкружување еден зема бугарски и замина и со таа предност успеа да среди на 3ца веќе а наскоро и повеќе со МКД пасош да стигнат до Германија, т.е. поентата ми е да не беа тие пасоши 70 % од луѓето кои сега се надвор сеуште ќе си беа во Македонија.


А во делот со децата сите кои заминуваат од Македонија без разлика со каков пасош отишле нивните родители нема да бидат Македонци, освен можеби кај вас у Австралија, ама и таму ќе мачат мака да зборат македонски.

Секој ден со овие на власт е се поцрно, нас ни треба итно нова власт која ќе води економски политики како тие 98-02 и 06-11 за да тргнеме напред, во моментов само економија ни треба нас да ја спасиме државата од сигурна смрт (и овие никогаш повеќе да не дојдат на власт).
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.168
Поени од реакции
8.468
Прв чекор што треба да се направи за да тргне државата напред е да се истреби секој денешен комуњар до 4то колено исто и нивните симптизери, другото све ќе си дојде со ред со тек на време.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Другарче јас во МКД на девелоперите им исплаќам повисока плата од таа што ти ја заработуваш со вртење на плескавици таму, али ти ја сапортираш економијата ;). Но, тие луѓе наместо да одат да потпишат до десетто колено дека се бугарско племе, фатиле и загреале столчето да научат нешто со кое можеме да донесеме странски капитал во државата и да си помогнеме себеси, и на економијата.

Наместо да истрчаш по најлесниот пат и да се пишиш бугар, си имал уште минимум 10 други опции со кои може да заминеш од таму како Македонец, и пак да помагаш.
Познавам наши што заминаа во Германија со МКД пасоши, ама затоа зборуваат Германски како да им е мајчин јазик. Е истите тие не направија труд од 3 возења до Софија, туку 4-5 години плаќаа часови по Германски јазик, и се заебаваа да бидат прифатени тоа што се.

Инаку невработеноста генерално ја среди Грујо, и ако гледаме од економска гледна точка таа влада е најдобрата што некогаш сме ја имале од независноста до денес.

А ти веќе не си македонец, а ни твоите деца нема да бидат, и истиот ти, и сите како тебе, им даваат прилика на гомнарите да јадам трици за отворање на устави, и чукање по гради дека тука живее бугарско население. Утре да ти писнат од Бугарија дека може да имаш само едно државјанство, ти гарантирам дека за 1 минута ќе се откажеш од македонското.
Абе све сами бизнисмени сте на форумов,ти ,оној аустралијјан бој и се фалите колку сте успешни..чекај некој да ве пофали,немојте сами :pos:
Џони,ја пасош бугараски немам,сакаш веруј сакаш не,ми чуе..ама не ги осудувам тие што зимаат,се снаоѓаат луѓето да избегаат од вукојебинава шиптаpска,комуњариве што ги гласаат на секои избори 300к недоквакани македонци ебаа матер на све македонско.
Бдв не ми кажуј дека девелопери или ит кадар или доктори не зимаат бг пасош.А тие твоите што демек ги плаќаш незнам колку добро,прва прилика бегаат штом видат подобра понуда од надвор,не се занесуј џони.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.957
Поени од реакции
35.884
Најдобра влада на економски план во Македонија е онаа 1998-2002, тој период е најдобар без конкуренција, единствен и во кој сме оствариле суфицит кој на жал наместо да оди во дополнителен развој на економијата отиде за вооружување за воениот конфликт 2001 затоа што кога замина ЈНА претходниве не оставија штек во касарна, па покрај вакви економски показатели ни се случи 15 септември се треба да е јасно за народецот во целина кај нас.

Груевски од друга страна во првиот дел од мандатот допринесе многу за развојот на економијата, развојните зони, невработеноста ја намали драстично, денес единствена причина поради која целиот струмички регион не е испразнат е токму фабриките кои тој ги донесе а дават плата од над 30 илјадарки, но во вториот дел на мандатот од 2011 тотално забега со историја нешто кое апсолутно не му требаше ниту нему ниту нас како држава.

Овие сегашниве се гробари на македонската економија, токму затоа и иселувањето сега е најјако повеќето луѓе да не кажам речиси сите што бегат овој период годинава бегат само поради тоа што овие се на власт, не осакатија у 5 години и не вратија 50 години назад, единствено што растат платите но тие не растат поради нивните економска политика туку едноставно фирмите мора да даваат повисоки плати од паника да не останат без работници и да стават клуч на врата, но и тој раст на платите е само на хартија со оглед дека потрошувачката кошничка е зголемена двојно.

Единствено нешто за кое со тебе не се согласувам на се што си напишал во темава е делот за пасошите, да има луѓе кои од МКД отидоа со перфектен германски, лично знам и луѓе кои предаваа германски и заминаа таму но со МКД пасоши напредувањето оди далеку поспоро и пак зимат помали плати од оние кои не знаат и името да си напишат но имат бугарски пасоши, друга работа конкретен пример од мое најблиско опкружување еден зема бугарски и замина и со таа предност успеа да среди на 3ца веќе а наскоро и повеќе со МКД пасош да стигнат до Германија, т.е. поентата ми е да не беа тие пасоши 70 % од луѓето кои сега се надвор сеуште ќе си беа во Македонија.


А во делот со децата сите кои заминуваат од Македонија без разлика со каков пасош отишле нивните родители нема да бидат Македонци, освен можеби кај вас у Австралија, ама и таму ќе мачат мака да зборат македонски.

Секој ден со овие на власт е се поцрно, нас ни треба итно нова власт која ќе води економски политики како тие 98-02 и 06-11 за да тргнеме напред, во моментов само економија ни треба нас да ја спасиме државата од сигурна смрт (и овие никогаш повеќе да не дојдат на власт).
Китапот не вика дека од 98ма до 2002 сме имале добра економија:
1662113084850.png

Жал ми е што нема апдејт за последниве 5-6 години, заглавени сме до коска.

Јас од тоа што гледам сите до еден прво колено зборуваат перфект Македонски, особено тука, и второ колено сретнав луѓе кои зборуваат почист Македонски отколку голем дел од тие што се сеуште во МКД.

Инаку џам свиткаа со тоа што заминаа, може друг да убедуваат дека живеат убаво со минималец таму. Тој што не е способен да замине со МКД пасош огромна е шансата дека ќе работи за мизерија плата и таму, и ќе се гужваат по 10 души во една гарсониера, или ќе се дрнка во некој шлепер и ќе се радува на бањање еднаш во 10 дена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom