Какви казни треба да има за нехуман однос спрема животните?

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Случајот на кученцето Мамбо толку ја шокира Франција што 200 души излегоа да протестираат на улиците на Perpignan.

Мамбо бил полиен со бензин и запален жив. Потпалувачите се радувале на самиот чин гледајќи го како гори. Но и покрај тешките изгореници, Мамбо успаел да преживее.

Двата кретена се фатени и ќе им биде судено. Максимална казна: 6 месеци затвор.

Се надевам ќе добијат што им следува во затворот.




:nenene::nenene::nenene:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Интересно е тоа што во трулиот капитализам да згазиш со автомобил едно куче или маче ќе заработиш поголема казна од колку да згазиш човек, објаснување овде е дека човекот има мозок и може да мисли а кучето или мачето не? :nenene:
Ваков случај како овој во Франција е стварно за осудување, невиден вандализам без некоја посебна причина? :raz:
 

ACHQ

hawk
Член од
18 јули 2009
Мислења
702
Поени од реакции
73
па 6 месеци затвор мислам дека е доста, ке се каат што го напревиле тоа и нема веќе никогаш да го повторат.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Moре за ваква суровост и 6 месеци се малце....6 ама без помилување или искачање на условна...
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Најбоље да ги потпалат со бензин да букнат на 5 минути и после нека ги пуштат евентуално. :toe:
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Еве една од причините зашто не ми се свиѓа капитализмот.Што има човекот што немаат животните.Јас да бев на позиција во Франција би ги осудил на 1 час тепање од страна на полицијата со предупредување ако направат уште еднаш тепање и прогон од државата(така би правел и за човек)
Можеби е просто но тоа е моето мислење какви треба да бидат казните.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Затвор и секојдневно тепање како и соцјална маргинализација од тие околу нив.

Да напаѓаш нешто што неможе да се одбрани е тотално нездраво. Исто како што не е нормално 10 на 1 да има тепачка, така и не е нормално да напаѓаш животно што ништо неможе да направи за да се одбрани.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Oва е ненормално изживување со животните. Сега едно е да згазиш куче на пат кое ти претрчало и станува збор за невнимание пред се, а друго е намерно да малтретираш животинче.
Ехеее колку има слични случаи и кај нас кога некои пубертетџии ќе земат мачиња или кучиња па ги влечат, палат, им даваат алкохол, им сечат опавчиња ... Истите тие лица се без мозок и штом малтретираат животни според мене тие истото и на луѓе би го направиле.
Така да оваа максимална казна од 6 месеци е малку. Барем да е година дена. Повеќе не треба да е зашто сепак да не се претерува. Со тоа што овие што го малтретирале кучето не значи дека ќе ја добијат максималната, може и месец дена да добијат. Што е премалку. Јас би им дала плус да работат во некоја организација за животни.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Да ги обесат за муда.
Најбоље да ги потпалат со бензин да букнат на 5 минути и после нека ги пуштат евентуално. :toe:
Смртна казна!
За човечко убиство по 10 години им дават. Смртна за измачено кученце?
Јас сфаќам дека е приказната е жална на некој начин, ама.. Ај, ќутам.
 

ACHQ

hawk
Член од
18 јули 2009
Мислења
702
Поени од реакции
73
најубаво,што направиле тие на кучето да се направи и на нив!
 

Marko vojvoda

Archduke - Archangel
Член од
31 јули 2008
Мислења
70
Поени од реакции
5
Ако се кае работа во некоја организација за животни три месеци а ако не се кае ќе го потпалиме со изгореници од 3 ќе работат у носење храна за полициски шарпланинци до животно.
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Овие биле или пијани, дрогирани, ретардирани... оти нормален човек вакво нешто не може да направи.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Овие биле или пијани, дрогирани, ретардирани... оти нормален човек вакво нешто не може да направи.
Бенефициите на 21 век и идиотските изливи на покемон генерациите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom