Каква психа, таков дом?

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.507
Поени од реакции
1.722
Многу пати имам сретнато луѓе кои викаат дека хигиената и среденоста на домот се последица на психичката состојба на луѓето кои живеат во тој дом...
Ако се наоѓаме во период кога се’ ни е како што треба, тогаш домот ни е уреден и во прав ред, а од него зрачи хармонија и позитивна енергија.
Но доколку лоши мисли преовладуваат во нашата глава, тогаш домот ќе ни биде несредено место во кое никој не би сакал да живее.
Дали сметате дека ова е навистина така, или пак сепак игра улога слободното време како и желбата или мрзеливоста за средување?
Колку вие се грижите за уредноста и хигиената на вашиот дом?
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Kaj nekoi luge igra uloga mrzlivosta,nekoi nemaat mnogu vreme za glancanje po doma, a kaj nekoi pak moze da se desi da navistina vlijae psihickata sostojba.Jas na primer ako ne se osekam dobro(psihicki)ne mozam da cistam i sreduvam kolku i da go posakuvam toa, ednostavno ne mi odi.Ako se osekam dobro nemam nikakva poteskotija(zdravstvena)togas mozam ko luda da cistam i sreduvam po cel den.I sekogas naogam sto se treba da se sredi me nervira i najmala sitnica. A takvi ima sekoj den po doma, no kako sto rekov ako sum ok sreduvam ako ne ne pipam i kraj na muabetot.No nema toa veze so moite misli dali se negativni ili pozitivni,samo so mojata zdravstvena sostojba.:helou:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Не би рекла дека психичката состојба е фактор кој ја одредувава хигиената во домот. Иако постојат моменти кога под влијание на разни случувања во животот трпи хигиената, но тоа е само одреден период кој понекогаш може да се искористи и како параван за мрзливост. Хигиената зависи од тоа како сме одредиле да живееме, од тоа колку ни е важно од што јадеме, на што спиеме, од свесноста што може да предизвика неодржување на хигиена, итн...
Кај одредени луѓе психичките моменти влијаат и врз зголемување на желбата за средување по дома, го доживуваат како начин да заборават на она што има се случило, со физички умор да го принудат умот да се релаксира и да се исклучи.
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Многу пати имам сретнато луѓе кои викаат дека хигиената и среденоста на домот се последица на психичката состојба на луѓето кои живеат во тој дом...
Ако се наоѓаме во период кога се’ ни е како што треба, тогаш домот ни е уреден и во прав ред, а од него зрачи хармонија и позитивна енергија.
Но доколку лоши мисли преовладуваат во нашата глава, тогаш домот ќе ни биде несредено место во кое никој не би сакал да живее.
Дали сметате дека ова е навистина така, или пак сепак игра улога слободното време како и желбата или мрзеливоста за средување?
Колку вие се грижите за уредноста и хигиената на вашиот дом?
Па не би рекла дека ова е апсолутно точно. Јас на пример средувам низ дома тогаш кога ќе сум расположена, со "наполнети батерии" и позитивна енергија, но познавам многу луѓе кои средуваат баш тогаш кога ќе бидат нервозни и така побрзо ја ослободуваат негативната енергијата (се сеќавам братучетка ми како мала секогаш кога нешто ќе ја изнервираше на сите во семејството им ги чистеше чевлите до степен на перфектност, имаше таква некоја навика и сите ја зафркаваа и некогаш намерно ја провоцираа за да им ги исчисти чевлите:pos2:)
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
многу сакам да ми е чисто по дома,многу сум ситничарка,и се сакам да ми е на место.
Некогаш кога сум разочарана или тажна,воопшто не ми се чисти ниту средува,
а ако сум нервозна тогаш чистам по цел ден и се си мислам дека има ушта нешто нечисто.
А кога сум среќна,тогаш сакам да експирементирам и да преуредувам и ми доагаат многу идеи...
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Кај мене сигурно не е така.
На мајка ми мислам дека дури и болест и е тоа чистењето и се да сака да биде секогаш средено и на место ,па дури и кога е нервозна се смирува со чистење,додека јас сум друга приказна.
Знае некогаш да ме фати мрза и да не чистам ама кога ќе се разработам :pipi: летаат крпи и средства за чистење !!!
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Држи вода, мојата соба како дел од домот кој ме претставува мене, е секогаш џунгла, освен кога ќе дојде некој друг да го среди. Слично како и мојот ум, нали.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
кај нас секогаш е средено без разлика на состојбата во која се наоѓаме, баш кога мене ми е најтешко и најнегативно се чувствувам јас фаќам да чистам и со тоа се враќам во ред,

мислам кога нешто не мачи и психичката состојба не ни е како што треба, сме напнати, и тоа го чувствуаат останатите во нашата околина.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Релативна работа е тоа и не зависи до мене.
Јас било кога да сум среќен или тажен се надевам дека на мајка ми ќе и текне да ми ја расчисти собата.
 

Miss Right

happiness machine
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.308
Поени од реакции
142
Нема врска, барем ако не кај поголем дел. Мене собата секогаш ми е растурена, освен мајка ми ако не ја среди. А мајка ми кога е нервозна, тажна или во било какво негативно расположение чисти, средува, преуредува и слично. Со тоа си создава некој штит зад кој можи да се крие. Затоа што може да ги зажали луѓето кои како тебе мислат дека зад уредена соба стои среден човек. Па нели штом и е средена цела куќа се е во ред со неа. А тоа воопшто не е така.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не се согласувам со ова. Што знам, мене во принцип секогаш ми е во хаос собата, без разлика дали се ми е средено во животот или не. Можеби држи донекаде ова вода, ама во некои случаеви, во мојот - сигурно не. :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
100% точно, кога сум расположен местам кревет, кога не чекам некој да ми го намести. :smee:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Метам чистам (со правосмукалка) бришам секоја Недела, понекогаш и вагани мијам не се заебавам сериозен сум. И татко ми ја мети улицата долу пред.....
Секогаш чисто и средено е од страна на хигиена, ама компјутерсково биро не го отварам оти крокодили ќе излезат од него :icon_lol:.
Се е индивидуално....
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
249
Поени од реакции
16
Апсолутно се сложувам со инфото за темава... браво :smir:
 

Bluebird

The Daydreamer
Член од
10 мај 2010
Мислења
20
Поени од реакции
4
А слабо сите си ги раскажаа хигиенските навики во кругот на семејството а? :icon_surp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom