Каква е моменталнта состојба со издавање на пасоши во Македонија?

Член од
18 јуни 2021
Мислења
267
Поени од реакции
564
Наскоро морам да дојдам во Македонија за да извадам нов пасош, би сакал да прашам каква е моменталната ситуација? Дали сеуште има застој поради недостаток на образци? И кој е најбрзиот пат на издавање на пасош со цел да неморам да останам повеќе од колку морам?

Јас сум по потекло од Битола, дали смеам и би било побрзо доколку аплицирам во Скопје и дали сеуште постои опцијата за доплата за експресс услуга?

Ви благодарам.
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Наскоро морам да дојдам во Македонија за да извадам нов пасош, би сакал да прашам каква е моменталната ситуација? Дали сеуште има застој поради недостаток на образци? И кој е најбрзиот пат на издавање на пасош со цел да неморам да останам повеќе од колку морам?

Јас сум по потекло од Битола, дали смеам и би било побрзо доколку аплицирам во Скопје и дали сеуште постои опцијата за доплата за експресс услуга?

Ви благодарам.
Најнови информации:
- надградба на систем до 29 Јуни;
- нови обрасци со новото име од 1 Јули;
- гужва поради зголемени барања за патни исправи (над 31 000 дадени термини во Јуни, кои сеуште се обработуваат)...
https://www.mkd.mk/makedonija/politika/spasovski-po-nadgradbata-na-sistemot-lichnite-dokumenti-kje-se-izdavaat-so
 
Последно уредено:
Член од
18 јуни 2021
Мислења
267
Поени од реакции
564
Најнови информации:
- надградба на систем до 29 Јуни;
- нови обрасци со новото име од 1 Јули;
- гужва поради зголемени барања за патни исправи (над 31 000 дадени термини во Јуни, кои сеуште се обработуваат)...
https://www.mkd.mk/makedonija/politika/spasovski-po-nadgradbata-na-sistemot-lichnite-dokumenti-kje-se-izdavaat-so
Фала за информацијата, изгледа хаотично сеуште, се надевам до Август ќе се стабилизира процесот.

Исто би сакал да прашам дали новите пасоши се задолжително двојазични, со задолжително вклучен превод на албански јазик (покрај македонскиот и англискиот).
 

ToXic_

Booyah!
Член од
19 март 2009
Мислења
275
Поени од реакции
196
Наскоро морам да дојдам во Македонија за да извадам нов пасош, би сакал да прашам каква е моменталната ситуација? Дали сеуште има застој поради недостаток на образци? И кој е најбрзиот пат на издавање на пасош со цел да неморам да останам повеќе од колку морам?

Јас сум по потекло од Битола, дали смеам и би било побрзо доколку аплицирам во Скопје и дали сеуште постои опцијата за доплата за експресс услуга?

Ви благодарам.
Мора во родениот град кај што ти се води ЛК да аплицираш но ако аплицираш по брза постапка подигање на пасошот би ти бил во Скопје.
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Фала за информацијата, изгледа хаотично сеуште, се надевам до Август ќе се стабилизира процесот.

Исто би сакал да прашам дали новите пасоши се задолжително двојазични, со задолжително вклучен превод на албански јазик (покрај македонскиот и англискиот).
Не. Исечок од најновиот закон:
"Обрасците на патните исправи и на визите, се печатат на македонски јазик и неговото кирилско писмо, со превод на англиски и француски јазик и нивното писмо. Податоците кои се внесуваат во патната исправа се запишуваат на македонски јазик и неговото кирилско писмо и на основно латинично писмо, освен интернационалните ознаки (кодови), што се запишуваат согласно со утврдените меѓународни стандарди.
-Обрасците на патните исправи на граѓаните кои зборуваат службен јазик различен од македонскиот јазик што го зборуваат најмалку 20 проценти од граѓаните на Република Македонија, по службена должност се печатат и податоците во нив се запишуваат и на јазикот и писмото што го употребува граѓанинот. Обрасците на патните исправи на граѓаните кои зборуваат јазик различен од македонскиот што го зборуваат помалку од 20 проценти од граѓаните на Република Македонија, на нивно барање, се печатат и на јазикот и писмото што го употребува граѓанинот. На нивно лично барање, податоците што се внесуваат во патната исправа се запишуваат и на јазикот и писмото што го употребува граѓанинот. Исто така, на нивно лично барање податоците за личното име што се внесуваат во патната исправа се запишуваат и на јазикот и писмото што го употребува граѓанинот".
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.394
Наскоро морам да дојдам во Македонија за да извадам нов пасош, би сакал да прашам каква е моменталната ситуација? Дали сеуште има застој поради недостаток на образци? И кој е најбрзиот пат на издавање на пасош со цел да неморам да останам повеќе од колку морам?

Јас сум по потекло од Битола, дали смеам и би било побрзо доколку аплицирам во Скопје и дали сеуште постои опцијата за доплата за експресс услуга?

Ви благодарам.
По брза постапка, се сликавме во петок во Куманово, пасошот го земавме во понеделник попладне. Ако добро разбрав, редовна процедура е 2500 денари, итна е 5000.
 
Член од
19 октомври 2019
Мислења
68
Поени од реакции
12
багра неспособна да обнови таблички/пасоши/лични карти....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom