Каква боја е фустанов?

Каква боја е фустанов?


  • Вкупно гласачи
    111

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.737
6 страни за фустан. Како жени сте. :D
Не е за фустанот. Повеќе е за разликување бои. Еве на пример, вчера сите што ја видоа сликата на мојот монитор кажаа дека гледаат сино-црн, освен брат ми. Денес испадна дека брат ми не може да ги гледа бројките од овој тест (јас ги гледам одма). Исто така на овој тест оствари резултат 68 (јас имав 3, перфектен скор е 0).

Баш ме интересираат резултати од оние што гласале златно-бел од тие 2 теста.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
Не е за фустанот. Повеќе е за разликување бои. Еве на пример, вчера сите што ја видоа сликата на мојот монитор кажаа дека гледаат сино-црн, освен брат ми. Денес испадна дека брат ми не може да ги гледа бројките од овој тест (јас ги гледам одма). Исто така на овој тест оствари резултат 68 (јас имав 3, перфектен скор е 0).

Баш ме интересираат резултати од оние што гласале златно-бел од тие 2 теста.
Првото 7/8 (изгледа 24 видов наместо 21). Второто 3 (со окер бојата сум утнал само). Сега може да го оставиме на раат митов дека сме color blind ние што гледаме златно-бел фустан и да прифатиме дека се е до перцепцијата која ја прави мозокот за позадината на сликата?
 
H

HoT IcE

Гостин
Абе вестава е глупа тоа е факт, ама реално би требало да си го проверивме видов, колку и да е смешно мене ме натера да размислам колку стварно разликувам бои. Го направив тестот погоре, и добив 29, кај виолетава слабо разликувам нијанси :D
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.737
Првото 7/8 (изгледа 24 видов наместо 21). Второто 3 (со окер бојата сум утнал само). Сега може да го оставиме на раат митов дека сме color blind ние што гледаме златно-бел фустан и да прифатиме дека се е до перцепцијата која ја прави мозокот за позадината на сликата?
Па не, затоа што веќе беше пишано (и јас постирав слика) дека главните бои што преовладуваат се светло сина и темно кафеава. Две третини од луѓето на сите анкети (еве и оваа на кајгана) гледаат златно-бел фустан. Како е тоа можно никогаш нема да ми стане јасно....
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Не е за фустанот. Повеќе е за разликување бои. Еве на пример, вчера сите што ја видоа сликата на мојот монитор кажаа дека гледаат сино-црн, освен брат ми. Денес испадна дека брат ми не може да ги гледа бројките од овој тест (јас ги гледам одма). Исто така на овој тест оствари резултат 68 (јас имав 3, перфектен скор е 0).

Баш ме интересираат резултати од оние што гласале златно-бел од тие 2 теста.
На првиот тест 6/8 на вториот 59...Изгледа имам проблем:)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.737
На првиот тест 6/8 на вториот 59...Изгледа имам проблем:)
Па со 59, да, би рекол имаш. Да не ме сфатиш погрешно, пожелно е да се има добар монитор за вториот тест (ова е уште побитно ако си на лаптоп), но ако си на класичен монитор - не е добар знак тој резултат. А и 6/8... :toe:

PS: сега пак го направив тестов... линк
 
Последно уредено:

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
јебо вас фустан
 

Kajgana Shop

На врв Bottom