Казни за граѓаните кои нема да ги легализираат дивоградбите

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од аллександар, 27 август 2011.

 1. Nemanjici

  Nemanjici

  Член од:
  17 јули 2008
  Мислења:
  1.561
  Допаѓања:
  1.014
  Па баш тие што се во градежен реон најлесно се легализираат , да не е друго проблемот? Имено можеби вашата градба е во зона каде што е предвиден некој друг објект од повисоко значење (општествено) па од тие причини не може да се легализира !
  Неможе да се менува цената која е со закон определена !
   
 2. annaja01

  annaja01

  Член од:
  29 октомври 2011
  Мислења:
  1.709
  Допаѓања:
  1.149
  Да предвидена е зграда, ама тоа незначи дека таа зграда “ќе никне“.Јас барав за куќата во која што живееме,а таа е обележана со А1...додека напред кај што е предвидена таа фамозна (за мене) зграда е обележена со А2!
   
 3. Nemanjici

  Nemanjici

  Член од:
  17 јули 2008
  Мислења:
  1.561
  Допаѓања:
  1.014
  Де јуре , т.е. по законот за легализација на бесправно изградени објекти , ке се легализираат оние објекти кои можат да се вклопат во урбанистичкиот план. Од кажаното Вие не можете да си ги легализирате доградените 20 м2 се додека не се изврши промена во деталниот урбанистички план , ако се изврши воопшто.
  Мој совет , ако имате поднесено барање за легализација и поднесено комплет документи ,чекајте .Ионака немаат право да ве рушат а ако му се ближи време на ДУП от за промена кога ке биде на усвојување поднесете приговор и предлог за промена .Ако пак ДУП от е нов тогаш можете да поднесете барање за измена ама тоа е скапа и долготрајна процедура.
  Доколку сте во реон на градот поблиску до центар тогаш тешко дека ке успеете , обично првата и втората зона се настојува да биде А2 т.е. колективно станување , за да се задоволат потребите за станување поблиску до центарот.
  А целата работа е да не го оптоварувате со побарувања градењето на таа фамозна зграда .
   
 4. annaja01

  annaja01

  Член од:
  29 октомври 2011
  Мислења:
  1.709
  Допаѓања:
  1.149
  Документите се комлет предадени од минатата година во април месец.дуп-от во оп.Центар е изгласан пред 1 недела,се чека на Собранието да гласа за тие измени,и како што рече министерот Јанакиевски (во Јади бурек) во дек. ќе помине тоа...впрочем како се во државава така и тоа
  Имам комшии кој имаат договор со инвеститор 2 год.и наводно неможат да почнат се заради тие промени во законот.
   
 5. FURNADzIJA MKD

  FURNADzIJA MKD

  Член од:
  5 јануари 2010
  Мислења:
  195
  Допаѓања:
  153
  Zdravo , barav po forumive pa resiv tuka da pisam . Jas sum na eden cekor od zapisuvanje na kukjata vo imoten list i pazete sto se desava . Dobivam resenie za legalizacija i Urbanisticka soglasnost od opstina i so tie dokumenti elaborat i imoten list podnesuvam baranje divogradbata da se vpise vo imoten list i dobivam negativen odgovor od katastar bidejkji na firmata sto mi go crtase elaboratot mu bila odzemena licencata :facepalm: neka ti gi vrati parite mi vikaat . A be jas im vikam pa kako ima pecati da mi go zaveri elaboratot neli ako nema licenca ne treba da ima pecati i da ne smee da raboti jas od kaj da znam deka muj e istecena licencata ne mu pisuva na celo , i najtragicno e firmata uste si raboti utre idam da vidam so kje kazat . A BE DRZAVA LI E OVA ILI PANAGJUR
   
  На solo му/ѝ се допаѓа ова.
 6. annaja01

  annaja01

  Член од:
  29 октомври 2011
  Мислења:
  1.709
  Допаѓања:
  1.149
  Ова само кај нас го има.....само во Македонија,никаде на друго место:confused:
  Јас во април месец 2011год.ги предадов документите и се уште тапкам...се надевам дека успешно ќе ја прославам двогодишницата:mad:
   
 7. FURNADzIJA MKD

  FURNADzIJA MKD

  Член од:
  5 јануари 2010
  Мислења:
  195
  Допаѓања:
  153
  Ti posakuvam srekja pa koga kje zavrsis pisi da se izraduvame ,citajkji gi postovive ne sretnav nekoj sto zavrsil ili sto e zadvolen so celata postapka
   
  На annaja01 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. annaja01

  annaja01

  Член од:
  29 октомври 2011
  Мислења:
  1.709
  Допаѓања:
  1.149
  ...
  Јас видов неколку предавања решенија....ама само за на ТВ....фали ме усто ќе те чепам,бегај те ноги ќе ве прскам.....тоа е нашата влада!
   
  На FURNADzIJA MKD му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: