Казни за граѓаните кои нема да ги легализираат дивоградбите

Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.014
Индивидуални ДА,ама не за сите...зависи кај се наоѓа куќата.Наводно,тие објекти кој што се наоѓаат во градежна зона...неможат по 61 денар м2.
Јас сеуште чекам промена на некој закон:facepalm:
Па баш тие што се во градежен реон најлесно се легализираат , да не е друго проблемот? Имено можеби вашата градба е во зона каде што е предвиден некој друг објект од повисоко значење (општествено) па од тие причини не може да се легализира !
Неможе да се менува цената која е со закон определена !
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.150
Па баш тие што се во градежен реон најлесно се легализираат , да не е друго проблемот? Имено можеби вашата градба е во зона каде што е предвиден некој друг објект од повисоко значење (општествено) па од тие причини не може да се легализира !
Неможе да се менува цената која е со закон определена !
Да предвидена е зграда, ама тоа незначи дека таа зграда “ќе никне“.Јас барав за куќата во која што живееме,а таа е обележана со А1...додека напред кај што е предвидена таа фамозна (за мене) зграда е обележена со А2!
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.014
Де јуре , т.е. по законот за легализација на бесправно изградени објекти , ке се легализираат оние објекти кои можат да се вклопат во урбанистичкиот план. Од кажаното Вие не можете да си ги легализирате доградените 20 м2 се додека не се изврши промена во деталниот урбанистички план , ако се изврши воопшто.
Мој совет , ако имате поднесено барање за легализација и поднесено комплет документи ,чекајте .Ионака немаат право да ве рушат а ако му се ближи време на ДУП от за промена кога ке биде на усвојување поднесете приговор и предлог за промена .Ако пак ДУП от е нов тогаш можете да поднесете барање за измена ама тоа е скапа и долготрајна процедура.
Доколку сте во реон на градот поблиску до центар тогаш тешко дека ке успеете , обично првата и втората зона се настојува да биде А2 т.е. колективно станување , за да се задоволат потребите за станување поблиску до центарот.
А целата работа е да не го оптоварувате со побарувања градењето на таа фамозна зграда .
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.150
Де јуре , т.е. по законот за легализација на бесправно изградени објекти , ке се легализираат оние објекти кои можат да се вклопат во урбанистичкиот план. Од кажаното Вие не можете да си ги легализирате доградените 20 м2 се додека не се изврши промена во деталниот урбанистички план , ако се изврши воопшто.
Мој совет , ако имате поднесено барање за легализација и поднесено комплет документи ,чекајте .Ионака немаат право да ве рушат а ако му се ближи време на ДУП от за промена кога ке биде на усвојување поднесете приговор и предлог за промена .Ако пак ДУП от е нов тогаш можете да поднесете барање за измена ама тоа е скапа и долготрајна процедура.
Доколку сте во реон на градот поблиску до центар тогаш тешко дека ке успеете , обично првата и втората зона се настојува да биде А2 т.е. колективно станување , за да се задоволат потребите за станување поблиску до центарот.
А целата работа е да не го оптоварувате со побарувања градењето на таа фамозна зграда .
Документите се комлет предадени од минатата година во април месец.дуп-от во оп.Центар е изгласан пред 1 недела,се чека на Собранието да гласа за тие измени,и како што рече министерот Јанакиевски (во Јади бурек) во дек. ќе помине тоа...впрочем како се во државава така и тоа
Имам комшии кој имаат договор со инвеститор 2 год.и наводно неможат да почнат се заради тие промени во законот.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Zdravo , barav po forumive pa resiv tuka da pisam . Jas sum na eden cekor od zapisuvanje na kukjata vo imoten list i pazete sto se desava . Dobivam resenie za legalizacija i Urbanisticka soglasnost od opstina i so tie dokumenti elaborat i imoten list podnesuvam baranje divogradbata da se vpise vo imoten list i dobivam negativen odgovor od katastar bidejkji na firmata sto mi go crtase elaboratot mu bila odzemena licencata :facepalm: neka ti gi vrati parite mi vikaat . A be jas im vikam pa kako ima pecati da mi go zaveri elaboratot neli ako nema licenca ne treba da ima pecati i da ne smee da raboti jas od kaj da znam deka muj e istecena licencata ne mu pisuva na celo , i najtragicno e firmata uste si raboti utre idam da vidam so kje kazat . A BE DRZAVA LI E OVA ILI PANAGJUR
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.150
Zdravo , barav po forumive pa resiv tuka da pisam . Jas sum na eden cekor od zapisuvanje na kukjata vo imoten list i pazete sto se desava . Dobivam resenie za legalizacija i Urbanisticka soglasnost od opstina i so tie dokumenti elaborat i imoten list podnesuvam baranje divogradbata da se vpise vo imoten list i dobivam negativen odgovor od katastar bidejkji na firmata sto mi go crtase elaboratot mu bila odzemena licencata :facepalm: neka ti gi vrati parite mi vikaat . A be jas im vikam pa kako ima pecati da mi go zaveri elaboratot neli ako nema licenca ne treba da ima pecati i da ne smee da raboti jas od kaj da znam deka muj e istecena licencata ne mu pisuva na celo , i najtragicno e firmata uste si raboti utre idam da vidam so kje kazat . A BE DRZAVA LI E OVA ILI PANAGJUR
Ова само кај нас го има.....само во Македонија,никаде на друго место:confused:
Јас во април месец 2011год.ги предадов документите и се уште тапкам...се надевам дека успешно ќе ја прославам двогодишницата:mad:
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Ова само кај нас го има.....само во Македонија,никаде на друго место:confused:
Јас во април месец 2011год.ги предадов документите и се уште тапкам...се надевам дека успешно ќе ја прославам двогодишницата:mad:
Ti posakuvam srekja pa koga kje zavrsis pisi da se izraduvame ,citajkji gi postovive ne sretnav nekoj sto zavrsil ili sto e zadvolen so celata postapka
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.150
Ti posakuvam srekja pa koga kje zavrsis pisi da se izraduvame ,citajkji gi postovive ne sretnav nekoj sto zavrsil ili sto e zadvolen so celata postapka
...
Јас видов неколку предавања решенија....ама само за на ТВ....фали ме усто ќе те чепам,бегај те ноги ќе ве прскам.....тоа е нашата влада!
 
На врв Bottom