Казни за граѓаните кои нема да ги легализираат дивоградбите

Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.874
незнам колку ја свати поентата за легализација...нели има/ше многу домаќинства кои немаа платено данок на земја,струја многу години нанзад со ова ги натераа да си ги подмират давачките за да можат да поднесат барање,затоа не им се брза со легализацијата...

со твојата математика неможам да се сложам,30 години по 15 евра на годишно ниво е 450 евра и немаш проблеми да си платиш
Нема да ја сфатиш оти таква пресметка ти е за никаде. Прво не планирал некој невработен да чува пари токму за ова, второ не ме гњави ако не си ги прочитал другите мои постови на темава.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.839
Поени од реакции
937
интерсна работа е ова легализацијава,на каков начин луѓево си ги платија со години неплатени сметки,зошто иначе неможеш да поднесеш барање
а од каде пак нашол пари да изгради куќа?дај немој да пишуваш глупости платата била 150 евра и неможел да плати 400 евра а да гради можел,опасна ти е математиката:eek:
Ова за сметкиве врска нема.Јас на фотокопијата од сметката за струја имав долг 120 000 ден.Таа сметка ми беше од Јуни 2010. :D
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.232
Поени од реакции
2.308
Тешко дека ќе го направат бесплатно.
350 000 дивоградби х најмалце 200 евра =70 милиони евра (минимум)

Додуша незнам дека негде е бесплатно.Во Хрватска за стандард куќа ти треба околу 14 000 евра за леагализација и најмалце 1 година додека легализираш.Во Србија просек ќе те кошта 1000 евра ама затоа ќе треба да одиш по општини и министерства најмалце 60 пати.
гледам има многу различни мислења за легализација на дивоградбиве.. ве молам навратете се наназад на 1 и 2 страница каде што убаво објаснив што всушност се добива со легализација на дивоградба кој е оштетен а кој не е оштетен и кој кого прави будала СВЕСНО... значи не тропам глупости прочитајте ке ви станат некои работи јасни.

што се однесува на болдот вазољин. има тука една скриена финта е арно ама на народов не му текнува. да претпоставиме дека ти имаш дивоградба од 100 квадрата - за неа немаш документ не си платил ништо на држават едноставно трошокот за неа ти е само во материалот и трудот додека си ја изградил. еве зкаонот ди дава можност да ја легализираш и даваш само 100 евра имаш документ легализирана ти е дивоградбата и така натака.. - овие 100 евра што ке ги дадеш се само почеток на она кое ти престои понатака. - Зашто. утре ке треба да плаќаш данок на државата за објектот кој го поседуваш што значи секоја година ке плаќаш и тоа редовно а ако несакаш да платиш ем ке ти стегнат казна ем ке ти одбијат од плата ( ако си вработен ) така да како и да се свртиш ке дадеш пари.. ако не легализираш казна + да не спомнувам дека може да дојдат да ти го бутнат објектот - ако ја легализираш дивоградбата ти следуваат низа даноци..

заклучок - што и да правите државата ви зема пари !
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.839
Поени од реакции
937
гледам има многу различни мислења за легализација на дивоградбиве.. ве молам навратете се наназад на 1 и 2 страница каде што убаво објаснив што всушност се добива со легализација на дивоградба кој е оштетен а кој не е оштетен и кој кого прави будала СВЕСНО... значи не тропам глупости прочитајте ке ви станат некои работи јасни.

што се однесува на болдот вазољин. има тука една скриена финта е арно ама на народов не му текнува. да претпоставиме дека ти имаш дивоградба од 100 квадрата - за неа немаш документ не си платил ништо на држават едноставно трошокот за неа ти е само во материалот и трудот додека си ја изградил. еве зкаонот ди дава можност да ја легализираш и даваш само 100 евра имаш документ легализирана ти е дивоградбата и така натака.. - овие 100 евра што ке ги дадеш се само почеток на она кое ти престои понатака. - Зашто. утре ке треба да плаќаш данок на државата за објектот кој го поседуваш што значи секоја година ке плаќаш и тоа редовно а ако несакаш да платиш ем ке ти стегнат казна ем ке ти одбијат од плата ( ако си вработен ) така да како и да се свртиш ке дадеш пари.. ако не легализираш казна + да не спомнувам дека може да дојдат да ти го бутнат објектот - ако ја легализираш дивоградбата ти следуваат низа даноци..

заклучок - што и да правите државата ви зема пари !
Така е бе друже,јасна работа ама нели е сегде така?Еве не знам како е у Саудиска Арабија ама овде на балканов кај сите земји законот е тој.Сепак данокот на имот е многу мал кај нас така да не треба да се секираш многу многу за тие даноци.Јас повеќе се секирам за струјава што за 3 год. плаќам дупло поголема сметка,а исто трошам (али тоа е друга тема).
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.232
Поени од реакции
2.308
Така е бе друже,јасна работа ама нели е сегде така?Еве не знам како е у Саудиска Арабија ама овде на балканов кај сите земји законот е тој.Сепак данокот на имот е многу мал кај нас така да не треба да се секираш многу многу за тие даноци.Јас повеќе се секирам за струјава што за 3 год. плаќам дупло поголема сметка,а исто трошам (али тоа е друга тема).
да бе другар.. ама се секираш за струјата... буџет се празни кај нас па утре ден може да им текне данокот да ти го зголемат за 200% па после и за струја и за данок ке се секираш. до пред 3 години не ти беше гајле за струја сеа ти е.. исто и со даноков.. исто !
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.936
Поени од реакции
6.932
pa sto ste gradele do besvest koj stigne ... tuku nikoj ne kazuva sto so nelegalni raboti vo kolektivnite stanbeni zgradi, ne mislam sto si izgradile sami lugeto, tuku nelegalnosti od investitorot ili pak loso napisani dogovori a notarite go neznaat gi solemniziraat, i sega lugeto si imaat nelegalni delovi od stanot.. ni jale ni luk mirisale.. a da ne zboruvam deka mnogumina pretplatile, imeno poveke odkolku sto e izgradeno, a po imoten list poradi terminoloski zaebancii uste pomalku imaat od izgradenoto... a gradeznite firmi i odgovornite muva ne gi laze
--- надополнето: Sep 13, 2011 10:51 AM ---
За поднесување на барање за легализација треба фотокопија од лична карта и фотокопија од постара сметка (од струја,вода,телефон - што било).Значи 5+5 = 10 денари + 300 денари на уплатница.Значи се на се ти требаат 310 денари еве и автобус 30+30=60 значи 370 денари за да го фатиш рокот за легализирање.

Затоа муабети од типот на PillowQueen се повеќе од смешни.
Ако некој до сега не поднел барање за легализација која кошта 370 денари мислам дека заслужува и да му ја срушат.

За тие што не знаат......
Законот дозволува да поднесеш барање за легализација без разлика каков и да имаш друг имотно-правен проблем.На пример дел од објектот ти е во државно земјиште.Дел од објектот ти е во приватно земјиште.Плацот на кој си изградил гласи на пра пра дедоти и иако усмено немате никаков договор вие ХХХХ број наследници.И незнам уште какви не ти други проблеми.Значи без разлика на се,секој може да поднесе барање за легализација на објект ,а во рок од 4 години ќе мора да си ги среди другите имотни проблеми околу плацот.
abe mnogu ubav zakon ?? pa gledav jas covek kaj naroden pravobranitel sto na negov plac drug mu izgradil kuka, 20godini ne moze da mu ja srusi, diviot ima vrski, sega so amin ke mu go zemi i placot za badijala... a on glup, ako ti sedi taka placot na meta a ne gradis, zemi kredit i staj u banka hipoteka, neka si krsi posle glava bankata..
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.102
Поени од реакции
8.956
се работи нешто и за мито давање на општината? рушвет?
--- надополнето: Sep 13, 2011 1:34 PM ---
Ако не барем да прочитаме што сака да ни каже
Нешто го рушат, се работи за куќа во чаршија ( e ndërtuar në Çarshinë e vjetër të Shkupit,) тврди дека дал документи пред 3 септември, тие тврдат не дал...сега е под јурисдикција на министерството. Не знам дал точно сфатив, Лајт нека ме искорегира
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123
Edna slika vredi iljada zborovi :), kukata e zigradena pred dve meseci, bila eden sprat a e izgraden uste eden sprat, od opstinata im rekle da ja izgradat kukata plus dal risfet 5000 evra, a za da se legalizira kukata trebala da e gotova pred 3 mart, posle toa ne vazi zakonot. Znaci site gradbi sto se izgradeni pred 3 Mart vazi zakonot za legalizacija a tie posle 3 Mart ke bidat sruseni...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.102
Поени од реакции
8.956
Edna slika vredi iljada zborovi :), kukata e zigradena pred dve meseci, bila eden sprat a e izgraden uste eden sprat, od opstinata im rekle da ja izgradat kukata plus dal risfet 5000 evra, a za da se legalizira kukata trebala da e gotova pred 3 mart, posle toa ne vazi zakonot. Znaci site gradbi sto se izgradeni pred 3 Mart vazi zakonot za legalizacija a tie posle 3 Mart ke bidat sruseni...
хаха, ама сум погодил, ко од тука до Јапан :)
А што е рушвет, нели е мито или во случајов се работи за исплата? И дали ќе му рушат све или само спратот кој не влегол во рокот?
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.179
Поени од реакции
33.692
Edna slika vredi iljada zborovi :), kukata e zigradena pred dve meseci, bila eden sprat a e izgraden uste eden sprat, od opstinata im rekle da ja izgradat kukata plus dal risfet 5000 evra, a za da se legalizira kukata trebala da e gotova pred 3 mart, posle toa ne vazi zakonot. Znaci site gradbi sto se izgradeni pred 3 Mart vazi zakonot za legalizacija a tie posle 3 Mart ke bidat sruseni...
Ич да немаш грижа.
Нема потреба дечкото ни општина ни ништо да консултира.
Ако му праат проблеми со некакви каурски уредби и закони - neka go puka!
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123
хаха, ама сум погодил, ко од тука до Јапан :)
А што е рушвет, нели е мито или во случајов се работи за исплата? И дали ќе му рушат све или само спратот кој не влегол во рокот?
Da mito e, mu plakal nekogo vo opstinata mu baral 5000 evra, toj mu dal i mu rekol da go izgradi vtoriot sprat, a za toa dali i prviot ke mu go rusat ne znam, ne pisue...
 
На врв Bottom