Казни за граѓаните кои нема да ги легализираат дивоградбите

Член од
16 јули 2008
Мислења
1.839
Поени од реакции
937
Тоа што е мое е мое официјален документ можи ама и не мора да се има. Пример куќата на село е изградена од прадедо ми, држави политички системи власти доаѓале и си оделе, ама камената градба стои, наметнати закони како овај ќе поминат ќе заминат камената градба ќе стои. И сега некој паметен со реклами од моите пари кои што се собираат во буџет ме убедува ако ја немало во катастар таа куќа не е моја, глупост невидена.

А за стравот како зајци ако го живеете животот како зајци има да умрете, ако го живеете како лав животот сам ќе се отвори пред вас, затоа што среќата ги следи храбрите :icon_lol:.

Бракот како институција и корпорација не го прифаќам, повеќе како заедница на живеење и нема делење тука :icon_lol:.
Да да,како храбрите тутунари кои не го предаваа тутунот и на крај им скапа.Абе со глава ѕид не се бута.Имате шанса легализирај додека можеш и мирна глава.Со инат нигде не се стига.

Друга работа што ме нервира е околу наводната "дискриминација" со овој закон.Научени сме само да кењаме за што и да е.Ако утре најави владата дека ќе дава коли за по 1 евро ќе искочи пола Македонија да протестира пошто они купиле коли од 2000-5000 евра.Ако најават закон за секој сиромав да купи социјален стан за по 1 евро ќе искочат сите да плачат како они платиле по 1000 евра за квадрат - дискриминација,доле влада и други срања.

Гарант во дискриминирачки спаѓа и законот од 1991 со кој се укинува смртна казна.Дискриминирачки е во однос на оние кои биле осудени на смртна казна.Само ете они неможат да се бунат.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.772
Поени од реакции
7.340
Да да,како храбрите тутунари кои не го предаваа тутунот и на крај им скапа.Абе со глава ѕид не се бута.Имате шанса легализирај додека можеш и мирна глава.Со инат нигде не се стига.

Друга работа што ме нервира е околу наводната "дискриминација" со овој закон.Научени сме само да кењаме за што и да е.Ако утре најави владата дека ќе дава коли за по 1 евро ќе искочи пола Македонија да протестира пошто они купиле коли од 2000-5000 евра.Ако најават закон за секој сиромав да купи социјален стан за по 1 евро ќе искочат сите да плачат како они платиле по 1000 евра за квадрат - дискриминација,доле влада и други срања.
Јас би вагинален секс за едно евро да дава владата, па овие што добиваат без пари дел од акцијата нека се бунат колку сакаат :icon_lol:.

Инаку на тие што им скапа тутунот сега шумите ги палат па има да изгориме како пилци гледај на вестите ќе видиш, од што се задоволни луѓето прават налудничави работи.

Како бре секогаш наоѓате изговори ова она за заштита на лудите закони кои се носат овде и одлуки политички, зарем немате свое јас размислување со своја глава. Туку она трубење владата мисли на вас владата ве чува вас, кур не ги боли за тебе и за мене искрено верувај....
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.839
Поени од реакции
937
Јас би вагинален секс за едно евро да дава владата, па овие што добиваат без пари дел од акцијата нека се бунат колку сакаат :icon_lol:.

Инаку на тие што им скапа тутунот сега шумите ги палат па има да изгориме како пилци гледај на вестите ќе видиш, од што се задоволни луѓето прават налудничави работи.

Како бре секогаш наоѓате изговори ова она за заштита на лудите закони кои се носат овде и одлуки политички, зарем немате свое јас размислување со своја глава. Туку она трубење владата мисли на вас владата ве чува вас, кур не ги боли за тебе и за мене искрено верувај....
Знам дека кур ги боли за мене или тебе ама друг ми е муабетот.

Јас на пример купив кола пред да го донесат оној закон за половни возила.И за месец два со истите пари сум можел да купам многу подобро возило.И што треба сега да плачам?

Стварно не можам да сватам што има негативно од овој закон?Еве лично јас ќе си ја легализирам куќата за 200-300 евра со овој закон.За што пред 1 година ми требаа 5-6 илјади евра (може и повеќе - незнам),и + мал милион документи.Друга работа,на времето "стручните" геометри место у мој плац ја обележале куќата да ја гради татко ми пола у мој пола у државно.За да биде поинтересно,блиску до мене ја изградија обиколницата околу Скопје и кога отидов да го барам плацот (државно земјиште под мојата куќа) ми рекоа - а не дечко тоа спаѓа во заштитен појас на автопатот и неможеш да го откупиш.Така да во општина ми рекоа - невозможно е да ја легализираш куќата,ама ќе одиш по министерства (натаму наваму) да ти дадат некој документ дека куќата ти е изградена пред автопатот,ама пошто невозможно е да ја легализираш барем да не те брка инспекција за рушење.Сега по овој закон не само што ќе можам без проблем да ја легализирам туку и по автоматизам отпосле имам право да го откупам државниот плац (кој е негде 500м2) за по 1 евро.

Тие што го критикуваат законов незнаат какви се не документи ти требаше порано да легализираш.

Ми текна сега на една од оние "експертите" кога го најавуваа законов критикуваше-
Неможело така да ги легализираат куќите пошто можеби не се цврсто изградени и може да паднат,па луѓето да останат без кров над глава.Затоа според нејзе било подобро (според стариот закон) секоја дивоградба да се сруши.:tapp:
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.207
Поени од реакции
520
Од ова следува дека може и во иднина да се донесе сличен закон, па најновите дивоградби да се легализираат ... и се така натака ... доколку не се стегне и се каже дека нема повеќе толеранција како досега ... ама кога ќе се среди тоа?
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.874
Фино, треба така да е, ама нека го направат бесплатно легализирањето.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.728
И така нека е. Само од каде ќе најде да плати 400 евра некој што зема плата 150 евра? Не знам дали може да се плаќа на 12 рати.
Moze. Otkako ke ti dostavat resenie za edno evro po metro od kvadrat moes da sklucis dogovor so opstinata za odlozeno plakanje na 12 rati.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.913
Поени од реакции
31.186
Oва е добар и паметен начин државата да се куртули од бедотилокот. Стварно примеќам во последно време се намножија луѓе кои само кукаат кукаат и кукаат. Немале работа, немале плата, социјално, пензиско..... па да ти се одмили живото така. Јас кој сум добро ситуиран господин треба да ми се одјаде во ресторано или бурбоно да го пијам со страм оти таму некој копук кука како немал пари за струја или на детето да му купи чанта за школската година. Затоа ако нема, ако не е способен на никој начин да си обезбеди за себе и семејството пристоен живот, нек му земат се шо има, тоа нека му го дадат на нас што знаеме да печалиме и твориме а тој нека оди негде в планина нек јад шумски јагоди, папрати и шишарки.... кренал куќа од 50,000 евра на диво, немал сега 500 евра да ја легализира... АЈТ ОД КУЌАТА НЕСПОСОБЕН НИЗАЕДЕН.... таквите ни ја влечат државата и нас способните на долу.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.839
Поени од реакции
937
Фино, треба така да е, ама нека го направат бесплатно легализирањето.
Тешко дека ќе го направат бесплатно.

350 000 дивоградби х најмалце 200 евра =70 милиони евра (минимум)

Додуша незнам дека негде е бесплатно.Во Хрватска за стандард куќа ти треба околу 14 000 евра за леагализација и најмалце 1 година додека легализираш.Во Србија просек ќе те кошта 1000 евра ама затоа ќе треба да одиш по општини и министерства најмалце 60 пати.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Zdravo na site, so mnogu od vas se soglasuvam so vaschite komentari pr.zakonite i kaznite se blesavi. Moe mislejne deka kaj nas sve e blesavo evo eden primer,EVN i R.M kako akcioneri bespravno izgradile trafostanica na mojot imot,za mojot imot imam dokumenti sve imoten list,skica,elaborat t.n. Dobiv pismo od katastar deka po barajne na drzavniot pravobranitel katastarot formiral nekakva komisia od 3 clena i toj del od mojot imot go zapischale na EVN. Vo zakonot za legalizacija na bespravno izgradeni objekti jasno pischuvat,baratelot e dolzen kako dokaz da podnesit i kupoprodazen dogovor no poschto tie go nemet probvet preku drzavniot pravobranitel schto isto taka pravit prekrschok. Posle mojata reakcija vo Skopje mi tekoja deka naprajle greschka i za nekoj den greschkata ke ja ispravet. Sakam da kazam koga vakvi firmi ili R.M. kako akcioner na podmukli nacin saket da legaliziret takov objekt schto ostana pak za narodot beden koj dali voopschto imat 100 -200 Eur mesecno. Kratko SVE E BLESAVO I KORUMPIRANO
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.777
интерсна работа е ова легализацијава,на каков начин луѓево си ги платија со години неплатени сметки,зошто иначе неможеш да поднесеш барање
И така нека е. Само од каде ќе најде да плати 400 евра некој што зема плата 150 евра? Не знам дали може да се плаќа на 12 рати.
а од каде пак нашол пари да изгради куќа?дај немој да пишуваш глупости платата била 150 евра и неможел да плати 400 евра а да гради можел,опасна ти е математиката:eek:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.874
интерсна работа е ова легализацијава,на каков начин луѓево си ги платија со години неплатени сметки,зошто иначе неможеш да поднесеш барање
а од каде пак нашол пари да изгради куќа?дај немој да пишуваш глупости платата била 150 евра и неможел да плати 400 евра а да гради можел,опасна ти е математиката:eek:
Математика ми е таман за некој на кој неговиот татко му изградил куќа пред 30 години а денес истиот заради глупиот систем останал без работа.

После следи ја дискусијата се согласив со Рокенрола и сега како што разбрав дека е рокот од 6 години(ако е точно) тоа е супер период за легализација.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.777
Математика ми е таман за некој на кој неговиот татко му изградил куќа пред 30 години а денес истиот заради глупиот систем останал без работа.

После следи ја дискусијата се согласив со Рокенрола и сега како што разбрав дека е рокот од 6 години(ако е точно) тоа е супер период за легализација.
незнам колку ја свати поентата за легализација...нели има/ше многу домаќинства кои немаа платено данок на земја,струја многу години нанзад со ова ги натераа да си ги подмират давачките за да можат да поднесат барање,затоа не им се брза со легализацијата...

со твојата математика неможам да се сложам,30 години по 15 евра на годишно ниво е 450 евра и немаш проблеми да си платиш
 
На врв Bottom