Казни за граѓаните кои нема да ги легализираат дивоградбите

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Незнам зашто се чудите.. кога барем еднаш у последни 20 години нешто асално функционирало (под капа на држава) - никогаш!
Нема и никогаш да функционира.. легализацијата е само можност моќниците да си ги легализираат објектите - смртниците ќе дркаат под липа и даље..

Треба да негледаш или да не сакаш да видиш како се градат згради до фасада за 2 месеци, а внатре празни и одеднаш запира.. и после се чека.. (легализација) :)

И така.. пак ние како форумџии ќе дискутираме... едни се жалат едни се гордеат.. а и двата табора ќе дојдат на едно исто.. еден ден :)
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.031
ама ти мене ме дупиш или не ми го прочита постот... ај па ке ти објаснам.

ја појфов за откуп на дворно место и ми рекоа НЕМОЖЕШ ДА НАПРАВИШ ОТКУП НА ДВОРНО МЕСТО ЗАТОА ШТО КУЌАТА НА ТАА АДРЕСА СЕ ВОДИ КАКО ДИВОГРАДБА !!!

автоматски морам да ја легализирам куќата за која имам документ дека е откупена од државата - а државата не го признава тоа - па добро дедо ми од кој ја кул куќата? или само онака се уселил и документите го чекале на маса ???

да биде поголема иронијата.. семејството мое живее повеќе од 30 години тука и плаќаат и сметки и комунали и порез и данок и СЕ. како тогаш СО ПЛАТЕНИ КОМУНАЛИ објектот е дивоградба?
второ. до мене имам комшика која е 70+години и не се ни замара со вакви работи.. НЕЈЗИНАТА КУЌА ЈА ИМА У КАТАСТАР НАШАТА НЕ - да не бркала она случајно работи сега на 70 години да и ја легализира некој куќата? за да биде појасно - бараките се градени на времето лепенки по 2 и нема ама никаква логика едната да е легална другата нелегална!

и уште нешто... за да го откупам дворното место прво ке морам да ја легализирам куќава па тек отпосле да бркам за дворно место. заебанција колку сакаш!

и плус.. гледам повеќето од луѓево го фалат законов. ама видете колку е проѕирна оваа работа...

замислетте се вие како еден лојален чесен поштен граѓанин градите куќа и за неа плаќате комунали по 20/30 евра ( пример ) и имате документ за тоа и све е тоа легално и платено на државата.

Комшијата до вас исто гради куќа ДИВОГРАДБА за која не плаќа никакви комунали и нема документ за куќата.

после ИКС години излага закон со кој е дозволено да се легализираат објекти по само 1 евро за метар квадратен (20/30 пати поевтино него редовните комунали)

Каде е тука правдата? Кој е оштетен и будала во случајов? зарем вие кои легално имате изградено куќа сте будали да плаќате далеку поголема цена за разлика од некој кој го крши законот и повторно поминува неказнет ПЛУС за поевтини пари добива документ? каде е тука урбанистичко-градежната инспекција? што работат тие инспектори? за што земаат плата? се гледа нивната работа на дело... како е можно цели општини да бидат дивоградби. одговор на ова ке даде некој? ке одговара некој за ова? ова само кај нас е можно. прашајте во некоја друга држава дали има вакви случаеви да видите што ке ви кажат
Абе човек дали разбираш дека дивоградбите не се евидентираат во катастар.Значи ако во катастар постои бараката и нејзините сопственици тогаш мора да е легален објект.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.799
Ако лицето има 100 квадрати легален објект и 50 квадрати дивоградба, инспекторите од Управата за јавни приходи прво треба да ја проценат вредноста на дивоградбата. Ако се земе во просек 1.000 евра од квадрат, значи вредноста на нелегалниот објект чини 50 илјади евра. Лицето ќе треба секој месец да плаќа по 1.500 евра казна или 18.000 евра годишно затоа што не си го легализирал објектот. Или за три години за дивоградбата ќе треба да се платат 54.000 евра.
А зошто не им ги легализираат насилно ?

Ако можат да ги казнат со по 1500 евра месечно , тогаш нека им земат 1500 евра и нека им го легализираат објектот.

50м2= 50 евра.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.031
А зошто не им ги легализираат насилно ?

Ако можат да ги казнат со по 1500 евра месечно , тогаш нека им земат 1500 евра и нека им го легализираат објектот.

50м2= 50 евра.
Да де.Зошто сообраќаец да ти пишува казна 300 евра за изгорен фар,наместо да му дадеш пари (5-10 евра) нека купи сијалица и нека ја смени - макар и насилно.
 
G

galaxy

Гостин
Зошто им беа толку многу, толку скапи и мошне нејасни реклами за акцијава? Дури и неколку дена пред завршувањето вадат нови реклами. Многу поефективно ќе беше обично известување од неколку секунди.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Абе човек дали разбираш дека дивоградбите не се евидентираат во катастар.Значи ако во катастар постои бараката и нејзините сопственици тогаш мора да е легален објект.
ајде тогаш ти објасни ми ја мене ситуацијата. значи јас не те лажам него ти кажувам како што ми е мене кажано и како што имам видено и проверено на интернет. ако мислиш дека јас измислувам пиши приватна порака ке ти дадам директни линкови од адреса на живеење бр на парцела бр на имотен лист и така натака...
--- надополнето: Aug 27, 2011 2:57 PM ---
Нема правда и не очекувај рамноправност. Порано според закон рушеа. Сега, заради прилив во буџет и фикусот во саксија ќе мора да го пријавиш. Ова можеби е до некаде оправдано во некои региони, места и делови од градот (каде плановите не биле ревидирани од Сталин), но во град и населби каде веќе до тебе постоеле легални градби....не е логично и не е фер секако. На прво место ваков закон не требаше да се дозволи што не доведува до прашањето за постоење на изградените дивоградби, но... Си платил десетици илјади марки за комуналии за градба, дозволи и други документи, данок од 35-40 години...за истото тоа некој да го озакони близу тебе за 150-200 евра. А со градбите е хаос...ниту се почитува стандард за населба (ако постои воопшто, Бутел пример постоеше пред 3-40 години), ниту висина, ниту правила. Може комшијата до тебе да изгради зграда од 3-4-5 спрата као индивидуална куќа и да си ја озакони...лудило во непланското градење.
Нелогично е (што споменав и претходно) и што веќе се изградени толкав број дивоградби, а не е реагирано на време пред да се изградат...што пак не доведува до изворот на нелогичноста, државниот апарат (локални, регионални, републички) сиве овие децении. Во сите случаи државниот апарат потклекнал.
Некој не признава ама дива лига сме.
несаглам евиденција која за жал ти мора да им ја средуваш.
токму за тоа зборам. искача дека ако сакаш да успееш во оваа држава треба сосема обратно да работиш од сите закони за да поминеш поарно од некој што ги почитувал ИСТИТЕ закони.. ама за кого како важат е тоа е веќе СЕЛЕКТИВНА работа.. - кога сме на оваа тема. се гради ненормално! секој втор човек си пуштил од дворот уште едно метро до улица т.е си го земал тротоарот. на улица паркираат коли и замисли да дојде до пожар некаде - нема да може да пом ине пожарна за да изгаси - и сето ова зашто? зашо на некој му текнало да си пушти уште едно 2 3 метра од оградата понатака па си рекол ај за 2 3 метра никој нема да примети.. ја 2 3 ти 2 3 комшијата друг трет и ете ти го хаосот.. ама пак ке прашам - ова е правено за време на југославија!!!! луртз ти си постар и треба да знаеш како било во југославија. кога уште на времето југословенските инспектори не реагирале кој треба денес да реагира? чива е кривицата сега? у пракса треба да им се плати и оштета дури на оние кои ЛЕГАЛНО имаат изградено објект..
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Грешката во спроведувањето е во тајмингот. Проблеми со земја и објекти кои се влечат од времето на пусто турско, дополнително замрсени ради општествената сопственост во време на Југославија не може да се решат за брзо време. Шест месеци не се многу, ама не се ни малку за поднесување на барањата (некомплетни секако). Ама и онака ние немаме абер од системско решавање на проблеми.

Во однос на онаа дискриминација според која едни платиле комуналии на времето, а сега комшијата ќе легализира за 200 евра куќа, пак ви е крив системот во кој живееле нашиве. Зашто на времето овде немало капитализам, се било општествено. Па така Трпе немал намера да се мачи и да плаќа, доволно било што има пријатели кои ќе ургираат да не се руши дивата градба. Плус пријател во тогашно ЕСМ за да доведе приклучок и оп имаш 350 000 дивоградби. Јас мислам дека се повеќе од 350 000 ама добро. Башка нејасно е што значи бројката од 350 000. Дали 350 000 целосни дивоградби или во нив спаѓаат и легални објекти на кои доплнително се градело некој метар квадратен нелегално. И вака и така математиката ви вика дека речиси секој македонец има по нешто нелегално - макар и летна кујна.

Самата држава ја заплетка работата уште во старт, уште во време кога не сме биле родени. Се правеле наудрени знаејќи дека се гради на диво и сега дојдоа до енормна бројка која мора да ја решат. Овие проблеми мора да се решат кога тогаш. Секој кој плука на легализацијава треба да е свесен дека со неа за мали пари ќе добие имот. Имот кој го градел. Инаку што се однесува до олигарсите и вака и онака се ќар. Само што државата требаше да направи уште еден бенефит за оние кои се социјални случаи или имаат многу мали приходи, требаше да даде било каква субвенција за елаборатите на геодетските фирми. И онака до 50 м2 државата не им наплаќа за легализација, ама што фајде кога самохрана мајка со 6000 нема пари за да плати елаборат.

Мене не ми се допаѓаат казниве што ги најавија. Во најмала рака се блесави. Државата ќе ми ја има куќата во залог. Куќата која не е легална. Залог на нешто што не постои - логика??? Освен тоа никогаш нема да си ги наплатат казните кои ги најавија, зашто се во најмала рака смешни и големи за овој стандард.

Поднесете си барање луѓе, има уште недела дена до 3 ти. После тоа ко преживи причаче.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Башка нејасно е што значи бројката од 350 000. Дали 350 000 целосни дивоградби или во нив спаѓаат и легални објекти на кои доплнително се градело некој метар квадратен нелегално. И вака и така математиката ви вика дека речиси секој македонец има по нешто нелегално - макар и летна кујна.
И едното и другото.

Него, дали во зградите нема нелегална пренамена? Како што слушнав тераси се помошни површини, а знам примери каде луѓе пренамениле тераса во кујна. И дали узурпирање/преземање на заедничите простории за сопствена намена од некои станари се сметаат за дивоградба (дополнително градено по метар два) како кај куќите? Цело време збориме за индивидуални живеалишта, но ради преправките кои ги вршеа во зградите ме интересира дали е све таму легално.

Проблеми со земја и објекти кои се влечат од времето на пусто турско, дополнително замрсени ради општествената сопственост во време на Југославија не може да се решат за брзо време.
имаат проблем градби градени во Сфрј и заради големата непрецизност во мерењето и обележувањето на границите на плацевите, односно имаат излезено со ѕид или дел од ѕид кај соседот...е тоа е проблем да се пукаш у чело...решавањето е скоро неизводливо, освен рушење.
 

My Computer

Catch me if you can!
Член од
1 февруари 2011
Мислења
31
Поени од реакции
3
Сакам да прашам ако знае некој да ми подобјасни, што документи требаат за легализација на дивоградба, значи се ке беше поедноставно ако куќата беше префрлена на името на вујко ми, но таа сеуште гласи на име на дедо, кој пред неколку месеци почина, и сега се работи за легализирање на гаражен објект во куќата, и дали истите документи требаат и за легализација на дворно место.
 
Член од
26 март 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
... и (ако си вработен) да бараш да земеш слободен ден, па да идеш од сабајле рано да чекаш пред општина и додека стигнеш, гледаш дека пред тебе има редица од 60-70 луѓе, па уште некои 30-40 ќе дојдат отпосле со "свој човек" и ќе се шверцаат преку ред... у меѓувреме ќе гледаш како Административциве си прават пауза, место работно време... и додека забележиш, летнал денот и треба утре пак да бараш да ти дадат слободен ден. :rolleyes:
Прати го по пошта препорачано, да имаш потврда дека е пратено, и тоа може ако немаш слободен ден. Јас немам ништо нелегално, фала му на Господа, ама мислев дека грганиве и тоа како ке се израдуваат на овој закон, ке можат нешто кое до сега немало никаква вредност, за кое спиеле во страв да бидат исселени или рушени сега да го легализираат, а оно . . не сакале, мани наогале?? Јас попрво ги сфаќам оние кои редовно платиле комуналии, и сега се онеправдани, само затоа што биле лојални грагани, овие кои не плаќале сега да се легализираат за само едно евро . .но нејсе, секогаш кога се прават големи реформи, имиа и неправди. Но не, незадоволни се оние на кои им е дадена оваа шанса?!?! А да, дека има маани законов има, на пример доградбите во згради, луге доградиле 5-10 квадрата, ама не влагаат во законов, ке плакаат пуна цена-зошто???
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Прати го по пошта препорачано, да имаш потврда дека е пратено, и тоа може ако немаш слободен ден. Јас немам ништо нелегално, фала му на Господа, ама мислев дека грганиве и тоа како ке се израдуваат на овој закон, ке можат нешто кое до сега немало никаква вредност, за кое спиеле во страв да бидат исселени или рушени сега да го легализираат, а оно . . не сакале,
Кој спиел со страв да не го рушат, парчето хартија не ја прави куќата туку таа е од цигли и бетон. А парчето хартија е нечиј хир владејачко манијачко его и пази какви закани знаеш што значи да му се заканеш на човек дека ќе му ја срушиш куќата? И после да бараш од тој човек да те обожува да те гласа да ти го смести задникот на убава кожена фотеља, е тоа е садизам во дело.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
овие кои не плаќале сега да се легализираат за само едно евро . .но нејсе, секогаш кога се прават големи реформи, имиа и неправди. Но не, незадоволни се оние на кои им е дадена оваа шанса?!?! А да, дека има маани законов има, на пример доградбите во згради, луге доградиле 5-10 квадрата, ама не влагаат во законов, ке плакаат пуна цена-зошто???
во вакви крупни измени, прашање е што е навистина добро да опстои на терен. Дали постојат стандарди за градба (ширина, висина, далечина од ограда и од улица, материјал, па и стил), дали ќе се запазат при легализација или ќе ги легализираат сите градби? Нели треба и тоа да се запази.
 
Член од
26 март 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Кој спиел со страв да не го рушат, парчето хартија не ја прави куќата туку таа е од цигли и бетон. А парчето хартија е нечиј хир владејачко манијачко его и пази какви закани знаеш што значи да му се заканеш на човек дека ќе му ја срушиш куќата? И после да бараш од тој човек да те обожува да те гласа да ти го смести задникот на убава кожена фотеља, е тоа е садизам во дело.
Како тоа замилуваш дека парчето хартија (тапија-имотен лист) не ја прави куќата ами циглите ја прават?? И парчето хартија за венчавање не го прави бракот, ами љубовта, ама пробај да делиш имот или деца ако не си венчан „на хартија“, да видиме до кај ќе стигнеш. Кажи ми ТИ лично имаш свој имот? Јас имам нешто ситно, и со тој имот сум зел кредит, опа сум почнал работа, па таа работа донела друг имот итн. И како сега мојот имот со „парче хартија“ не е повреден од твојот со „цигли и бетон“ ? Мојот можам во секој момент да го заложам, продадам, подарам или оставам во наследтсво, твојот може само да си постои, во него да живееш во страв, и никогаш, ама баш никогаш да не можеш да кажеш „ОВА Е МОЕ“ . И кога мене некој би ми дал опција за 200-300 евра да го направам не-моето=МОЕ, и тоа како би гледал а завршам работа во рок. И повторно, не дека не му наогам забелешки на законов, има многу, ама основната идеја е одлична, а за се друго може да се бара ревидирање, најбитно е да однесеш ливче во општина до задутре, после се друго може да се решава (јас лично мислам и дека ке има измени во следниве 6 години, ке испливаат глупостите на површина, голем рок е 6 год).
А тоа дали некого ќе обожуваш и дал ќе гласаш за истиот, тоа си е твое право, ако поради ова гласаш или не гласаш за некого . . секоја чест, јас малку понаку гледам на работите, малку поширочко :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Како тоа замилуваш дека парчето хартија (тапија-имотен лист) не ја прави куќата ами циглите ја прават?? И парчето хартија за венчавање не го прави бракот, ами љубовта, ама пробај да делиш имот или деца ако не си венчан „на хартија“, да видиме до кај ќе стигнеш. Кажи ми ТИ лично имаш свој имот? Јас имам нешто ситно, и со тој имот сум зел кредит, опа сум почнал работа, па таа работа донела друг имот итн. И како сега мојот имот со „парче хартија“ не е повреден од твојот со „цигли и бетон“ ? Мојот можам во секој момент да го заложам, продадам, подарам или оставам во наследтсво, твојот може само да си постои, во него да живееш во страв, и никогаш, ама баш никогаш да не можеш да кажеш „ОВА Е МОЕ“ .
Тоа што е мое е мое официјален документ можи ама и не мора да се има. Пример куќата на село е изградена од прадедо ми, држави политички системи власти доаѓале и си оделе, ама камената градба стои, наметнати закони како овај ќе поминат ќе заминат камената градба ќе стои. И сега некој паметен со реклами од моите пари кои што се собираат во буџет ме убедува ако ја немало во катастар таа куќа не е моја, глупост невидена.

А за стравот како зајци ако го живеете животот како зајци има да умрете, ако го живеете како лав животот сам ќе се отвори пред вас, затоа што среќата ги следи храбрите :icon_lol:.

Бракот како институција и корпорација не го прифаќам, повеќе како заедница на живеење и нема делење тука :icon_lol:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom