Казна од 35 евра за "прскачите" на пешаци

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Убаво е тоа да го пријавиш ако те испрска. Но што ако памтам таблица на некој кој ме нервира? И намерно иако не ме испрскал да го пријавам?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.727
Поени од реакции
9.837
На лудилото му нема крај.
Наместо да се отстрануваат состојбите кои можат да доведат до вакви ситуации (со пари од народот, забога), они решиле да го глобат до коска.

Срамота!
А ти пичи со 120 низ некој вир,па кој ги е*е тие што пешки одат..кој им е крив што немаат кола.

Овој закон е од поодамна,само незнам дали до сега некој е казнет.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Цитро и со 60 да возиш ќе го испрскаш некого.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
некогаш е оправдано некогаш не. Зависи од ситуацијата. Во услови кога има растопен снег и возењето не е баш едноставно, може многу лесно да испрскаш некого случајно возејќи и најспоро што може (не се докочува). А има идиоти што намерно прскаат или не не кочат или не се поместуваат туку идат право во вировите тие треба да се казнат...ама докажувањето тешко иде :)
Мислам дека овие од клипов во Англија ги казнија.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Па малце ли е 60 :facepalm: А плус и не е дозволено толку низ град да се вози..ограничувањето е скоро секаде до 40.
Добро де, еве и 40 да е. Сакав да ти кажам упола на брзината што ја кажа ти.

Мислам, со точак да поминеш низ вир ќе распрскаш од страните а камоли па со кола. Глупости живи.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Нека ги направат улиците и никој нема да биде испрскан.Законов е жива глупост зошто кај нас колку и да пазиш може да се случи да испрскаш некој без никаква намера.
п.с После дожд или снег на ‘‘Партизанска‘‘ има повеќе вода него ли во Вардар ама ајде..битно да се казнува.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
После раскашавен снег не ти е ни потребно прскање од кола, доволно е самото пешачење на такво време.Вчера со чизми пешачев па пак жива вода на нозете бев.А на такво време со лизгав и кашав снег и колите (обично) возат побавно ама пак можат да ти средат туш под нозете.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
После раскашавен снег не ти е ни потребно прскање од кола, доволно е самото пешачење на такво време.Вчера со чизми пешачев па пак жива вода на нозете бев.А на такво време со лизгав и кашав снег и колите (обично) возат побавно ама пак можат да ти средат туш под нозете.
Знам пошто ненамерно испрскав еден човек вчера (не го видов вирот) :) Само кренав раменици и фаца-извини и тоа е тоа...а иначе прекршокот како прекршок треба да постои ради безобразните и дрски возачи што не кочат никогаш.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
И како ќе ги разликуваш тие што „намерно“ испрскале некој од тие што „ненамерно“ го направиле тоа? :)
 
L

Löwe

Гостин
И како ќе ги разликуваш тие што „намерно“ испрскале некој од тие што „ненамерно“ го направиле тоа? :)
Богами има голема разлика, секоја брзина која е помала од барем 30 јас мислам дека неможе да те испрска убаво
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
И како ќе ги разликуваш тие што „намерно“ испрскале некој од тие што „ненамерно“ го направиле тоа? :)
Не е веќе ни битно, во 'законот' според Курир пишувало дека е со важност за сите возачи кои намерно или случајно испрскале пешак.Очигледно е дека уште ќе посонуваме за сообраќајна култура, ама битно буџетот ќе е полн.Само нема да знајме кај се парите :tapp:
Недела, 05 Февруари 2012 11:32

Сподели
322

Споделете ја веста со Вашите пријатели

Возачите кои свесно или ненамерно ќе испрскаат пешак, ќе платат 35 евра казна.



Секако, пешакот кој бил испрскан треба да го пријави несовесниот возач и неговите регистерски таблички.

Министерството за внатрешни работи, казните ќе ги изрекува и на лице место.
Во овој период на снег и дождови, често се случува ваква незгода.
Возачите глобата имаат право да ја заменат и со 15 казнени поени.
--- надополнето: 5 февруари 2012 во 23:18 ---
Богами има голема разлика, секоја брзина која е помала од барем 30 јас мислам дека неможе да те испрска убаво
Шо викаш, ако е неубаво испрскан пешакот казната да е важечка или не?
И дали си возел низ град помалку од 30 освен пред семафори и паркирање?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Богами има голема разлика, секоја брзина која е помала од барем 30 јас мислам дека неможе да те испрска убаво
А ти кога возиш гледаш нанапред или се ѕвериш во тротоарот да видиш дали има некој? :) :) :) Зошто кога возиш на Илинденска пример не возиш со 30. Зошто ќе те запалат ко прво, ко второ ќе направиш колона до Тетово.

А и како би докажал дека возел со голема/мала брзина, може некој да си измисли вакво нешто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom