Каде ја гледате Македонија во меѓународната политика?

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Јован Чорбе, 27 мај 2015.

 1. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  20.610
  Допаѓања:
  24.583
  и панонски морнар имаат
   
 2. Никифор000

  Никифор000

  Член од:
  14 јануари 2017
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  31
  Од една страна ги имаме ЕУ и НАТО. Нема да влеземе ни во ЕУ, ни во НАТО. Барем во брзо време.
  Од друга страна го имаме православието, Русија и Руските разознавачки служби на чело со Владимир Путин. Русија влијае врз Македонија преку Рускиот гас, а САД преку учество во преговорите во Пржино, поддршка во евроатланските односи и сл. Но, според мене меѓународната политика многу влијае од промената на претседателот на САД. Можно е да има промена во односот кон Македонија иако тоа не е така лесно дека Трамп позади себе има цел тим
   
 3. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  1.459
  Допаѓања:
  916


   
  На Никифор000 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.775
  Допаѓања:
  3.278
  Пратениците во Комитетот за надворешни рбаоти на Европскиот парламент, денеска го усвоија амандманот 213 на бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, кој претходно во Реозлуцијата за Албанија протурка дека „Македонците од Голо Брдо, Преспа и Гора се Бугари“, па сега се бара „властите во Македонија да преземат мерки за постигнување на историско помирување за да се надминат поделбите меѓу различните етнички и национални групи, вклучувајќи ги и граѓаните со бугарски идентитет“.

  28.02.2017, 10:31
  АФЕТ со 54 гласа „за“ и осум „против“ ја усвои Резолуцијата за Македонија
   
  На Klin му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  1.459
  Допаѓања:
  916
 6. PIRATIC

  PIRATIC diplomiran klozetar

  Член од:
  26 јануари 2012
  Мислења:
  5.009
  Допаѓања:
  3.914
  Македонија е задна рупа на свирало општо во меѓународната политика како на локално така и на пошироко ниво !
  Скоро 3 декади сме "стратешки партнери" и пријатели со НАТО(читајте САД) и ЕУ и пак само ние останавме надвор од овие организации ... сите земји од западен Балкан ќе станат членки во овие Евро-Атлантски семејства па дури и една Србија која беше во директна војна со нив, само ние не, едни Грузија, Украина па и Белорусија ќе станат побрзо членки во НАТО и ЕУ од нас !
   
 7. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  1.459
  Допаѓања:
  916
  Зависи, засега не држат во лимбо ситуација, додека се оди кон трајно решение на албанското прашање на Балканот, што во превод значи Голема Албанија, македонците условно речено се „бришат“, се оди кон асимилација, но од страна на Бугарија сега, друг правец се форсира поради Руското влијание во Србија, така да веројатноста е голема дека оваа и ваква Македонија нема да постои, оној дел словенски што ќе преживее во некаква федерација, зависи само дали е планиран како малцински дел од Бугарија или Голема Албанија, па соодветно и дел од таа меѓународна политика.
  И не така далеку како што се мисли.
   
 8. blanco

  blanco

  Член од:
  18 мај 2008
  Мислења:
  3.878
  Допаѓања:
  5.315
  Оваа е една од двете опции. Другата е брзо решавање на името и влез во ЕУ и НАТО.
  Стандардно све зависи од САД, а и делумно од Германија(за ЕУ).
  Опцијата ЕУ во 2 брзини е реалност. Доколку се влезе во таков сојуз со Албанија и Косово(меѓу другите) сецесионистичките амбиции на албанците од З.Македонија нема да бидат подржани ни од ЕУ ни од САД, а и самото расположение меѓу обичниот народ ќе биде многу повздржано.
   
 9. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  1.459
  Допаѓања:
  916
  Дефинирај брзо решавање на името т.е спорот со Грција, бидејки само името не е предмет на преговори?

  Дали постои сепаратизам во НАТО и ЕУ членки, сега во овој момент?
  Ако постои како тогаш членството во тие организации нам би ни помогнало во тој поглед?

  Точно е за влијанието на САД, е сега од тука, која земја односно народ е стратешки партнер на Балканот на САД, и кој го стимулира цело време албанскиот сепаратизам на Балканот?

  Еве Косово е независно, кобајаги нема поддршка од МФ за формирање армија и сл па пак си тера по свое, не гледам некој нешто конректно да презема, така да истата ситуација може да се проектира во поглед на лабанскиот сепаратизам во МКД.

  Таа е реалноста, имаме таков политички естаблишмент каков што имаме, најверојатно и тој стимулиран да биде на одредено место во одредено време, за да во клучен момент нема кој да потегне прав чекор.

  Дополни само фактот што нема МКД малцинство во Буграрија со новиот договор, спорд Бугарската министерка за надворешни Захариева има преку 200к бугарско малцинство во Северна Грција, чак и во Албанија. Бугарски пасоши се бонус, еве сега и времетраењето на псотапката се крати, мене таква ми е сликата.

  Ако веќе се оди на некаква Балканска федерација со поддршка од Запад, со кусурот кој е надвор од тоа Евроатлантско семејство, не гледам како тао некои разлики ќе се испеглаат во вин вин ситуација.
   
 10. PIRATIC

  PIRATIC diplomiran klozetar

  Член од:
  26 јануари 2012
  Мислења:
  5.009
  Допаѓања:
  3.914
  Каква меѓународна политика какви бакрачи ние сме салата од држава. Мнозинскиот народ Македонците Христијани се поделени по сите можни основи, од друга страна имаме 30 проценти Албанци кои говорат на свој јазик тотално неразбирлив за сите останати плус се и од друга религија Муслимани и имаме уште десетина проценти останати малцинства нешто Христијани како Срби и Власи и нешто Муслимани како Турци, Бошњаци, Роми и Торбеши !
  Ние сме Дагестан на Балканите гледано во етнички контекст и којзнае какво сценарио не чека во иднината ... федерализација, кантонизација, поделба !
   
 11. Dambeny

  Dambeny

  Член од:
  21 јуни 2010
  Мислења:
  69
  Допаѓања:
  14
  Крушката имала опашка многу порано. Ова е процес во времето и овој процес се нарекува "Македонизација". Денес овој процес е завршен. Навистина Коминтернот одигра клучна улога, но динамата почетни параметри беше друга.
  1.През 1903 во Македонија и Јужна Тракија се крена едно востание, брат-близнак на Априлското во Бугарија од 1876, што гонеше истите цели и применуваше истата тактика. Тоа беше изгаснато по истиот начин, но не доведе до истите резултати во мегународен аспект. Причината за ова беше во основа интервенцијата на Русија во решавањето на т.н. "Источно прашање" преку Руско-турската војна, каде што таа го надмина интервенцијата на Англија и Франција, кои беа во предвоjна со Турција и во состојба на ултиматом. Оваа војна беше исклучително успешна за Русија, но таа покрена многу внатрешни руски прашања и доведе до востанието 1905г. во Русија. Токму тогаш, во фихaра на овие настани, група руски Евреи интелектуалци поднесоа прашањето за милениумскиот сон за еврејска држава. Како место за таква беше предложен Крим, и за главниот град - Симферопол. Испратена беше петиција до царот и по некое шикалкавенье на дворот, тој одговори со репресии врз Евреите. Руските Евреи го намразие царизмот и прифатија комунистичката идеја на Маркс, но како чисто селско движење, бидејки Русија беше селска земја. Тоа утврди понатамошен развој на оваа идеологија само во земји со селски карактер, како селско-феудална диктатура, предводена од селски цар. Ова веке беше одиграно во Бугарија во 1277 година, кога свинарчето Ивајло, на чело на селска армија соблекува од престолот Охридскиот бугарски цар Константин Тих и како нема што да прави се прогласува за цар. Така формираната идеологија функционираше во голем број селски земји и сите тие си ставија мудри цареви за големи водачи без исклучок. Кога, по поразот на Русија во ПСВ, германскиот шпион Улјанов дојде во Русија, тој беше поддржан исклучиво од еврејската интелигенција, која многу брзо болшевизира поранешните крепостни. Во Советот на народните пратеници, освен Ленин и Сталин, сите други комесари беа Евреи. Овој факт многу помогна на Советите, бидејќи обезбеди финансирање од Еврејската заедница на Америка, дури од најбогатата врхушка таму. Ленин беше финансиран неколкупати, како кај еден од кредитите тој го заложи Крим, преку таканаречениот проект "Кримската Калифорнија" кој jа формира еврејска држава таму. Овој проект беше подржуван од Коминтернот, кој исто така беше составен главно од руски Евреи, а подоцна по разпуштането му од итн "Еврејски антифашистички комитет" на Лурие-Лерин дури до крајот на ВСВ. Сталин подржувал проектот некако, гледајки да го отсвира и создаде "Еврејската автономна област" во Далечниот Исток, каде што сепак не отиде ниту еден Евреин. Тој пречека со ентузијазам идејата за еврејска држава во Палестина и одлучи дека прашањето е решено, но првиот амбасадор на оваа држава во Москва - Голда Мајер му направи за 2 недели три грандиозни еврејски митинги барајќи Крим. Сталин започна репресии против Евреите и растури Еврејскиот антифашистички комитет. По смртта на Сталин, при Хрушчов дојде да се плати заемот, СССР немаше пари, Американците си побараа Крим и Хрушчов го префрли на Украина, која не беше дел од договорот и не го плати. Сагата продолжува и до денес, Путин, кој е наполовина Евреин со Лавров, Сечин, Медведев и речиси целата влада со исклучок на Шојгу, врати повторно Крим на Русија.
  2. По бугарското насиранье во Балканските војни, Егеја влезе во сопственост на Грција и Грците почнаа процес на асимилација. Во 1919 година. таа одржа избори. Натпреварувањето било за две партии, лево и десно и се спроведува така: Гласачот земал едно топче од кошница, мушвал ја раката во една дупка на една кутија со две прегради и ставал топчето. Ако го остави да оди во лево, тој бил за леви, десно - гласал за десните. Добро, ама ВМРО рекла да се гласа за левите за опортунизам на Грците. Егејците гласале со по 5 топчинjа и левите освоели сјајна победа. Потоа Грците изброели лугето и топчинjата и касирали изборите, но во светот тргнало - Во Македонија сите се за комунизмот!
  3. Во руската комунистичка историја има една многу интересна личност - Георгиј Маленков. Ова е човекот со партиски билет број 3. Првиот е на Ленин, вториот на Сталин. Та пра-прадедо му на Гоце е охридски Бугарин, коj се оженил за охридска Еврејка. Прадедото, по Охридското востание бега во Русија, станува офицер и се жени за керка на помешчик. Дедото е генерал, таткото полковник на руската армија. Добро, ама сестрата била другарка на Надежда Крупскаjа и вљубена во Улjанов и го водела Гоце на зборовите на Ленин.
  Подоцна тој е омиленик на Сталин и по смртта на Сталин раководи две години СССР. Тоа беше маанат од Хрушчов. Та Маленков се дефинирал малку за Евреин и бил многу близок со оние од Коминтерната и потоа со Лурие. Кога 1922. се дебатираше за Симферопол, дошло прашањето како ке се разберат, бидејки хазарските Ашкенази говореле идиш, а Сефардите ладино. Тогаш Маленков се сетил дека во Солун, па и Костур се е полно со Евреи, кои зборуваат ладино и предложил да се создаде уште една еврејска држава за тех со метропола Солун. Бидејки веке беше познато, дека селското население го одржуваше комунизмот, беше останато само тоа да се извлече од Бугарија. Така Коминтернот доага до тезата на малцинствата. Посетне, идејата е напуштена, но тезата оди. Во 1935 година. во Егеја од Коминтерна е испратен Лазо Трповски, доста паметно момче, да комунизира егејците, што го прави многу успешно. Кога прашав некои дедовци, сведоци на овие времиња "-Бе како вие од Бугари станавте македонисти-комунисти", сите рекоа "-Бре ти шчо сакаш, Грците ни мореа од секаде, а Бугарија ни фрли. И тогаш доjде Лазе. Беше и во Америка и во СССР. Кај нас имаше многу, каде шчо беа отишле во Америка, ама во СССР, ни еден. Па тој велеше дека во СССР, кога на колхозот му треба да ги напои посевите, претседателот ѕвони телефонот во Обкомот, и од таму му испракаат облак! Така стана таа работа по Македонско, чисто селска хидромелеоративска идеологија која доведе до многу жртви. И денеска има некои многу стари дедовци. Особено во Австралија. Некои многу богати. Ама кога во некое сончево утро излезаат на терацата да си го пиат кавето, па ке му фрлаат еден поглед кон ведрото небо. Тие уште го чекаат ОБЛАКОТ!
   
  На Ванче Мв му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  1.459
  Допаѓања:
  916
  Не знам со кој памет го прочитав цело твое писание, и уште потрагично очекував нешто паметно да прочитам.
  Добро, комунистите ги створија Македонија и Македонците.
   
 13. Gag

  Gag

  Член од:
  14 ноември 2013
  Мислења:
  848
  Допаѓања:
  773
  Едино во ЕУ мада и не сум баш фан на таа организација. Јас не би сакал Македонија да влезе во ничиј воен сојуз и треба да градиме пријателски односи со колку што може повеќе држави.

  Реално мислам дека спорот со Грција нема да реши и ќе си биде статус кво како и сега.
   
 14. Dambeny

  Dambeny

  Член од:
  21 јуни 2010
  Мислења:
  69
  Допаѓања:
  14
  Со тоа, сакав да ти обjаснам, дека лаjната дека сега ги ручате и Кримските лаjна денес, се дел од еден и ист процес. И не теку тие, а свите лаjна на Балканот. Тоа не означува, дека ДЕНЕСКА не постоjат македонци и Македонија. После тие 100 години бугарите и македонците не се ист народ и манталитетно и ментално и тоа веке за радост не е проблем на бугарите како цело. Проблемот е дека ТОА е проблем на Балканот и подалеку.
   
 15. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  822
  Допаѓања:
  241
  Мочани Балкански националкромањонци...ќе изумрете и вие како вид за неколку децении а историјата ќе ве гледа како геоцентристите и останати на кои им се смееме.
   

Сподели преку: