Каде ја гледате Македонија во меѓународната политика?

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Јован Чорбе, 27 мај 2015.

 1. WeAreWhoWeAre

  WeAreWhoWeAre Mia san mia

  Член од:
  12 јули 2015
  Мислења:
  240
  Допаѓања:
  508
  Ептен си ја преценуваш државата ко ние да сме некој битен фактор. Убаво ти пиша лет 3 да не го цитирам, 25 години систематски вмро и сдсм ја уништуваат државата и сега едните продаваат лажен патриотизам а другите некој си либерализам. Ако не влеземе во некој сојуз ЕУ/НАТО имаш 4 соседи што одвај чекаат да земат некој дел. Самите не сме способни да се одбраниме, ниту пак веќе на никој не му се гине за да може да дојде нов Грујо/Бранко за да не ебе во здрав мозок. Имавме време да се осамостоиме во права смисла на зборот и нешто да направиме од земјава ама ние тоа време го прокоцкавме заедно со ресурсите. Така да радувај се ти на распад на ЕУ или на некој си референдум за влез во ЕУ(ко некој да сака ваков народ и ние и шпоновите да му влегува слободно во земјата).
   
 2. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.554
  Допаѓања:
  3.381
  @Let 3
  Ние не планираме Македонија во стаклено ѕвоно да ја ставиме и да се изолираме од светот.
  Додека постои ЕУ, може трговски договори да си имаме, зошто да не, а може посебно со ГБ, па здравје и Франција, па и останатите држави што ќе излезат.
  Она што ЕУ сака да го направи е: или си со нас или си против нас, т.е. ако не играш по наше - ќе ве уништиме.
  Знаете ли кои грдни пари ги има фрлено Западот по 2001 за пропаганда, дека ЕУ и Америка се единствените, дека еден е патот, дека нема алтернатива за МК.
  Е не е баш така.
  Светот не е ЕУ.

  Прва и основна работа што МК треба да ја направи е да ги откачи евро-фондовите, да престане да биде зависна од нив.
  Тоа ќе повлече низа позитивни КРУПНИ реформи што требаше во старт да ги направиме, како на пример - оптимизација на администрацијата, зголемување на ефикасноста на работниците, реформи во образованието, судството, армијата, итн.(видете го Израел на пример)

  ЕУ не ги дава тие фондови затоа што многу се грижи за народот или за одредената земја - ја заболе.
  Еу ги дава фондовите за да ги корумпира земјите, и не само тоа, туку и да се навлечеш на нив, како што џанак е навлечен на хероин.
  Ако џанакот престане да биде послушен, се што треба да направиш е да му ја секнеш дозата.
  Значи, ние моментално сме земја-наркоман, како и сите останати од соседството, и знаејки го ова, прво нешто што треба да направиме е да се откажеме од дрогата.
  Нема да биде лесно, ќе има кризирање, ќе има тресење, крв и солзи, но кога сето тоа ќе заврши, Македонија ќе излезе посилна од било кога.
   
  На Hulse и Pina им се допаѓа ова.
 3. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  5.301
  Допаѓања:
  11.373
  Да ни ги повлечеа еу фондовите за патишта уште пред 10 години сега автопатот Скопје - Демир Капија ќе личеше на селскиот пат до село Ропотово.
  Целиот пат е реконструиран во најголем дел со ЕУ фондови и сега Демир Капија - Смоквица исто со голем дел од тие фондови се прави.

  ЕУ финансираше обнова на 30 години стари патишта дури нашите си играа "насади споменик во Скопје и лапни париче".

  А ИПА Фондовите за земјоделство и онака во најголем дел завршуваа во џебовите на селски партиски битанги а не таму кај што треба. Ако идеа таму кај што треба сега ќе имавме словенечко земјоделство.

  Ама ајде, има надеж, Јанко Бачев ќе не оправи.
   
  На Skorp, Ставрогин и Bateman им се допаѓа ова.
 4. WeAreWhoWeAre

  WeAreWhoWeAre Mia san mia

  Член од:
  12 јули 2015
  Мислења:
  240
  Допаѓања:
  508
  @VOLK2234 И кој ќе ги спроведе тие реформи ? Овие на власт 10 години баш прават обратно од тие реформи тоест ги поебаа сите твои наведени работи каде треба реформи, а ти си против дечките што организираат протести за затварање на баграта криминалци од претходната реченица. Заев ми делува неспособен значи ни останува кој ?
  Ти како десноориентиран кој ќе ги предложиш? Јанко факинг Бачев или Тодор Петров?
   
 5. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.554
  Допаѓања:
  3.381
  Се мислев за Шехтански, али ипак :)

  Инаку да. ВМРО практично е шминкерска и про-ЕУ/НАТО партија, кои проблемите ги замрзнуваат и ги ставаат под тепих.
  А зошто сум против дечките кои организираат протести?
  Затоа што за жал, тие протести се киднапирани од страна на некои кои имаат свои интереси и замисли за Македонија.
   
 6. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.919
  Допаѓања:
  31.151
  очите ми се насолзија од овој трогателен текст....
  скоро ништо од горенведеното реално не може да се изведе
  толку е наивно плитко нереално утописки напишано да дури изгледа и симпатично.

  Едноставно немам срце да ти одговворам и ти ги уривам сништата....
   
  На Avenger99, Mister No и gade им се допаѓа ова.
 7. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.554
  Допаѓања:
  3.381
  Исто како што за Велика Британија беше, цитирам:
  да излезе од ЕУ :)
   
 8. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.919
  Допаѓања:
  31.151
  А шо има врско Британија со Македонија во однос на ЕУ???
  самата ЕУ има можност некоја земја да ја напушти. Значи предвидено е и такво нешто
  е сега дај некоја подлабока анализа и споредба на Британија надвор од ЕУ и Македонија надвор од ЕУ?
   
 9. silmarillion

  silmarillion Merchant @ Prancing Pony

  Член од:
  28 јуни 2015
  Мислења:
  4.860
  Допаѓања:
  8.457
  Оптимизација на администрација. За ова у затвор се иде.
   
 10. mar30

  mar30

  Член од:
  30 март 2010
  Мислења:
  513
  Допаѓања:
  266
  Во мегународна политика Македонија нема апсолутно никаква политичка или воена мок,дно во европа и балкан.
   
  На Igorcemk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. lazar31

  lazar31

  Член од:
  7 ноември 2011
  Мислења:
  1.361
  Допаѓања:
  1.524
  Британија никогаш и не била нешто посебно заинтересирана за ЕУ. Не ги прифатија ниту еврото ниту шенгенот..... постојано бараа привилегии а никако не сакаа обврски и ако не беше брегзитот ке требаше да има шутирегзит од страна на ЕУ. Како и да е ЕУ и Британија нема многу да си недостигаат и без многу потреси секој ке си продолжи по својот пат. Со нас е сосема друга работава. Живееме на кредит, без никакво сериозно производство, увозот далеку го надминува извозот што значи дека ако ни ги сопрат вентилите од еу и кредиторите ние за неколку месеци (додека ги стопиме девизните резерви) ке дојдеме на дереџе да практично немаме ништо, буквално да гладуваме..... Е сега за да речеме дека не сакаме во ЕУ треба да имаме сериозен план како да ја надминеме оваа состојба на зависност од европските пари, како да направиме производство и извоз кои девизно ке ни го покријат увозот. Ако има некој со таков план а не е Енвер Оџа нека го изложи. Се друго е самоубиство од заседа.
   
 12. Mister No

  Mister No

  Член од:
  5 ноември 2012
  Мислења:
  1.627
  Допаѓања:
  3.542
  Да бидеме среќни ако ни дадат да бираме во чиј дел ќе бидеме...
   
 13. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  1.598
  Допаѓања:
  1.227
  Само да не се Србите , немаат море :pos:
   
  На Spiegel му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.919
  Допаѓања:
  31.151
  имаат - панонско
   
 15. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  1.598
  Допаѓања:
  1.227
  Да де, ако се умни и вода ќе им пуштат :P
   
  На Dambeny му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: