Каде ја гледате Македонија во меѓународната политика?

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Јован Чорбе, 27 мај 2015.

 1. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.554
  Допаѓања:
  3.381
  @Let 3 Немора да се чека да се оформи партија, едноставно, се распишува референдум и се гласа.
   
 2. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.919
  Допаѓања:
  31.151
  А референдум за бесплатно здравство, а референдум за укинување на акцизи за гориво и алкохол, а референдум за зголемување на социјална помош а референдум за поефтинување на даноци???

  Значи за референдум може:
  1. или собрание да донесе одлука
  2.или да некоја партија или здружение или група граѓани поднесе барање со собрани 150.000 потписи на граѓани кои подржуваат такво барање.

  То е легален и законски начин

  Или освојте мнозинство во собрание или соберете 150.000 потписи.
   
 3. wicked_1

  wicked_1

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  5.068
  Допаѓања:
  6.479
  Уствари мора.

  Мора тоа движење да добие некаков кредит, легитимитет, подршка по институционален пат за да биде однесено на референдум, референдумот е последна инстанца секогаш, ќе биде лош преседан да се оди по обратен пат.

  Ова е со цел за ваквите ко тебе и баче да не го злоупотребуваат референдумот како опција и да не манипулираат со истата.
   
 4. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.554
  Допаѓања:
  3.381
  Референдум, бидејки се работи за НЕЗАВИСНОСТА на Македонија и влегување во воен сојуз кој практично ни е непријател.
  Тоа со потписите е ОК, но не може некоја партија да ми забрани референдум дали да влеземе во ЕУ или не.
   
 5. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.919
  Допаѓања:
  31.151
  никој не ти забранува референдум, значи или формирај партија која ќе освои мнозинство во собрание со таква програма за невлегување во НАТО или ЕУ па организирај референдум на иницијатива на собрание
  или собери 150.000 потписи за организирање на референдум

  Ти како замислуваш, на власт дојдоа партии кои им ветуваат на гласачите влез во ЕУ и НАТО а некјој седи дома и им вика “ја неќем бе дајте референдум“

  ај малце посериозно
   
  На silmarillion му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Kadaif

  Kadaif M.D.

  Член од:
  21 јануари 2008
  Мислења:
  3.384
  Допаѓања:
  2.284
  Како фудбалската репрезентација на Азербејџан на европското првенство во Франција 2016
   
  На BilboBaggins му/ѝ се допаѓа ова.
 7. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.554
  Допаѓања:
  3.381
  Па види си го коментарот бе лепи
  Тие се тие што ќе соберат 150000 потписи.
  Нешто си ми збунет денеска :)
   
 8. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.919
  Допаѓања:
  31.151
  е така треба
  соберете и да прајме референдум
   
 9. WeAreWhoWeAre

  WeAreWhoWeAre Mia san mia

  Член од:
  12 јули 2015
  Мислења:
  240
  Допаѓања:
  508
  Јанко Бачев неможе да собере 150 потписи , не па 150 000 потписи за да се организира референдум. Ко демек добивме покана да влеземе во европска унија па сега ќе глумиме лудило , референдум ќе одржувал Јанко Бачев. :pos: :pos:
  Ох која трагикомедија од држава сме ...
   
  На deli, Avenger99 и Lurtz им се допаѓа ова.
 10. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  5.301
  Допаѓања:
  11.373
  Нема поента да се организира таков референдум кога покана за членство во ЕУ сигурно нема да добиеме во наредните 8-10 години.
   
 11. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.554
  Допаѓања:
  3.381
  Така му се смееа на Најџел - кој е бе тој Најџел Фараж
  хихихи хахаха
  Кој е бе тој грев, аутсајдер
  хихихи хахаха
  Абе се занаса, ке ја изнесел Велика Британија од ЕУ
  хихи хаха
  абе ЕУ е нескршлива,

  и на крај
  Абе еј... абе што се деси... абе... а?
  :D
   
 12. Ставрогин

  Ставрогин

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  16.458
  Допаѓања:
  34.450
  Успеа да го споредиш Фараж со Бачев.

  Не знам што да ти речам. :(
   
  На Lurtz и Ne_sum_ja им се допаѓа ова.
 13. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  5.301
  Допаѓања:
  11.373
  Бачев е seoski Фараж прилагоден за Македонски пазар :pos:
   
  На silmarillion му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.919
  Допаѓања:
  31.151
  дете, Македонија ваква каква е не може да опстане сама.
  Ни економски ни политички.
  Ние ако не позајмиме пари од некаде секои 2-3 месеца - не ќе имаме за леб да јадиме.
  Ако не е ЕУ и НАТО, па за 2 дена ќе не растргнат и надворешни и внатрешни неприатели и на никој око нема да му трепне.
  ЕУ е сега за сега една сила која на европскиот континент му дава и гарантира мир безбедност (и воена и финансиска) пазар економија...
  Ај да ја нема таа ЕУ кажи ми ти шо ќе праиме? восјка не можеме да држиме, 300.000 внатре во македонија бараат федерализација, бараат отцепувања, од надвор комшии бараат смена на име смена на историја смена на граници, струја увезуваме, нафта увезуваме, храна увезуваме, машини и алати увезуваме возила увезуваме бела техника увезуваме....
  Ти му се радуваш на комшијата со кој си лепенка со куќата оти му избувнал пожар дома...
  Англија може да опстане сама и надвор од ЕУ, нејзините врски со Европа се уште од време кога ние бевме под турско. Тие ќе преживеат излезот, али ние дали ќе преживееме распад на ЕУ кузнај....
   
 15. silmarillion

  silmarillion Merchant @ Prancing Pony

  Член од:
  28 јуни 2015
  Мислења:
  4.860
  Допаѓања:
  8.457
  А и Бачев ќе дава оставка после референдум?
   
  На VOLK2234 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: