Каде се најдобрите слатки/благи во Скопје?

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
апче/шарлота
Апче е останато како поим за култно место ама мене слатките ми се тапа, само бозата им е сериозно добра.
Сепак е работа на вкус
По мој вкус сериозно добро место:
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.452
Поени од реакции
20.209
Кој може да каже кај се најдобрите слатки/благо во Скопје?
Зафир и Делиција ... и двете прават екстремно добри колачиња и торти.
p.s. Во Апче го колаче начекав квалитетно добра суканица од груди или од ташаци.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
Во Палма слаткара дефинитивно се е добро..но ако сакате прекрасни принцес крофни, тогаш нарачајте си од Калина.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
За Палма немам баш некое мислење ама Калина ти е добар избор...На тема принцес крофни, пробајте ги од Кремисимо... Не се вообичаени ама секоја чест.
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
189
Поени од реакции
121
Зафир, Dolce La Terazza (на плоштад), Breadway за мене овие 3 се најдобри
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
За регионот на Влае/Ѓорче ... крофните од Хром :) што се сега кај бензиската у Влае :)
Зафир и Кремисимо исто бонбона.

Поздрава варијанта исто закон Вега.

Aпче е шит, да бидеме реални, можда пред 50 години биле врв, кога немало избор.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Не знам каде се најдобри ама знам каде се најлоши, ШАРЛОТА. Подобро само маргарин да јадеш него ли тоа.

Палма имаат добри благи, ама услуга катастрофална, чекаш 2 сата за нарачка. Ставаат по еден келнер на смена, мислат дека келнерите можат да се бликнат од маса на маса.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.341
Поени од реакции
4.951
За торти, Канела ги имаат најдобрите торти. Незнам какви се денес али пред 2год кога порачував беа еквивалент на домашно правена торта.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.428
Поени од реакции
19.591
Џино торта у Џино, на први у гтц
А и еспресо ги е убаво

Ја ретко еду благо, али бел фил што ги е у торту, а има и црн, ептен ги ептенски.
Фпечаточки благ умерен укус,а не благо бш благо како... обично благо hh
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
Истражував и јас едно време. Особено што сум љубител на благото.

Реално пазарот ни е преплавен со многу лоша роба, се оди на масовно производство без квалитет. Незнам дали пазарот ни е таков, каде народов јаде се и сешто и обилно, само да е евтино.
Па подобро ќе купам 5 слатки поубави отколку 50 лоши. Исти пари ќе се дадат.
Пример за лоши слатки се Блондина. Аман ги знам луѓево од самиот почеток кога носеа по 4-5 пакувања во Тинекс. Беа супер, но потоа удрија на масовно производство, евтина цена и најлошо од се лош квалитет.
Колачите им создаваат ќиселина, од што е толку неквалитетно

Да се вратам на темава.

Јас од тоа што имам видено и пробано, а имам речиси секаде.
би ги препорачал Ла Крем, Ако се прашувам на што прво помислувам кога станува збор за благо, тоа е
Ла КРем.

Имам одено околу 20-30 пати имаат квалитетни и вкусни колачи, а фино и педантно работат, што особено ми се допаѓа.
Луѓево со еден збор сериозно си ја сфатиле работата.

2. Кремисимо
Реално само еднаш имам отидено со гости што имав.
Немаа некој голем избор, барем не кога јас отидов.
Но тоа што го имаше беше квалитетно направено.
Исто така педантни. Би ги посетил пак да видам дали има промени

3. на трето место би ги ставил

Овие се некоја слаткарница од Струмица, но носат и по локалниве маркети Индијанки и други колачи.
Вкусот многу ме потсетува на индијанките кои ги купувавме како мали пред 20 години кога одевме на летување во Дојран, би рекол сигурно 90-95% исти.

Незнам дали 20 години постои Слаткарница Карамела, но вкусот е стварно супер, и составот што го пишува е делумно ок.

Ете ако има некој од Струмица може да пише од кога постојат и нешто повеќе за нив. Дали се работи квалитетно, педантно и со каков квалитет.
Баш ме интересира ова.
Но реално малку ме одвраќа од купување цената која е ниска, и имам една мала недоверба за квалитетот. Пак ќе кажам ако има некој тука од Струмица да каже повеќе, супер би било.

4. Чоколадна Солзичка

Ако не сто го пробале, обавезно морате. Почнувајќи од името, па до слатката навистина е се супер.
ги има во Тинекс, а можеби и во другиве маркети.
Мана е што фирмава има само еден вкус и цело време тој го продаваат, а тој брзо здосадува.


Е сега за лошите каде не би одел

1. Најлоши се Палма Аеродром.
Скапо, а воопшто неквалитетно. Познавам еден куп луѓе кои имале проблем со стомак откако јаделе таму. Веројатно лоши состојќи,а цени набилдани. Не вреди.

Можеби местоположбата е ок, ама слатките далеку од добри.

2. Шехерезада си се традиционално лоши. Тука со еден збор нема квалитет.



Немам отидено и сакам да одам во Малага кај Талат.
Претпоставувам дека ќе биде нешто како во стилот на Апче, или грешка сум.
Еве некој што бил може да каже.
дали вреди да посети или не?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Делиција. Најубави еклери, грклани и падобранци во градот.
Автоматски споено мислење:

Истражував и јас едно време. Особено што сум љубител на благото.

Реално пазарот ни е преплавен со многу лоша роба, се оди на масовно производство без квалитет. Незнам дали пазарот ни е таков, каде народов јаде се и сешто и обилно, само да е евтино.
Па подобро ќе купам 5 слатки поубави отколку 50 лоши. Исти пари ќе се дадат.
Пример за лоши слатки се Блондина. Аман ги знам луѓево од самиот почеток кога носеа по 4-5 пакувања во Тинекс. Беа супер, но потоа удрија на масовно производство, евтина цена и најлошо од се лош квалитет.
Колачите им создаваат ќиселина, од што е толку неквалитетно

Да се вратам на темава.

Јас од тоа што имам видено и пробано, а имам речиси секаде.
би ги препорачал Ла Крем, Ако се прашувам на што прво помислувам кога станува збор за благо, тоа е
Ла КРем.

Имам одено околу 20-30 пати имаат квалитетни и вкусни колачи, а фино и педантно работат, што особено ми се допаѓа.
Луѓево со еден збор сериозно си ја сфатиле работата.

2. Кремисимо
Реално само еднаш имам отидено со гости што имав.
Немаа некој голем избор, барем не кога јас отидов.
Но тоа што го имаше беше квалитетно направено.
Исто така педантни. Би ги посетил пак да видам дали има промени

3. на трето место би ги ставил

Овие се некоја слаткарница од Струмица, но носат и по локалниве маркети Индијанки и други колачи.
Вкусот многу ме потсетува на индијанките кои ги купувавме како мали пред 20 години кога одевме на летување во Дојран, би рекол сигурно 90-95% исти.

Незнам дали 20 години постои Слаткарница Карамела, но вкусот е стварно супер, и составот што го пишува е делумно ок.

Ете ако има некој од Струмица може да пише од кога постојат и нешто повеќе за нив. Дали се работи квалитетно, педантно и со каков квалитет.
Баш ме интересира ова.
Но реално малку ме одвраќа од купување цената која е ниска, и имам една мала недоверба за квалитетот. Пак ќе кажам ако има некој тука од Струмица да каже повеќе, супер би било.

4. Чоколадна Солзичка

Ако не сто го пробале, обавезно морате. Почнувајќи од името, па до слатката навистина е се супер.
ги има во Тинекс, а можеби и во другиве маркети.
Мана е што фирмава има само еден вкус и цело време тој го продаваат, а тој брзо здосадува.


Е сега за лошите каде не би одел

1. Најлоши се Палма Аеродром.
Скапо, а воопшто неквалитетно. Познавам еден куп луѓе кои имале проблем со стомак откако јаделе таму. Веројатно лоши состојќи,а цени набилдани. Не вреди.

Можеби местоположбата е ок, ама слатките далеку од добри.

2. Шехерезада си се традиционално лоши. Тука со еден збор нема квалитет.



Немам отидено и сакам да одам во Малага кај Талат.
Претпоставувам дека ќе биде нешто како во стилот на Апче, или грешка сум.
Еве некој што бил може да каже.
дали вреди да посети или не?
Во Малага скоро пробав благо, не ги бива.
Карамела и Кремисимо каде се наоѓаат поточно?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom