Каде се наоѓа вселената ?

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.222
samo edno me interesira ., ami jas shutrak neznajko ., a shto imalo ili ti mi postoelo pred 18 milijardi godini., i kako shto nekoi veruvaat deka vselenata ima kraj ., shto ima posle toj kraj., ., ..........a spored mene vselenata pochnuva i se naogja ushte na sub atomsko nivo kade i elementarnite chestichki se vselena sami po sebe i za sebe i po logika na razumot normalno e da neshtata dobivaat na kvalitet i kvantitet se do beskonechnosta ., ...........:coffee:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Многумина ги интересира, Па и мене. Би сакал да знам. Но животот ќе врви и со и без тоа сознание. Колку повеќе знаеме, толку повеќе осознаваме дека не знаеме ништо.
Има повеќе теории, Стринг теоријата, Мултиверзум, Пулсирачки универзум...
Можеби една е точна, можеби ниедна, можеби пак е микс од сите.....who knows.......
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Ау друже ова е лесно.

Вселената е создадена со Големата Експлозија (читај Big Bang).. пред 14 милијарди години. ако добро ме служи паметов. Бтв: претпоставувам дека некој после ќе ме цитира дека со Big Bang се крши законот во Физиката за запазување на енергија..ама , оваа теорија највеќе ми држи вода.

Иначе што се однесува на темата..да не мислиш дека нашиот универзум е како пример. клетка во човеково тело? (а ги има многу)..пример. јас не мислам така. Мислам дека има 1 универзум и тоа нашиот, и тоа е тоа.
Абе добро тоа дека е создадена со Big Bang ама прашањево ми беше шо е то шо експлодирало за да се создаде овај бесконечен безвоздушен простор???

А за ова другово да мислам и верувам дека нашиот универзум е не клетка во човековото тело туку орган.... ;)
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Голем дел од вселената е создаден од материја, а материјата нема ни почеток ни крај, така да ни вселената нема почеток и нема крај. Замисли еден преплет на димензии време и простор и уште неколку други за кои абер немаме. Нема форма на балон, ниту пак на некаква сфера... едноставно нема форма
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.043
Поени од реакции
4.698
Не вели така биг бенг теоријата. Погледни стринг теорија и теоријата на пулсирачки универзум
Ova go veli Big Beng teorijata:

The major premise of the Big Bang theory is that the universe was once in an extremely hot and dense state that expanded rapidly...
Logicen zaklucok na ova e deka vremeto bilo premnogu zgusnato (taka da se izrazam) ili zabaveno, sto i ne postoelo, zaedno so prostorot.
Univerzumot e zbir na se sto postoi. Materijata postoela "zgusnata i ekstremno zeska" se do Golemata eksplozija.
Vremeto ima svoj pocetok, a ne univerzumot.

Izvinete za latinicava, no nikako da najdam makedonski font za instalirajne. :(
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Ova go veli Big Beng teorijata:

Logicen zaklucok na ova e deka vremeto bilo premnogu zgusnato (taka da se izrazam) ili zabaveno, sto i ne postoelo, zaedno so prostorot.
Univerzumot e zbir na se sto postoi. Materijata postoela "zgusnata i ekstremno zeska" se do Golemata eksplozija.
Vremeto ima svoj pocetok, a ne univerzumot.

Izvinete za latinicava, no nikako da najdam makedonski font za instalirajne. :(
Ама сепак постоело времето :) Исто како и просторот. Само биле значително мали. И самата материја и антиматерија настанала од енергија која била толку мала што неможи да се измери и се рамни со ништо... но сепак постоела
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.043
Поени од реакции
4.698
Ама сепак постоело времето :) Исто како и просторот. Само биле значително мали. И самата материја и антиматерија настанала од енергија која била толку мала што неможи да се измери и се рамни со ништо... но сепак постоела
Vremeto sto go objasnuvas ti pocnalo da postoi kratko po Big Bengot.
Spored fizickite presmetki, se dobiva beskonecno zgusnuvajne na vremeto, sto toa ednostavno ne postoelo se dodeka ne se slucil big bengot. :)
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
Vremeto sto go objasnuvas ti pocnalo da postoi kratko po Big Bengot.
Spored fizickite presmetki, se dobiva beskonecno zgusnuvajne na vremeto, sto toa ednostavno ne postoelo se dodeka ne se slucil big bengot. :)
океј да, али времето како компонента на вселената не условува и за почеток на истата. Пред бигбенгот немало вселена како форма но имало друг вид на енергија која едноставно со преголемата концентрација во премал простор експлодирала и преминала во друга форма, тоа сакам да кажам
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.043
Поени од реакции
4.698
океј да, али времето како компонента на вселената не условува и за почеток на истата. Пред бигбенгот немало вселена како форма но имало друг вид на енергија која едноставно со преголемата концентрација во премал простор експлодирала и преминала во друга форма, тоа сакам да кажам
Vidi, ako gledame po definicijata, deka univerzum e se sto postoi, togas univerzumot postoi nezavisno od vremeto, posto neli, postoela energija koga ne postoelo vreme.
Ali, da, moze da se kaze deka pocetokot na vremeto moze da se zeme kako pocetok na denesniot univerzum, ili ovoj del od univerzumot potocno kazano. Bidejci spored najnovite soznanija.... najverojatno postoele povejce big bengovi...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom