Каде се наоѓа вселената ?

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Често пати се запрашуам(можеби и вие) каде се наоѓа сево ова што не опкружува. Можеби ке биде малце тешко да објаснам, но знам дека ке се искажам. Единствено не ми е јасно, каде се наоѓа овој небесен простор, сите планети. Човештвото си претпоставува дека е без краен, но според физичките, или незнам како да ги наречам, тоа не може да биде така... пример јас сега седам во еден простор, тоа мојата соба, а мојата соба се наоѓа во мојата куќа. Сакам и едно вакво ваше објаснување исто како и моето, каде се наоѓа небесниот простор, планетите, сончевите системи, ѕвездите итн. Според мене едноставно неможе да биде безконечен. Ах да би се развила технологијата па да патува и да се открие колкав е тој простор и тој простор во што се наоѓа, се е поврзано со некоја тајна мистерија ... импресивно нели (барем за мене) :vozbud:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Абе замисли си ја земјата. Нели е кружна, нема крај. Одиш одиш одиш, пак нема нешто ко крајот на светот.
Епа и универзумот се смета дека е сличен. Како сфера некоја. И ти тргнуваш од кај нас па патуваш патуваш и пак дома стигнуваш.
Најдобро е да го замислиш како балон кој се шири како мојот имењак од љубљана во една тема имаше спомнато. И внатре во тој балон е се она кое го гледаме.
А за надвор од него кое најмногу ги интересира сите и предизвикува секакви дискусии.. Е нема надвор. Тоа е еден затворен простор, кој поради гравитацијата на објектите во него е таков каков е.
Имаше од Хокинг и не само од него, дека вселенава наша и самиот биг бенг е резултат на пробивање на просторот од страна на некоја супер масивна црна дупка од друг универзум, па тука да ни изнанаде се таму кое собирала.
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Абе замисли си ја земјата. Нели е кружна, но нема крај. Одиш одиш одиш, пак нема нешто ко крајот на светот.
Епа и универзумот се смета дека е сличен. Како сфера некоја. И ти тргнуваш од кај нас па патуваш патуваш и пак дома стигнуваш.
Најдобро е да го замислиш како балон кој се шири како мојот имењак од љубљана во една тема имаше спомнато. И внатре во тој балон е се она кое го гледаме.
А за надвор од него кое најмногу ги интересира сите и предизвикува секакви дискусии.. Е нема надвор. Тоа е еден затворен простор, кој поради гравитацијата на објектите во него е таков каков е.
Имаше од Хокинг и не само од него, дека вселенава наша и самиот биг бенг е резултат на пробивање на просторот од страна на некоја супер масивна црна дупка од друг универзум, па тука да ни изнанаде се таму кое собирала.
Сега кога ке размислиш, за џабе не е ставена така графитацијата од господ. Ма да он не знаел дека ке измислиме ракети,авиони,сатели :).
Сето тоа може да си го замислш само како. . на пример се одалечуваш далеку далеку од земјата, одиш според компас ... и одеднаш пак земјата пред тебе :vozbud: лавиринтичко е ..
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Ало, сфера е затоа, каде и да одиш и преку планини и преку мориња, океани пак ќе наидеш на земја.
Гравитацијата на секоја планета ти е различна.
Убаво ти кажа Никола, најприфатена е споредбата/примерот со еден балон кој се шири се од моментот нао Биг Бенг-от, моментот кога за прв пат бил пуштен воздух во балонот... се дури не се случи нов Биг Бенг. За првото веќе постои поставена теорија од Стивен Хоукинс, за второто моја претпоставка како стојат работите во универзумот. Еден постојан кружен тек, една константна борба помеѓу материјата и антиматеријата. И пред овој универзум имало друг универзум, и после овој ќе има нов... бар така би требало да биде, ако размислуваме логички. Не може оддеднаш да ја снема целава оваа космичка материја.
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Тоа значи, ако господ пости, он е многу појак од човештвото ?
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Пости?:pos2::pos2:
Мислеше постои....
И за жал не постои..
И освести се Шмиким вселената е бескрајна, ќе го сфатиш и тоа еднаш, ќе биде....
Инаку гравитацијата не е создадена од Господ...:helou:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Тоа значи, ако господ пости, он е многу појак од човештвото ?
Кај го втера сега Господ тука, читај го имењакот мој и тоа што ти кажува за балоните и пробај малку да размислиш.
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Пости?:pos2::pos2:
Мислеше постои....
И за жал не постои..
И освести се Шмиким вселената е бескрајна, ќе го сфатиш и тоа еднаш, ќе биде....
Инаку гравитацијата не е создадена од Господ...:helou:
А ти да не имаш некој докази дека не постои.

п.с. ова си го ставам во потпис сега :lol:, дека господ пости лол.:baeh:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Сега кога ке размислиш, за џабе не е ставена така графитацијата од господ. Ма да он не знаел дека ке измислиме ракети,авиони,сатели :).
Сето тоа може да си го замислш само како. . на пример се одалечуваш далеку далеку од земјата, одиш според компас ... и одеднаш пак земјата пред тебе :vozbud: лавиринтичко е ..
Шмеки не ми лупај господ на тема, ќе те делнам одма. Ај имаш уште една фора, сепак темава си ја поставил. Мада имаше слична, ме мрзи да ја барам.
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Шмеки не ми лупај господ на тема, ќе те делнам одма. Ај имаш уште една фора, сепак темава си ја поставил. Мада имаше слична, ме мрзи да ја барам.
1. Не е Шмеки, туку е Шмики.
2. Не ти лупам на тебе, мое е тоа мислење.
3. Ако си модератор не треба да се фураш до толку(Ај имаш уште една фора).
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
1. Не е Шмеки, туку е Шмики.
2. Не ти лупам на тебе, мое е тоа мислење.
3. Ако си модератор не треба да се фураш до толку(Ај имаш уште една фора).
Ми се може бе. Инаку сакав прво Шеки, како од Лепа Брена која е песната, ама ај си реков. И ај доста оф топик.
Нема да дозволам глупости повеќе на потфорумов, особено не на теми кои имаат врска со наука.
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
Значи ако сте запознаени со Strings Theory таму многу убаво објаснуваат дека нашиот универзум се наоѓа во еден повеќедимензионален простор во кој нашиот универзум е во форма на тридимензионална мембрана кој заедно со милион други универзуми "пливаат" во овој вишидимензионален простор...со што воедно се докажува и Биг Бенгот, како резултат на судирите помеѓу два универзума...и не е само еден Биг Бенг него имало повеќе и ќе има уште...
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Погледни го ова видео и ќе видиш дека многу малце знаеме универзумот, тоа што е познато го има на видеово а останатото ..... па ептем е голем мамата :nesvest:


http://youtube.com/watch?v=Zr7wNQw12l8&feature=related
 

Kajgana Shop

На врв Bottom