Каде се и што прават?

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.999
Поени од реакции
7.630
Кај нас има доста јавни личности кој пеачи, музичари, личности што се занимаваат со мода, уметност, познати се неколку години и наеднаш се повлекуваат од јавниот живот, си го тераат животот со сосема нешто друго. Темава нека биде за нив.

Еве да започнам јас за раперон Били Ѕвер
Били Ѕвер стана пчелар: Наместо аплаузи, зуење на пчелиКавадарчанецот Илија Делов, кој што на јавноста и е познат како раперот Били Ѕвер, кој во 2010 година ја претставуваше Македонија на Евровизија заедно со Ѓоко Танески со нумерата ,,Јас ја имам силата’’ сосема се повлече од музиката.
Тој веќе неколку години наназад сосема е посветен на пчеларството и вели дека аплаузите на публиката ги заменил со зуењето на пчелите, и тоа му донело спокој и среќа во животот.

,,Сакам мирен и спокоен живот, а тоа го пронајдов во пчеларството. Музиката е внатре во мене, не сум ја исфрлил, но годините си го прават своето, кога си млад имаш други размислувања за животот. Сега работам со пчели заедно со моето семејство, уживам кога сум покрај пчеларникот и го слушам само шумот од пчелите кои безпрестано работат. Пчелите не се играчка, не може секој да ги одгледува, треба да имаш желба, љубов спрема нив…’’ – раскажува Били, кој што веќе имал над 200 кошници со пчели.
Дел од нив биле сместени на ливада во близина на Кавадарци, а пак останиот дел високо на Кожуф планина.


,,Сега за сега имам над 200 кошници и работам на нивно размножување. Не сум сконцентриран на голема количина на мед, повеќе работам на зголемување на број на кошници и производство на млади пчели, но од оваа година со Господ напред очекувам и мед и пчели во поголем број. Стотина кошници чувам во околина каде што има ливадска паша и багрем, додека останатите се на Кожуф, високо на планината, каде што произведуваме боров и дабов планински мед’’ – вели поранешниот рапер додавјаќи дека убаво може да се живее од продажба на мед и пчелини семејства.
По враќањето од Евросонг 2010, кој што се одржа во Осло, Норвешка, Били го издаде својот прв и единствен албум ,,Мацедониш’’ и сними многу спотови и дуети. Имаше настапи во клубови низ земјава и беше еден од најбараните рапери. Денес, живее во Кавадарци, посветен на сопругата и ќеркичката и вели дека не планира да им се враќа на настапите.

Вики Клинчарова Фокус
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Ne procitav se, no ke pisam, mislam deka vaka e POARNO za nego/niv, pred se, pcelarstvoto i ne e los zanaet, drugo, sto kur ke specalat tuka? Slabo im odi vo stranstco, uste pomalku tuka, osven nekoj pleh/tezga bend da si napravis da sviris po panagjuri, maturski i svadbi, drugo muzika slabo tuka.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Барем легално заработува, решил дека му треба мир во животот, нестресна работа и си ја тера. За разлика од некои негови колеги што се нафатирани за три живота а пак тезгарат кај што не им е местото.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.174
Кај нас има доста јавни личности кој пеачи, музичари, личности што се занимаваат со мода, уметност, познати се неколку години и наеднаш се повлекуваат од јавниот живот, си го тераат животот со сосема нешто друго. Темава нека биде за нив.

Еве да започнам јас за раперон Били Ѕвер
Били Ѕвер стана пчелар: Наместо аплаузи, зуење на пчелиКавадарчанецот Илија Делов, кој што на јавноста и е познат како раперот Били Ѕвер, кој во 2010 година ја претставуваше Македонија на Евровизија заедно со Ѓоко Танески со нумерата ,,Јас ја имам силата’’ сосема се повлече од музиката.
Тој веќе неколку години наназад сосема е посветен на пчеларството и вели дека аплаузите на публиката ги заменил со зуењето на пчелите, и тоа му донело спокој и среќа во животот.

,,Сакам мирен и спокоен живот, а тоа го пронајдов во пчеларството. Музиката е внатре во мене, не сум ја исфрлил, но годините си го прават своето, кога си млад имаш други размислувања за животот. Сега работам со пчели заедно со моето семејство, уживам кога сум покрај пчеларникот и го слушам само шумот од пчелите кои безпрестано работат. Пчелите не се играчка, не може секој да ги одгледува, треба да имаш желба, љубов спрема нив…’’ – раскажува Били, кој што веќе имал над 200 кошници со пчели.
Дел од нив биле сместени на ливада во близина на Кавадарци, а пак останиот дел високо на Кожуф планина.


,,Сега за сега имам над 200 кошници и работам на нивно размножување. Не сум сконцентриран на голема количина на мед, повеќе работам на зголемување на број на кошници и производство на млади пчели, но од оваа година со Господ напред очекувам и мед и пчели во поголем број. Стотина кошници чувам во околина каде што има ливадска паша и багрем, додека останатите се на Кожуф, високо на планината, каде што произведуваме боров и дабов планински мед’’ – вели поранешниот рапер додавјаќи дека убаво може да се живее од продажба на мед и пчелини семејства.
По враќањето од Евросонг 2010, кој што се одржа во Осло, Норвешка, Били го издаде својот прв и единствен албум ,,Мацедониш’’ и сними многу спотови и дуети. Имаше настапи во клубови низ земјава и беше еден од најбараните рапери. Денес, живее во Кавадарци, посветен на сопругата и ќеркичката и вели дека не планира да им се враќа на настапите.

Вики Клинчарова Фокус
Штета баш ми недостасува!
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Според мене најпознатата ,,приказна" за позната личност која се повлекла од јавната работа и сега работи сосема нешто друго е приказната за Ноне. Ноне беше баш активна на нашата естрада и имаше добри песни, но којзнае што и текна да се повлече. Сега работи на брод и има дечко црнец, а и колку што разбрав за истиот се омажила, но за тоа не сум сигурен колку е точно:)

 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.327
Поени од реакции
7.789
Оти мислам дека оваа негова беше, а не била.

 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.105
Поени од реакции
5.829
Според мене најпознатата ,,приказна" за позната личност која се повлекла од јавната работа и сега работи сосема нешто друго е приказната за Ноне. Ноне беше баш активна на нашата естрада и имаше добри песни, но којзнае што и текна да се повлече. Сега работи на брод и има дечко црнец, а и колку што разбрав за истиот се омажила, но за тоа не сум сигурен колку е точно:)

Just-Hamster-eating-a-bit-of-banana.jpg
 
G

Goldie

Гостин
Според мене најпознатата ,,приказна" за позната личност која се повлекла од јавната работа и сега работи сосема нешто друго е приказната за Ноне. Ноне беше баш активна на нашата естрада и имаше добри песни, но којзнае што и текна да се повлече. Сега работи на брод и има дечко црнец, а и колку што разбрав за истиот се омажила, но за тоа не сум сигурен колку е точно:)
Реално капацитетот на Нонето и на Били Ѕвер е сличен, нема леб за нив од музика така да добро што на време си се усмериле во нешто попродуктивно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom