Каде ова лето? - прашања и предлози за туристички дестинации

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Барселона и Валенсија, се што си навел има, и многу повеќе.
Норвешка![DOUBLEPOST=1556657727][/DOUBLEPOST]Инаку Крит е добра дестинација, иако е Грција.
@Forza Milan!!!
Валенсија е супер град.
Тоа шеталиштето им е огромно и има да се рентаат велосипеди.
Како шеташ, јадеш мандарини кисели. :D
Има што да се види во градот, а и со рентање на кола околните места кои се преубави се на саат време возење.
Плус, најголемиот Аквариум во Европа се наоѓа во Валенсија.
Картите се малце солени (35 ЕУР) ама дефинитивно вреди.
Не пропуштај и да ја посетиш Местаља.
Знам дека се топ градови, ама веќе го избравме Морзин
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
Австрија, Италија, Франција, Данска може. Ми треба да е и место каде што ќе има активности, возење точак, фудбал, планинарење такви работи.
Бугарија нема којзнае што и веќе видено.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Батуми, Грузија. Разгледај си... Малку ќе се помачиш да стигнеш може преку Истанбул али се понатака е смешно... Стан (за цела фамилија 60 м2) на добра локација преку airbnb ти е 10-20 евра од вечер, јадење/пиење поевтино од МКД, такси ефтино... Локално пиво во ресторан 40 денари, 100че за увозни, јадење ти е смешни цени, за 500 денари 2ца јадат во ресторан... Точак стази еден куп, планинарење/водопади/винарии колку ти душа сака, сакаш сам сакаш целодневни тури со се огранизирано водич, јадење пиење, вечера во ресторан вечерта на враќање (30-40 долари беше). Таксиси се спремни да те носат ако сакаш сам. Фудбал слабо ама можеш во Истанбул на идење да си штелуваш па да фатиш нешто таму. Има ОК ноќен живот.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Тел Авив е отров скап, Ерусалим така така. Јас бев преку Контики Травел, српската агенција. За документи, не ти треба ништо само пожелно е да не си бил никогаш во животот во Турција или било која друга муслиманска земја а ако си бил, спреми се на пасошко детално да одговориш на прашања зошто си бил таму и што си правел.

Либан не сум била ама другарка беше, треба виза, агенцијата ти вади, пасошот до амбасадата нивна во Бугарија го праќаат чинам.[DOUBLEPOST=1556814859][/DOUBLEPOST]https://www.kontiki.rs/sr/location/vitlejem-/hotels
Колку време беше колку те чинеше целиот престој?
Јас бев ама пак сакам да одам ?[DOUBLEPOST=1556819155][/DOUBLEPOST]
Норвешка![DOUBLEPOST=1556657727][/DOUBLEPOST]Инаку Крит е добра дестинација, иако е Грција.
Не сери за Норвешка, огин е и плус ладно и плус врне и плус фјордови карпа, да видиш на ден ама да бидеш на одмор не бате.
Пак ја не го прочитав он па тоа барал ок е моје извињење
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Како бе така сам на одмор?

Мислиш има уште некој таков како тебе сам и заедно да спиете во двокреветна?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Како бе така сам на одмор?

Мислиш има уште некој таков како тебе сам и заедно да спиете во двокреветна?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Абе таму ќе биде али со мајка и' разбираш хахахаха :pos:
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.185
Поени од реакции
14.456
Здраво дечки, која агенција кај нас е најдобра за летување во Турција?

Пред 5-6 години бев преку Сава Турс, океј беа ама да видам од ваши искуства дали може да препорачате и некои други.

Генерално не користам агенции, скоро секогаш одморот сам си го организирам ама поради чартер летот сега ќе бидам приморан :)
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Здраво дечки, која агенција кај нас е најдобра за летување во Турција?

Пред 5-6 години бев преку Сава Турс, океј беа ама да видам од ваши искуства дали може да препорачате и некои други.

Генерално не користам агенции, скоро секогаш одморот сам си го организирам ама поради чартер летот сега ќе бидам приморан :)
Не би пробал сам да си организираш? воопшто не е тешко во Турција јас менував летови од Истанбул одев до Анталија па назад во Истанбул па дома и воопшто без никаков проблем..скоро сите знаат англиски и лесно се разбираш со нив а и цените се достапни не е скапо такси или јавен превоз ако зимаш.
Плус можеш да најдеш хотел што има само појадок пошто цените надвор да јадеш се одлични а имаат огромен избор, додека таму си ограничен што ти дадат тоа јадеш и плус на саат треба да гледаш.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.185
Поени од реакции
14.456
Не би пробал сам да си организираш? воопшто не е тешко во Турција јас менував летови од Истанбул одев до Анталија па назад во Истанбул па дома и воопшто без никаков проблем..скоро сите знаат англиски и лесно се разбираш со нив а и цените се достапни не е скапо такси или јавен превоз ако зимаш.
Плус можеш да најдеш хотел што има само појадок пошто цените надвор да јадеш се одлични а имаат огромен избор, додека таму си ограничен што ти дадат тоа јадеш и плус на саат треба да гледаш.
Скоро секаде сам си организирам патувања, посебно кога патувам сам или кога нема летови, ама во случајов со две ептен мали деца не би сакал да се заебавам со менување летови :)
Затоа ми е чартер летот битен па и целата организација на патување.
Во план ми е Лара или Белек, скоро сите хотели се алл инклусив таму, преку букинг или директно можам да си букирам ама пак ќе ми биде проблем летот за од кај нас, па затоа пробувам да видам преку агенциите што цена ќе добијам.

Ми ја препорачаа и фибула како подобра агенција, се надевав дека некој од форумов има искуство од прва рака :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Хрватско приморје возење по Јадранска магистрала покрај самото море од Дубровник па се до Трст преку Порторож,Пиран,Изола...Речиси секој град по ден два,Опатија најмалку 4-5 Бесценето,едно 7-8 години по ред и препорачувам секому.Годинава сакам малку накај Италија да продолжам,бил ли некој lido di jesolo?Искуство,скапо,евтино?[DOUBLEPOST=1557692543][/DOUBLEPOST]Митот дека Хрватска е скапа важи само за оние што беснеат по ресторани и ноќни клубови.Ако земете смештај што има и кујна и сами да си готвите,нема толку скапо да ви излезе
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Хрватско приморје возење по Јадранска магистрала покрај самото море од Дубровник па се до Трст преку Порторож,Пиран,Изола...Речиси секој град по ден два,Опатија најмалку 4-5 Бесценето,едно 7-8 години по ред и препорачувам секому.Годинава сакам малку накај Италија да продолжам,бил ли некој lido di jesolo?Искуство,скапо,евтино?[DOUBLEPOST=1557692543][/DOUBLEPOST]Митот дека Хрватска е скапа важи само за оние што беснеат по ресторани и ноќни клубови.Ако земете смештај што има и кујна и сами да си готвите,нема толку скапо да ви излезе
Паркингот е скапичок и патарините ако се возиш на автопат, во останатото, не е нешто различно ценовно од Грција.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Паркингот е скапичок и патарините ако се возиш на автопат, во останатото, не е нешто различно ценовно од Грција.
У Дубровник,ама апла у стариот град покрај море еднаш платив 14€ за 2 часа,вртоглавица ме фати.После на форум најдов каде има бесплатен,позади еден факултет, налик на отпад беше дворот и имаше коли без ред паркирани.Тука ја укотвив колата цели 2 дена а ме сретна еден од "нашиве" од Гостивар таму има за сладолед дуќан у стариот град виде таблица о земљак вика мора да платиш тука нема без пари паркирање и јас плаќам,па кога си одев му го кажав паркингот бесплатен па частеше сладолед :D Инаку пајак верувал или не ми ја прерипа колата пред еден хотел у Опатија,дигнаа една на Италијански табли ми вика тој возачот Македонац лепо се проведи.Многу се позитивно расположени према гости од Македонија низ цела Хрватска,нашите вина ги има во секоја продавница и кафеана,и навечер во пола локали свири Македонска музика.За мене Хрватска е топ дестинација[DOUBLEPOST=1557697692][/DOUBLEPOST]Инаку по магистрала нема ни една патарина,малку е мачно за возење ама глетката толку воодушевува што не осеќаш замор уопште.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Супер се кон Македонците, затоа иако е подалеку многу повеќе ми се оди таму отколку кај јужните, и магистралата си е супер, ама само заради ебаните Косово и Албанија не ми се оди од таму повеќе.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
А да,у право си.Од Ријека до Славонски брод патарините укупно ми излегоа 25,можда 30€,еднаш на враќање одев преку Загреб[DOUBLEPOST=1557698261][/DOUBLEPOST]
Супер се кон Македонците, затоа иако е подалеку многу повеќе ми се оди таму отколку кај јужните, и магистралата си е супер, ама само заради ебаните Косово и Албанија не ми се оди од таму повеќе.
Јас одам преку Србија,на Златибор имам пријатели па таму преспивам и после сечам према Будва,и од таму преку Котор по магистрала према Дубровник.Заебано е само што возиш преку кањон Морача,раце ти се потат тоа е страхота за возење
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom