Каде ова лето? - прашања и предлози за туристички дестинации

TheOther1

Interista Per Sempre!
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.346
Поени од реакции
484
Член од
10 јуни 2012
Мислења
82
Поени од реакции
57
Најпрво Охрид !



Подоцна или Тасос или Дубровник !



 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Извинете ако сум офтопик, но ќе морам изгледа овде по шо не знам во која тема да ги постирам :)

За тие што бараат сместување во Охрид:

http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/597034?searchID=3519141&Idx=11
и
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/597008?searchID=4165522&Idx=2

Поздрав :cool:
Кај е баш ова? за лаици како мене што незнаат кај е фак.за туризам..до центар блиску е ?
 

TheOther1

Interista Per Sempre!
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.346
Поени од реакции
484
Кај е баш ова? за лаици како мене што незнаат кај е фак.за туризам..до центар блиску е ?
На 5 мин. до стадионот Билјанини Извори, 10тина мин. до Кадмо плажа/Куба Либре плажа и 15тина мин. до центар. (значит пешадија :) )

Се надевам дека ти помогнав од прилика каде се наоѓа...

Едит: Заборавив да напоменам дека во близина е кафичот Ало Ало и ресторанот Орфеј.
 
Член од
17 мај 2012
Мислења
165
Поени од реакции
38
dajte nekoj broj nekoj email od apartmani vo budva !
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.180
Поени од реакции
14.434
Ова е малку оф топик и треба да иде во тема туристички агенции, но кога овде почна да се дискутира еве и мое мислење.
До некаде си во право, многу луѓево свилени се прават, па мака било да почекаат половина час пред да влезат во соба, сешто. Но од друга страна до некаде и новодојдениот член е во право. Лани сестра ми беше со ТА Пет на закинтос, автобусот навистина беше крш, ни клима ни бурур, па затоа до некаде му верувам на членот погоре. Смештајот и се останато биле ОК, но автобусот за никаде во буквална смисла.

П.С Не сум од ниту една туристичка агенција, само кажувам искуство ;)
same here.
Бев лани, автобусот беше срање пошто климата дуваше ЦЕЛО време и мораше со селотејп да ја лепиме.
Ама освен тоа одморот си го поминав прекрасно, смештајот подобар него што очекував а другото е како ти ќе си го напраиш така ќе ти биде. У секој случај нема да дозволам агенција да ми го уништи одморот и да ги пцујам 10 дена (нормално освен ако не сум алл инклузив па да ми зависи све од нив)
--- надополнето: 2 јули 2012 во 22:22 ---
Него да не бил некој у Аланија да ми каже што има да се види и каде да се шета?
Идам годинава таму па секој совет би бил добредојден
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
Кај е баш ова? за лаици како мене што незнаат кај е фак.за туризам..до центар блиску е ?
Ак сакаш до центар разбарај ги погоре апартманите мој што ги издавам во центар точно на средина си . од езеро и од фонтаната кај чинарот што е исто оддалечени :)
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
52
Поени од реакции
3
Идам годинава во Сидари на Крф па ме интересира дали има некој што бил таму
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Него да не бил некој у Аланија да ми каже што има да се види и каде да се шета?
Идам годинава таму па секој совет би бил добредојден
Ако си сместен блиску до градот има каде да шеташ. :)
 
M

macgowan

Гостин
Него да не бил некој у Аланија да ми каже што има да се види и каде да се шета?
Идам годинава таму па секој совет би бил добредојден
Aлања(така ја викаат) е поделена на два дела - едниот дел е послан на Клеопатра бич која е поубавата плажа а другиот дел(заборавив како ја викат нема врска) на по`грдата` плажа. Е сега, ако си сместен во некој хотел со сопствен дел на плажата би требало да е посредено оти има едни карпетини што не ми беа баш јасни на тој, источниот дел кои ги имаат кршено хотелиериве `за своју душу` и средено. Јас бев во областа Мамутлар а тоа е на спомнатиот дел со `карпетините` во ол инклузив варијанта во хотел со 3 звезди и се беше ок, прекрасно море, базени еден куп во хотелот, пивото беше задоволително не многу раводнето...ама храната беше на база нане, магдонос, целери и не знам уште се какви треви кои ги јадат Турците + понекое ќофте и манџичка и колачи на база маргарин и гриз...да знаеш, колку ќе платиш толку ќе клатиш.

Морето е многу топло. Сите хотели се со базен(чишта)и и поефтините дури со тобогани - тоа во мода последната деценија кој повеќе цевки ќе накалеми- а сето тоа заради огромната влага и високите температури таму. Ќе се потиш ама нон-стоп, ама ќе се аклиматизираш за ден/два.

Бубачки...нема. Прскат редовно лично се уверив колку се доследни во тоа пошто дури и cе возев со камионот на комуналците до најблискиот бакал...работи јениракито многу на 40ц...а и многу не сакат и ни се наоѓат кардашите...

Ноќен живот - има барови, диска, клубови...скапичко е прилично во нив но се наоѓа и понекое место со пристојна цена за цедење мастики, Ефеси и Туборзи и понекоја софра низ градот...
Долмушите и автобускиот превоз се многу ефтини иако е посебно доживување кога ќе се возиш на таа температура со локалното население кое ќе биди и покрај рернаатмосферата салам забарикадирано со текстил од погледите на похотните странци!

Супер е Алања, имаш куп екскурзии, рафтинг, крстарења низ заливот типот `блу кејвс`(тоа секое туристичко место во светот има по едни блу кејвс...), нуркање...
Ја имаш црвената Кула на Селајдин Кејкубат(селџучкиот султан) во градот ако ти се качува по скали интересно е...

Се на се интересно и убаво ќе си поминиш!
Ова ми текнува сега...
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.180
Поени од реакции
14.434
Aлања(така ја викаат) е поделена на два дела - едниот дел е послан на Клеопатра бич која е поубавата плажа а другиот дел(заборавив како ја викат нема врска) на по`грдата` плажа. Е сега, ако си сместен во некој хотел со сопствен дел на плажата би требало да е посредено оти има едни карпетини што не ми беа баш јасни на тој, источниот дел кои ги имаат кршено хотелиериве `за своју душу` и средено. Јас бев во областа Мамутлар а тоа е на спомнатиот дел со `карпетините` во ол инклузив варијанта во хотел со 3 звезди и се беше ок, прекрасно море, базени еден куп во хотелот, пивото беше задоволително не многу раводнето...ама храната беше на база нане, магдонос, целери и не знам уште се какви треви кои ги јадат Турците + понекое ќофте и манџичка и колачи на база маргарин и гриз...да знаеш, колку ќе платиш толку ќе клатиш.

Морето е многу топло. Сите хотели се со базен(чишта)и и поефтините дури со тобогани - тоа во мода последната деценија кој повеќе цевки ќе накалеми- а сето тоа заради огромната влага и високите температури таму. Ќе се потиш ама нон-стоп, ама ќе се аклиматизираш за ден/два.

Бубачки...нема. Прскат редовно лично се уверив колку се доследни во тоа пошто дури и cе возев со камионот на комуналците до најблискиот бакал...работи јениракито многу на 40ц...а и многу не сакат и ни се наоѓат кардашите...

Ноќен живот - има барови, диска, клубови...скапичко е прилично во нив но се наоѓа и понекое место со пристојна цена за цедење мастики, Ефеси и Туборзи и понекоја софра низ градот...
Долмушите и автобускиот превоз се многу ефтини иако е посебно доживување кога ќе се возиш на таа температура со локалното население кое ќе биди и покрај рернаатмосферата салам забарикадирано со текстил од погледите на похотните странци!

Супер е Алања, имаш куп екскурзии, рафтинг, крстарења низ заливот типот `блу кејвс`(тоа секое туристичко место во светот има по едни блу кејвс...), нуркање...
Ја имаш црвената Кула на Селајдин Кејкубат(селџучкиот султан) во градот ако ти се качува по скали интересно е...

Се на се интересно и убаво ќе си поминиш!
Ова ми текнува сега...
Фала друже ептен корисно е ова :)
Иначе хотелот се наоѓа у Okurcalar.
Да препорачаш некоја од екскурзиите/крстарењата? Пошто сигурно нема да можам све да видам :)
Нуркање се исплати/има што да се види?
 
M

macgowan

Гостин
Фала друже ептен корисно е ова :)
Иначе хотелот се наоѓа у Okurcalar.
Да препорачаш некоја од екскурзиите/крстарењата? Пошто сигурно нема да можам све да видам :)
Нуркање се исплати/има што да се види?
Okurcalar е точно измеѓу Алања и Сиде! Некои 30км од Алања. Јас годинава го гледав Justiniano Conti еден период, тој се наоѓа таму ама немав намера да мрдам од хотелот многу, лани се изнатерав низ Турција за неколку години и годинава као ќе дремам...да не ти е далеку некако од Алања ако сакаш и да излегуваш навечер? Ако не ти е битно излегвање навечер в град посебно можеш и Сиде(феноменално е поминав кратко таму лани)и Алања да ги шеташ ама секој ден да се акаш со долмушот по полсат...хмм.

А за екскурзиите од било кој хотел да си ќе ја наредиш само мислам оти на лице место во нивните агенции е најдобро оти ќе се исценкаш некоја лира подолу а овие од хотелите ако ти ангажираат или пак преку наши водичи ќе да е поскапо, така мислам.
Јас бев со бродче/gullet на крстарење по околината, ги имаш еден куп такви само ценкај се обавезно(можиш унапред да си ангажираш и на лице место на `кејот`)ама не паметам колку беше тогаш сега би требало да е по 20тина евра(толку лани платив за исто во Фетије а цените се отприлика исти за тие работи).

Ако си авантурист оди на рафтинг обавезно!
На нуркање не бев ама одеа еден куп од хотелот, воглавно Руси, кои кога не беа пијани беа многу темерути.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.180
Поени од реакции
14.434
Okurcalar е точно измеѓу Алања и Сиде! Некои 30км од Алања. Јас годинава го гледав Justiniano Conti еден период, тој се наоѓа таму ама немав намера да мрдам од хотелот многу, лани се изнатерав низ Турција за неколку години и годинава као ќе дремам...да не ти е далеку некако од Алања ако сакаш и да излегуваш навечер? Ако не ти е битно излегвање навечер в град посебно можеш и Сиде(феноменално е поминав кратко таму лани)и Алања да ги шеташ ама секој ден да се акаш со долмушот по полсат...хмм.

А за екскурзиите од било кој хотел да си ќе ја наредиш само мислам оти на лице место во нивните агенции е најдобро оти ќе се исценкаш некоја лира подолу а овие од хотелите ако ти ангажираат или пак преку наши водичи ќе да е поскапо, така мислам.
Јас бев со бродче/gullet на крстарење по околината, ги имаш еден куп такви само ценкај се обавезно(можиш унапред да си ангажираш и на лице место на `кејот`)ама не паметам колку беше тогаш сега би требало да е по 20тина евра(толку лани платив за исто во Фетије а цените се отприлика исти за тие работи).

Ако си авантурист оди на рафтинг обавезно!
На нуркање не бев ама одеа еден куп од хотелот, воглавно Руси, кои кога не беа пијани беа многу темерути.
Не ми е за искачање навечер многу битно, али би сакал да прошетам бар 1-2 пати да видам што има да не искочи само у хотел дремам :)
Рафтинг интересно ќе биде ставено на листа.
Кажи ми само уште со англиски како стојат локалните - т.е. тие кај што ќе треба да се ценкам за било какви тури? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom