Каде може да се најде најдобриот бургер во Скопје?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Па зависи кој, М fish and chips си држат квалитет. Не можеш да очекуваш чисто говедско месо и океј состојки за помала цена. Едноставно тоа ок пледкавица(соја) за 100че нејкат сите да го јадат. Ама имаш избор, во Скопје. Никој не те тера да го јадеш поскапото.
Седмица е посебен случај, скапи се ама имаат специфичен вкус што ми прифалува. Ама ако уште малце им се зголеми цената ќе пропаднат, бидејки веќе за иста цена имаш поквалитетни места.
Твои пари твој избор, јас наместо бургер од 300 денари ќе си нарачам ребро во фурна и ќе бидам сигурен дека јадам месо а не соја и сите овие фенси места што никнуваат како печурки последниве години сметам дека се преценети.
До кај 180 денари со се помфрит разбирам, ете макс до кај 200ки за чисто говедско (што да видам не верувам дека ставаат, купуваат машински одделено говедско месо од надвор и од тоа ви шибаат, истото го прави и седмица), али по 300 денари сендвич кој нема да најади ни мало детенце :neetaka:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.111
Не зборувам за такви сендвичи од пред школо за 50че, имаше и претходно за до 100ка со ок плескавица. Пример во Прилеп имам сеуште ок плескавица во пола леб без помфрит до 100ка на повеќе места. Не заебавај за помфрит седмица и останатите наплаќаат од 40-80 денари, компири се не тартуф
А овие фенси местата пола го заебаваат вкусот после неколку месеци, 200 денари сендвич со вчерашно лепче? Далеку се кренал квалитетот.
si razmislil kolku plaka toj u PP kirija a kolku toj vo SK? ima golema razlika vo trosocite i toa mora da sr reflektira ili vo cenata ili vo kvalitetot
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
si razmislil kolku plaka toj u PP kirija a kolku toj vo SK? ima golema razlika vo trosocite i toa mora da sr reflektira ili vo cenata ili vo kvalitetot
Јас знам колку плаќаат кирија и тука иди проблемот со овие во Скопје, отвораат поголем објект за кој треба 1000 евра кирија и после ем има напумпани цени ем ти дава ѓубре. Поарно нека има 10 квадрати објект и храната да му е топ, отколку 100 м2 и храната скапо ѓубре, али како и да е пропаѓаат за кратко, овој првиов работи 20 години со исто темпо, овие сакајќи да станат империја преку ноќ затвораат за 2-3 години.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.794
Поени од реакции
24.057
Седмица е посебен случај, скапи се ама имаат специфичен вкус што ми прифалува. Ама ако уште малце им се зголеми цената ќе пропаднат, бидејки веќе за иста цена имаш поквалитетни места.
Кажи ми скопска позната сендвичара поефтина од 7ца?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Јас мислам дека Седмица е најскапата сендвичара у Скопје. У контекст на тоа, за тие пари што добиваш.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Каде отвотиле Baking Bread на Партизанска точно?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Кажи ми скопска позната сендвичара поефтина од 7ца?
Ројал се поевтини, не дека нешто ги обожавам, додуше пилешкото им е специфично во однос на повеќето сендвичари.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.341
За тие пари пола кило кременадли ќе земам и ориз ќе сварам, два оброка лајк а бос
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Ројал се поевтини, не дека нешто ги обожавам, додуше пилешкото им е специфично во однос на повеќето сендвичари.
Мене криспи чикен само ми е добро во Ројал и често го земам, плус и без помфрит ме најдува а бургерот таму е тапа.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.794
Поени од реакции
24.057
Ројал се поевтини, не дека нешто ги обожавам, додуше пилешкото им е специфично во однос на повеќето сендвичари.
Ројал 115 бургер + 30 помфрит = 145 денари
Седмица бургер + помфрит = 150 денари

Топ, 5 денари поефтин е. (y)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.378
Ројал 115 бургер + 30 помфрит = 145 денари
Седмица бургер + помфрит = 150 денари

Топ, 5 денари поефтин е. (y)
Гиро беко, лесковачка во Аеродром, Тетекс. Вили и ројал се тука негде. Кај мене во малската е 80 денари. Не е нешто претерано скапа седмица. Ама веќе имаш пример во Burger slut 170 чизбургер со помфрит, далеку поквалитетен од тој на седмица. Уште малце да поскапат и нема логика да јадеш.
Автоматски споено мислење:

За тие пари пола кило кременадли ќе земам и ориз ќе сварам, два оброка лајк а бос
Можеш и само ориз да земеш, оброк за цела недела ќе имаш. Ако ми се јаде бургер тоа ќе земам, не кременадли и ориз.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.419
Јас знам колку плаќаат кирија и тука иди проблемот со овие во Скопје, отвораат поголем објект за кој треба 1000 евра кирија и после ем има напумпани цени ем ти дава ѓубре. Поарно нека има 10 квадрати објект и храната да му е топ, отколку 100 м2 и храната скапо ѓубре, али како и да е пропаѓаат за кратко, овој првиов работи 20 години со исто темпо, овие сакајќи да станат империја преку ноќ затвораат за 2-3 години.

Не е дека се скапи кириите, туку сакаат да заработат брдо пари во првите 2-3 месеца!
Не мора бе да си газда, и одма да возиш џип, да имаш три стана у центар на скопје и да се раскурцаваш по дискотеки...
Заработи ги постепено тие пари, ем поевтина храна, ем квалитет поголем, ем задоволни и стални купувачи.

Класика истата фора, ново мени - поскапи цени за 10-20 денари и така до бескрај.

Ројал пред 6-7 години супер почнаа, виде дека му тргна и не можат да постигнат ни со кујна ни со достава, наместо да стаи уште 1-2 вработени плус ( 500 евра плата за двајцата, преку сила), а од нив ќе заработи барем 1500-2000 евра во месецот. Ако си е беспрекорна услугата, ако не каснат нарачките, ако вработените не ги јадат сендвичите дур ги донесат, секогаш ќе имаат клиенти и секогаш ќе имаат ќар. Затоа Ројал сега е една обична 0, поготово последниве 2 години, во споредба со сите нови што искочија :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не е дека се скапи кириите, туку сакаат да заработат брдо пари во првите 2-3 месеца!
Не мора бе да си газда, и одма да возиш џип, да имаш три стана у центар на скопје и да се раскурцаваш по дискотеки...
Заработи ги постепено тие пари, ем поевтина храна, ем квалитет поголем, ем задоволни и стални купувачи.

Класика истата фора, ново мени - поскапи цени за 10-20 денари и така до бескрај.

Ројал пред 6-7 години супер почнаа, виде дека му тргна и не можат да постигнат ни со кујна ни со достава, наместо да стаи уште 1-2 вработени плус ( 500 евра плата за двајцата, преку сила), а од нив ќе заработи барем 1500-2000 евра во месецот. Ако си е беспрекорна услугата, ако не каснат нарачките, ако вработените не ги јадат сендвичите дур ги донесат, секогаш ќе имаат клиенти и секогаш ќе имаат ќар. Затоа Ројал сега е една обична 0, поготово последниве 2 години, во споредба со сите нови што искочија :)
Ne znam dali kasnat cesto ama kaj mene na rabota cesto poracuvaat od Royal i za 20 minuti sekogas stigala porackata.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.419
Ne znam dali kasnat cesto ama kaj mene na rabota cesto poracuvaat od Royal i za 20 minuti sekogas stigala porackata.
Едино откако воведоа над 500 денари достава, може тука се подобрени бидејќи имаат многу помалку за доставување така. Јас кога сум нарачувал пред 2 години, 30-40 минути минимум. Зборам за овој во Ново Лисиче. Е од тогаш имам само 2-3 пати јадено од Ројал, али кај нив, без достава :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom