Каде може да се најде најдобриот бургер во Скопје?

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.334
Епа добро, не реков дека кај нас ги хранат животните со здрава исхрана, туку нека не изиграваат многу Германците и тука да ни продаваат муда за бубрези, а се дават во вештачка брза храна и секакви глупости по супермаркетите.
90% од нашето млеко немало да се продава кај нив, а они пијат млеко во прав и го купуваат на велико како демек „природно“ млеко од кравите во Швајцарија.
Важи.

Многу ме нервира тој комплекс на виша вредност, а во сопствениот двор имаат поголемо ѓубре на тони и тони.
Pomesuvas nekoi raboti. Prvicnoto bese za taa Germankata koja ne ocenuva kvalitet tuku higienski uslovi. Tie se dosta visoki. Ne znam kakvi se vo Makedonija i kolku se pocituvaat/proveruvaat. Stom strucno lice gi vide i sporedi uslovite mislam deka mora da se sfati seriozno.

Inace ova sto go pisuvas sega e populizam bez pozadina. Vo Germanija mozes da gi kupis istite raboti kao i vo Makedonija, mozebi i povekje. Za koja vestacka hrana zboruvas? Mislis sekoj jade Fast Food a vo Makedonija ne? Isto vo marketite. Sve imas od svezo do gotovo, kako i vo Makedonija. Vo Germanija i najlos kvalitet da zemes ima nekoj standard vo Makedonija ne sum siguren. Salami 100 MKD na kilo bataci od voenite rezervi na SAD i drugo meso so somnitelen kvalitet. Tocno e, deka vo Makedonija lugjeto povekje sami proizveduvaat za sebe, cuvaat stoka ili sadat vo bavca. E toa e odlicen kvalitet, se soglasuvam. Ama drugoto?

Isto i za mlekoto. Imas sekakvi mleka. Gledaj malce podaleku ne se samo marketi mozes i od samite proizvoditeli, zemjodelci direktno od kaj niv da gi zemes proizvodite so koj kvalitet sakas i ako ti se davaat nekoi pari plus.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Pomesuvas nekoi raboti. Prvicnoto bese za taa Germankata koja ne ocenuva kvalitet tuku higienski uslovi.
Ти неписмен си? Каде во постовите имаат пишано за ХИГИЕНСКИ услови? Збориме за квалитет.
Или си заборавил да читаш кирилица, што е работава?

pa ne bas... odamna vo svetot koj moze da plati nema gubre u burgerite. jas osekam ogromna razlika koga jadam meleno vo mkd i na primer vo aus. zalosno e sto ima razlika duri i megu mkd i srb kade ocigledno seuste ima dobra eftina skara
Да беше само месото :D
Во разговор со германка која работи безбедност и квалитет на храна во Германија а беше во работна посета три недели по сточарски фарми во Македонија, ми кажа дека 90% од произведеното млеко во Македонија нема теорија да добие дозвола да се продава во германски маркети.
За другото не ми се ни цитираш, до толку си умрен. Читај што пишувам ФК Купи-Продај.
Oд ваквите си патиме:

Vo Germanija i najlos kvalitet da zemes ima nekoj standard vo Makedonija ne sum siguren.
И подобро е што си иселен. Те молам никогаш не се враќај, дури и за гласање.
И јади со најлош квалитет таму, остај не тука.
Х'к, пу!
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.083
Агриа имаат само свинско месо ако не се лажам, а бататит пишуваше за говедско и јунешко



Тоа е сигурно поквалитетно од било кое др во маркетите, ама од друга страна имаш и фарми со никакви хигиенски услови и несоодветно чување на храната па затоа имаше (веројатно и сега има ама се ќути се пика под тепих) случаи каде што млекото е со поголеми количини на афлатоксини од дозволените
Има и јунешко https://agria.mk/фарма-за-јунци-три-чешми/

е сега дали од тоа носат во тинекс стварно не знам
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.477
Чисто сумљам дека и тие примитивните сточари имаат квалитетно месо и не ги трујат со хемикалии. Со оглед на тоа дека моите работат со земјоделие, сум видел и од малите земјоделци подеднакво исти техники. Чим некој иде да го продаде, значи не го расне/сади за себе и биди сигурен дека профитот ќе му биде во прв план а не квалитетот.
Затоа најрелевантна е регулативата на државата, испитувања и такви ствари. Дури и некој мал земјоделец да е со најискрени намери (иако не ми се веруе) пак имаш фактори што не зависат од него како загадувањето во околината кое влијае на храната. Мислам дека тоа е и еден од критериумите кога класифицираат нешто како органско.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.218
Поени од реакции
35.811
Ти неписмен си? Каде во постовите имаат пишано за ХИГИЕНСКИ услови? Збориме за квалитет.
Или си заборавил да читаш кирилица, што е работава?





За другото не ми се ни цитираш, до толку си умрен. Читај што пишувам ФК Купи-Продај.
Oд ваквите си патиме:



И подобро е што си иселен. Те молам никогаш не се враќај, дури и за гласање.
И јади со најлош квалитет таму, остај не тука.
Х'к, пу!
Дечко збориме за цел процес на производство на млеко од крава до супермаркет. Тука почнувајќи од што се храни кравата па се до тоа како се складира и обработува млекото. Збориме за целиот ланец. Кај нас од исхраната па се до тоа како се обработува млекото не ги исполнува германските услови за контрола на квалитет. Затоа и не би добило одобрение да се продава на нивниот пазар.

А да не праам муабет за тоа колку Агенција за храна и ветеринарство (АХВ) кај нас е умрена, дури и тие правила што се на сила НЕ МОЖЕ ДА ГИ СПРОВЕДЕ, и секој земјоделец фура без контрола.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.349
Ме мрзи да правам целосна рецензија, па ај на кратко малку за Baking Bread Burgers. Прв пат пробав пред некоја година и ништо не ме импресионираа, а слушнав дека во меѓувреме смениле сопственик освен локацијата (ако грешам, поправете ме), па решив да видам дали има подобрување.

По сите тие рекламчиња на FB, па тоа слики, па предизвици за не знам колкав бургер дали можеш да го изедеш... Мора да кажам дека оваа сендвичара ми е најголемото разочарување годинава. Човече, каков предизвик за јадење бургер од Х килограми, кога ни ова што го пробав (иако мало) не успеав да го дојадам. И не беше ради обемот, да се разбереме.

Не знам за другите, ама BBQ бургер (200 денари со помфрит) е тотално неинвентивен, генерички, безвкусен бургер, кој во секое време би го сменил за бургер од трафика. Лепче коректно, плескавица прилично raw и без никаков шмек, сланина и грилован кромид, кој не го ни осетив. Онака, претерано нашљакан со некој BBQ сос, кој они го пишуваат као homemade, за барем малку да почувствуваш некаков вкус на BBQ. Помфритот сосема океј, иако, доаѓа без никакви сосови.

Минус поени и за тоа што јадењето во локал го служат без никаков прибор и нема средство за дезинфекција (бар на масите надвор), па мораше да лапам со нечисти раце.
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ја кога јадам лајна дека за кур не ги бива Бејкинг бред, ти не читаш, м?
Е па, сега лапај генерички бургер без вкус и со нечисти раце. :D
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.349
Ја кога јадам лајна дека за кур не ги бива Бејкинг бред, ти не читаш, м?
Е па, сега лапај генерички бургер без вкус и со нечисти раце. :D
Секој заслужува втора шанса, ама ова ме направи уште потажен од првиот пат :(
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Кај мене втората шанса одамна ја покакаа. Трета шанса не добиваат, макар и вработени и газда и состојки и хигиена да сменат.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Ме мрзи да правам целосна рецензија, па ај на кратко малку за Breaking Bread Burgers. Прв пат пробав пред некоја година и ништо не ме импресионираа, а слушнав дека во меѓувреме смениле сопственик освен локацијата (ако грешам, поправете ме), па решив да видам дали има подобрување.

По сите тие рекламчиња на FB, па тоа слики, па предизвици за не знам колкав бургер дали можеш да го изедеш... Мора да кажам дека оваа сендвичара ми е најголемото разочарување годинава. Човече, каков предизвик за јадење бургер од Х килограми, кога ни ова што го пробав (иако мало) не успеав да го дојадам. И не беше ради обемот, да се разбереме.

Не знам за другите, ама BBQ бургер (200 денари со помфрит) е тотално неинвентивен, генерички, безвкусен бургер, кој во секое време би го сменил за бургер од трафика. Лепче коректно, плескавица прилично raw и без никаков шмек, сланина и грилован кромид, кој не го ни осетив. Онака, претерано нашљакан со некој BBQ сос, кој они го пишуваат као homemade, за барем малку да почувствуваш некаков вкус на BBQ. Помфритот сосема океј, иако, доаѓа без никакви сосови.

Минус поени и за тоа што јадењето во локал го служат без никаков прибор и нема средство за дезинфекција (бар на масите надвор), па мораше да лапам со нечисти раце.
Baking Bread се викаат.

Ти кои бургери би ги препорачал?
Баш би сакала да откријам ново место каде што прават супер бургери, не штеди на препораки.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.266
Поени од реакции
27.692
Baking Bread се викаат.

Ти кои бургери би ги препорачал?
Баш би сакала да откријам ново место каде што прават супер бургери, не штеди на препораки.
7mica se vrv najaki se (y)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.349
Baking Bread се викаат.

Ти кои бургери би ги препорачал?
Баш би сакала да откријам ново место каде што прават супер бургери, не штеди на препораки.
Знам, махинално згрешив со името :)

Немам пробано некое ново бургер место одамна, ама сакам Зигис и Fat kitchen bistro да ги испробам. За сега, најдобар сооднос цена - квалитет ми имаат Киоск.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Знам, махинално згрешив со името :)

Немам пробано некое ново бургер место одамна, ама сакам Зигис и Fat kitchen bistro да ги испробам. За сега, најдобар сооднос цена - квалитет ми имаат Киоск.
Во Зигис неколку пати бев а јадев само еднаш, ако нешто можам да заклучам е дека локацијата ми се свиѓа повеќе од храната. Имаат и интересни пива. Што се однесува до бургерот, не ми се допаѓа што го следи тој тренд на високи, а мали бургери. Премногу ми одзема тоа од уживањето, повеќе се мачам да го додржам бургерот да не се распадне целиот отколку што уживам во вкусот и во целото искуство. Инаку и таму нема да добиеш прибор, па можеби најдобра опција е да си го нарачаш за дома.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.842
Поени од реакции
24.272
Во Зигис неколку пати бев а јадев само еднаш, ако нешто можам да заклучам е дека локацијата ми се свиѓа повеќе од храната. Имаат и интересни пива. Што се однесува до бургерот, не ми се допаѓа што го следи тој тренд на високи, а мали бургери. Премногу ми одзема тоа од уживањето, повеќе се мачам да го додржам бургерот да не се распадне целиот отколку што уживам во вкусот и во целото искуство. Инаку и таму нема да добиеш прибор, па можеби најдобра опција е да си го нарачаш за дома.
Burger Sluts имаш пробано? Моја препорака Buffalo Bill доколку јадеш луто и за поискусните со додаток сланина. :D

Иначе ако сакаш со тенка плескавица, барај ги во мени бургерито со назив Smash бургер, таа плескавица е тенка и често во бургерите ставаат по две плескавици.

Ако сакаш вакво нешто, односно Smash плескавица, трк у Fat Kitchen Bistro позади Универзална, само пази до 18:00 работат. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom