Каде може да се најде најдобриот бургер во Скопје?

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
Супер антиреклама на Бејкинг бред, се пофалија со новите пријателчиња Xheza, Чеза, Џеза или како и да е. Што се дешава, да не случајно имаат нови газди?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.324
Супер антиреклама на Бејкинг бред, се пофалија со новите пријателчиња Xheza, Чеза, Џеза или како и да е. Што се дешава, да не случајно имаат нови газди?
Зошто анти-реклама? Ужас им беше месото до сега.
Мене ми е побитно да јадам поквалитетно месо отколку тоа дали месарницата од која го нарачуваат се вика Крсто или Чеза.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.473
Почитуван тим на Кајгана.

Прво би сакале да се заблагодариме на предходната рецензија на Дупли Чедар од Киоск Бургер Бар, на која без разлика што имаше некои работи што можеа да се коментираат и објаснат, се договоривме да не одговориме ништо.

Но читајќи ја новата рецензија за Маџо2, во која бевме спомнати и споредени неколку пати, сметаме дека некои работи сепак заслужуваат коментар:

1) Прво што се приметува е дека рецензиите се направени во различни услови: сега е јадено на лице место, а бургерите од Киоск се земени за достава, што значи пакување, возење до Автокоманда, пристигање дома и распакување, сликање па на идегустација.

Нормално дека после минимум 30 мин, бургерот нема да биде ист со тој што би се јадел на лице место во Киоск, поготово кај Дупли Чедар кој што е составен од две 120 гр јунешки плескавици, кои за да собере две, се потенки и полесно се ладат и губат на сочност.

2) Разликата во видот на бургерот е втората забелешка што ја имаме. Да не бевме директно спомнати како споредба, нема проблем - таму сте јаделе еден вид бургер, во Киоск друг.

Но не е коректно да се коментира и споредуваат различни бургери, бидеќи првиот е една плескавица од сигурно над 220гр и дебела 2см, а од Киоск е 120гр и доста потенка . Секое месо, дали јунешко, свинско или пилешко, со такви разлики на димензии, дебелото ќе биде поубаво и посочно, тенкото ќе испадне посуво и попечено, поготово ако се јаде после 30 мин.

За крај, концептот на правење рецензии на храна ви е добар, само продолжете така, но ако сакате да правите споредби, тогаш би било во ред да се нарачуваат слични бургери по големина и да се јадат во исти услови, зошто вака сметаме дека вашите читатели, а и фановите на Маџо (рецензијата е споделена на нивните социјални профили), добиваат грешна слика за Киоск Бургер Бар.

Вистинска споредба би бил нашиот голем Киоск Баургер со 180гр чисто јунешко месо, лепче од сопствено производство, специјален сос, салати, ајдамер кашкавал и карамелизиран кромид.

Поздрав
Киоск Бургер Бар
Драг киоск бурер,
Од вас имам нарачно 4-5 пати, дечките што ви работат достава биле сосем коректни, што и бев пријатно изненаден но бургерите беа просечни. Баш просек. Од 1-5 во најдобар случај 3ка. Помфритот повеќето пати беше исушен, плескавиците беа тврди /исушени, лепчињата ви беа ок. Сепак за 150 денари бургер правиме муабет. :)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.901
Поени од реакции
10.525
Драг киоск бурер,
Од вас имам нарачно 4-5 пати, дечките што ви работат достава биле сосем коректни, што и бев пријатно изненаден но бургерите беа просечни. Баш просек. Од 1-5 во најдобар случај 3ка. Помфритот повеќето пати беше исушен, плескавиците беа тврди /исушени, лепчињата ви беа ок. Сепак за 150 денари бургер правиме муабет. :)
се изјаснија ако сакаш свежо таму ке идеш, ипак достава ова она неможеш да очекуваш да е како таму што реално им држи вода


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.473
се изјаснија ако сакаш свежо таму ке идеш, ипак достава ова она неможеш да очекуваш да е како таму што реално им држи вода


Sent from my iPhone using Tapatalk
Нормално, се е тоа во ред.
Јас лично секогаш нарачувам, и од 7ца имаме зимано, ќе отиде некој со кола ќе земе, ќе се врати. Од 7ца после 1 саат од кога е земен има подобар вкус. Самиот хамбургер мене ме разочара. Доставата им е ок, повеќе пати топол/млак го носеле, еднаш само камен ни донесоа, ко од фрижидер изваден а на 20 мин пешки од нив нарачавме, но вкусот на бургерот ниту мене ниту на тие што сме зимале не им го напраил меракот. Затоа и само 4-5 пати е земено од таму.
Може да помине но не би земал пак. :)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Нормално, се е тоа во ред.
Јас лично секогаш нарачувам, и од 7ца имаме зимано, ќе отиде некој со кола ќе земе, ќе се врати. Од 7ца после 1 саат од кога е земен има подобар вкус. Самиот хамбургер мене ме разочара. Доставата им е ок, повеќе пати топол/млак го носеле, еднаш само камен ни донесоа, ко од фрижидер изваден а на 20 мин пешки од нив нарачавме, но вкусот на бургерот ниту мене ниту на тие што сме зимале не им го напраил меракот. Затоа и само 4-5 пати е земено од таму.
Може да помине но не би земал пак. :)
Бургери реално немаат добри, месото не ми се свиѓа и комбинирано со тој мајонезот е баш одвратен, ама затоа чикен бургерот им е чиста 10ка. Немам пробано подобар во Скопје. Зборам за обичниот чикен бургер. Оној што им е похован или криспи чикен е одвратен.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
После неколку години бојкот на 7ца, решив пред две недели да им дадам шанса, баш ме интересираше дали нешто подобриле. Класика лошо и плус тровање си закачив.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.335
Поени од реакции
19.751
Омилени ми се Royal Burger од Ново Лисиче. Порано даваа бајато лепче ама веќе некое време си е топ.

Јадев бургер пред некое време од Burger Slot во Кисела Вода и беше доста добар мада цените им беа височки колку што ме држи меморија.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.335
Поени од реакции
19.751
Апдејт. Не се викало местото Burger Slot туку Burgerslut. Бургерот што го јадев се викал Belly of the Beast. Слика :

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Апдејт. Не се викало местото Burger Slot туку Burgerslut. Бургерот што го јадев се викал Belly of the Beast. Слика :

До сликата е, или нема шанса да се прегризе од што е лошо дизајниран?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom