Каде може да се најде најдобриот бургер во Скопје?

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Берик, шо е муабетот?
За натпревар и седмица може да избаци месо од говеда што ги галат и им пуштаат Моцарт за спиење. Финтата е што добиваш у stock понуда, кога обичен чоек оди и нарачуе храна у самиот ресторан, сендвичара вотевр - ако у стандардна понуда добиваш копита, уши, жили од Бразил у комбинација со соја и бајата босанка од специјал...така да, вакви "натпревари" сами по себе се нерелевантни.
 
Член од
13 септември 2018
Мислења
16
Поени од реакции
55
Па и плескавица ако се бара 7ца ја има најдобрата и најчистата.
Ова е виц нели:)? Во 7ца плескавицата максимум да има 50% месо. Друго се соја, квасец и други глупости. Затоа е и така цврста и одскокнува кога ке ја фрлиш на скара и осеќаш дека имаш топка во стомак со саати.
Но реалната ситуација е таа, најпозната и најпосетена сендвичара во градот е 7-ца. Ројал и Киоск Бургер може да се стават на второ и трето место и надоле се останато, а богами сите прејдоа да прават бургери и може некој да им се придружи на горнава група наскоро.

Пошто темата е нели бургер, единствени што знам и пробал, а сум ги пробал скоро сите попознати сендвичари, само Киоск има бургер од 100 јунешко и не е смеса. Се гледа кога ќе гризнеш, не џвакаш гума. И со нормална цена за тој квалитет.

Другиве сендвичари се све смеса од месара, и пишува 100% телешко да, ама тоа значи без свинско но не и други глупости.

Во втора група се рестораниве, каде што е навистина 100% чисто ама и цената е x100

Може победил Маџо, може најдобар бургер прават, они го прават и Готвиме со Фичо, ама сигурно за 300 и кусур ден нема ред да се реди за бургери.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
Берик, шо е муабетот?
За натпревар и седмица може да избаци месо од говеда што ги галат и им пуштаат Моцарт за спиење. Финтата е што добиваш у stock понуда, кога обичен чоек оди и нарачуе храна у самиот ресторан, сендвичара вотевр - ако у стандардна понуда добиваш копита, уши, жили од Бразил у комбинација со соја и бајата босанка од специјал...така да, вакви "натпревари" сами по себе се нерелевантни.
Да де,така си е. Покрај дилемата која секогаш е валидна тука, а тоа е дека скроз може да е наместено, стои и ова што си го пишал.
Плус, стандардна понуда е мисловна именка за македонските сервиси, ресторани, но и производители на храна. Па така често можеш на почеток, кога е нов брендот, да добиеш нешто со супер квалитет, ама и да се заебеш очекувајќи исто во иднина.
Единствена работа која ми се свиѓа кај Седмица е стандардот, односно фактот дека знаеш што можеш да очекуваш од нив, не им варира квалитетот. Друга работа е тоа што јас нивниот стандард го ценам како срање.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ми кажаа дека кај Маџо се чекало саат време и за порачка и за сметка, услугата била катастрофа, за бургерот не знам, го немам пробано.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.908
Поени од реакции
10.540
Каде се наоѓа точно ова Baking Bread?
пиши на гугл ке ти најде, спроти џеваир е до стопанска банка
ако доаѓаш од кај капитол мораш да продолжиш накај н. лисиче па на првите семафори десно, поминуваш покрај лиса, псс па идеш лево и на 50м ке ја видиш стопанска и нема утка


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Па така често можеш на почеток, кога е нов брендот, да добиеш нешто со супер квалитет, ама и да се заебеш очекувајќи исто во иднина.
Свака част на искључоци, ама ова шо си го пишал е правило бр.1 за секој тип бизнис, со идејата да се привлечат гости, муштерии, а после "ќе праиме пари". Пак ќе кажам, има исклучоци, ама во промили...затоа нема кафански, сендвичарски, кафич бренд што живее 20, 30 години.
Седмица е феномен кој својот успех го должи на непознавањето на публиката: студентарија, средношколци, основци...кои се палат на обилност на понудата, а ги занемаруваат дигестивните ефекти и уживањето у храна.
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.148
Поени од реакции
7.850
Ми кажаа дека кај Маџо се чекало саат време и за порачка и за сметка, услугата била катастрофа, за бургерот не знам, го немам пробано.
Скроз спротивно искуство имав, супер услуга и сметка и порачка за брзо време.
Бургерот ништо специјално, сум јадел подобри.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Скроз спротивно искуство имав, супер услуга и сметка и порачка за брзо време.
Бургерот ништо специјално, сум јадел подобри.
Moze denot se pogodil takov kaj drugarov :)
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Значи Маџо бил најдобар, а никој од темава не јадел таму. Ја првпат слушнав за местово.

Бејкинг бред мене не ми се свиѓаше, само еднаш пробав, инаку не ви треба локација, носат ако нарачката е над 300 ден и ако сте во Аеродром.

Киоск исто доставувват, ама некогаш немаат лице за достава, не се јавуваат или не работат, на пример недела.

Ројал обично многу време се чекаат, и стално не можат да ја најдат зградата, за нив google maps е вселенски поим.

Јас од таа листа би гласала за Рустикана, стварно се што сум пробала било многу добро.

Sent from my SM-J330F using Tapatalk
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ова е виц нели:)? Во 7ца плескавицата максимум да има 50% месо. Друго се соја, квасец и други глупости. Затоа е и така цврста и одскокнува кога ке ја фрлиш на скара и осеќаш дека имаш топка во стомак со саати.
Но реалната ситуација е таа, најпозната и најпосетена сендвичара во градот е 7-ца. Ројал и Киоск Бургер може да се стават на второ и трето место и надоле се останато, а богами сите прејдоа да прават бургери и може некој да им се придружи на горнава група наскоро.

Пошто темата е нели бургер, единствени што знам и пробал, а сум ги пробал скоро сите попознати сендвичари, само Киоск има бургер од 100 јунешко и не е смеса. Се гледа кога ќе гризнеш, не џвакаш гума. И со нормална цена за тој квалитет.

Другиве сендвичари се све смеса од месара, и пишува 100% телешко да, ама тоа значи без свинско но не и други глупости.

Во втора група се рестораниве, каде што е навистина 100% чисто ама и цената е x100

Може победил Маџо, може најдобар бургер прават, они го прават и Готвиме со Фичо, ама сигурно за 300 и кусур ден нема ред да се реди за бургери.
Другар, 100% месо нема нигде во светот, а каму ли само во 7ца. Нека не те лажат во Киоск дека јадеш јунешко.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Имам јадено од повеќето што се натпреваруваа на burger week и според мене стварно е најдобар во Маџо.И помфритот што го даваат со бургерот е подобар од другите места. Го имав постирано бургерот у темава уште пред burger weeks и зборев по другари уште пред гласањето дека ако не е местено, Маџо ќе победи.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Зошо не си напраите анкета као у другине теми? Таа ќе биде померодавна од натпреварот, пошо ќе го пробате тоа што е у редовна продажба, а не специјално одбрани продукти.
Битна работа по мене е и каква е услугата. Може и најбоља храна да е, ако бега келнерот од тебе (ко у Охрид), налет и бургер и све. Може ќе ме натерате и мене да се соберам и да отидам да пробам нешто.

Ако патувате у Америка, мада мислам дека франшизата ја има и во некои европски земји, од ланциве би го препорачал Fuddruckers, кој е тексашки бренд, а Тексас е познат по одгледувањето говеда и практично целиот култ кон овој тип храна со beef-steak исл. потекнува од таму. Имаат прилично деликатни комбинации со додатоците. Неколку пати имам јадено и во Burger fuel, па и Hardee's поише у зорт него од кеиф, не сум мераклија на "ланци"...да бидам искрен, она шо Бордејн го промовираше, со локалната, улична храна веројатно е најпаметно, најавтентично и ако е квалитетно, уживањето е најголемо, па макар и е во некој нискобуџетен ентериер и садови за послужување (ова кај нас ретко важи).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom