Каде може да најдам? (Општи прашања)

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Член од
16 октомври 2021
Мислења
3
Поени од реакции
1
Dali znae nekoj od forumot dali vo mk ima Lucky Strike cigareti so vkus na jagoda?
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.469
Поени од реакции
5.470
кај нас, во оваа наша вукојебина, има една голема мизерија...60% од народот живее во Скопје, т.нр. република Скопје, а што да побараш нема во Скопје ама има во Битола, во Гостивае, Струмица... итн...
башка разлика во цена на ист производ по 30% од таму до Скопје.... а не се работи за автохтони производи, н.пр. земјоделски, туку за увозни.... И не сасмо близината на Солун, ете имав случај барав некоја опрема за водовод, имаше во Гостивар ама не праќа во Скопје... ај и тоа може зема преку Албанија италијански работи, ама има и друго, представник на српски производи во Неготино и не праќа во Скопје...
И не е само трошоци за достава кој се потполно нерационални за ситни ефтини работи, туку не можеш да видиш точно производот... пак разбирам интернет трговијата или жива превара, не му одговара Продавница, не само што работи диво, туку во дуќан ќе видиш за какво ѓубре се работи, т.е. дасли воопшто ќе функционира... Проблемот е што и сериозни работи, па и дуќани, ист производ е со 30% поскап во Скопје !!!
Што пишуваше еден хрват, поскап е превозот од Ријека до Загреб од превозот од Кина до Ријека....
Оваква мизерија имаше за време на комуњаризмот, по 30% разлика во цени и во само Скопје, информативен мрак околу цените, но смешно е уште, во 21 век тоа да опстојува ....
Kиријата и цената на деловниот простор во Скопје е доста поголема од другите градови. Мислам дека тоа е главната причина зашто во другите градови некој продукт е поефтин него во Скопје. Исто и за кафичите/кафаните само тука и работната сила рачунај е барем малце поскапа.
Тука збориме за дуќани што се на добра/солидна локација, пошто особено во Скопје локацијата е ептен битна пошто за се имаш огромна конкуренција.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.791
Поени од реакции
15.696
Kиријата и цената на деловниот простор во Скопје е доста поголема од другите градови. Мислам дека тоа е главната причина зашто во другите градови некој продукт е поефтин него во Скопје. Исто и за кафичите/кафаните само тука и работната сила рачунај е барем малце поскапа.
Тука збориме за дуќани што се на добра/солидна локација, пошто особено во Скопје локацијата е ептен битна пошто за се имаш огромна конкуренција.
еве друг случак...во Охрид одиме од 2004.... едно време дискутиравме со еден газда на неколку продавници за храна во Охрид, зошто продукти од Битолски млекари да бидат поскапи во Охрид од Скопје... бргу и тој се сложи дека нема логика, дека МНОГУ зема и тој, па рече ќе ги притиснам да ми дадат цена како во Скопје... и набргу доби...
Значи многу работи кај нас и немаат никаква логика, се зависи дали некој ќе потегне...
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.469
Поени од реакции
5.470
еве друг случак...во Охрид одиме од 2004.... едно време дискутиравме со еден газда на неколку продавници за храна во Охрид, зошто продукти од Битолски млекари да бидат поскапи во Охрид од Скопје... бргу и тој се сложи дека нема логика, дека МНОГУ зема и тој, па рече ќе ги притиснам да ми дадат цена како во Скопје... и набргу доби...
Значи многу работи кај нас и немаат никаква логика, се зависи дали некој ќе потегне...
Да не идам многу од Топик.

Набавната цена се диктира на друг начин. Нормално е тој што зима 10 000 парчиња месечно да има помала набавна од тој што зима 1000. Макар и да е минимална разлика. Не е битно дали се работи за роба од Кина, Турција или локално од Македонија.

Дур кириите и сите пропратни трошоци се пресметуваат +% на ќар и добиваш крајна цена. :)
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
175
Поени од реакции
51
Совет за бојлер за бања? Искуства, препораки за модел?
Парновод vs Тинг vs некој друг производител?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.719
Поени од реакции
1.475
Совет за бојлер за бања? Искуства, препораки за модел?
Парновод vs Тинг vs некој друг производител?
Што е битен производител? Литража да ти одговара јас имав леов преку 15 години не мрдна сега имам сончев колектор затоа го исфрлив.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
175
Поени од реакции
51
Што е битен производител? Литража да ти одговара јас имав леов преку 15 години не мрдна сега имам сончев колектор затоа го исфрлив.
Важно е казанот да иноксен, а ретко која марка прави такви казани, за нашава вода само иноксен казан.
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Добро утро дечки
Ми треба некој кој оди за Варна Бугарија или е веке таму,дали познавате некој ми треба нешто да ми земи.
Благодарам
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
знаете кај има полароид камери низ Македонија?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
знаете кај има полароид камери низ Македонија?
Разгледај по огласи има половни. Не сум сретнал одамна, во МК на ново инстант камера од брендот Полароид (има на Фуџи и сл. во ПиксПлус), ама Полароид си е Полароид :).
Во Грција ги има на ново, баш сега прошлата недела ги гледав во Солун. Од 130еур па нагоре се.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.842
Дај препорачајте перници (мека перница)? Ама да не се сплескаат по 2-3 месеци спиење :D
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Имате видено во некоја продавница да се продаваат антибактериски чорапи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom