Каде може да најдам? (Општи прашања)

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.541
Железни монети кај да ги носам да ми ги сменат за книжни пари? Зборам за 5ки, 2ки, кецови, негде во сума од 100 евра. Има ли будали што ќе ми сменат толку железо? :D
Во банка каде што имаат машина за броење кованица.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Во банка ќе ти земат провизија + ќе те натераат да ги делиш и лепиш по 10тина парчиња.
Пробај прво низ маалски продавници.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.541
Во банка ќе ти земат провизија + ќе те натераат да ги делиш и лепиш по 10тина парчиња.
Пробај прво низ маалски продавници.
Ако оди во банка во која е нивен коминтент, може слободно со кованица да си купи евра...провизија не зимаат никаде, ниту ќе го тераат да лепи пари...си имаат вработените платнени вреќички.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Ако оди во банка во која е нивен коминтент, може слободно со кованица да си купи евра...провизија не зимаат никаде, ниту ќе го тераат да лепи пари...си имаат вработените платнени вреќички.
Во НЛБ во ГТЦ мене ми рекоа така да ги средам и да им ги однесам, затоа и ги однесов во продавница каде ми ги укрупнија.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Во НЛБ во ГТЦ мене ми рекоа така да ги средам и да им ги однесам, затоа и ги однесов во продавница каде ми ги укрупнија.
А провизија колку ти рекоа?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
А провизија колку ти рекоа?
Искрено не се сеќавам колку одеше процентот, пред година и кусур ги носев, последно време чим соберам околу 1000че си ги менувам во продавница низ маало или во тобако.
Единствено што ми текнува да им направиш во банка е финта дека си ги уплаќаш на трансакциска, во тој случај ќе мора да ти ги прими :)
Автоматски споено мислење:

Немаа машина за броење!?
Појма немам, типката на шалтер ми кажа дека нема да може да ми ги прими така во кесата како што и ги однесов туку морало групирани.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Искрено не се сеќавам колку одеше процентот, пред година и кусур ги носев, последно време чим соберам околу 1000че си ги менувам во продавница низ маало или во тобако.
Единствено што ми текнува да им направиш во банка е финта дека си ги уплаќаш на трансакциска, во тој случај ќе мора да ти ги прими :)
Леј каков потег ќе биде тоа :D
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.163
Поени од реакции
15.952
А провизија колку ти рекоа?
Мислам дека 20% земаат провизија у банка за да ти ги укрупнат.
Инаку ја сум ги крупнел по КАМ, Тинекс, Жито, мада никад толку многу одеднаш, обично до 3.000 ден. сум носел.
 
Член од
8 септември 2019
Мислења
51
Поени од реакции
118
Железни монети кај да ги носам да ми ги сменат за книжни пари? Зборам за 5ки, 2ки, кецови, негде во сума од 100 евра. Има ли будали што ќе ми сменат толку железо? :D
Никогаш не сум однел во банка. Најчесто во аптека, локална продавница и фурна. И тоа без провизија замисли. :ROFLMAO:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Бидна. Една аптека, една месара и две продавници, околу 3000 денари во железо.
Требаше да одиш со нив да си купиш протеин, нека бројат во продавница за суплементи и така им е досадно :)
 
Член од
2 јуни 2010
Мислења
8
Поени од реакции
1
дали некој знае каде може да најдам паричник за келнер
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
Дали некој знае цена за ЖИЛЕТИ Fusion GILLETTE во маркетите или на зелен пазар
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Дали некој знае цена за ЖИЛЕТИ Fusion GILLETTE во маркетите или на зелен пазар
Од маркет никако, секогаш се многу поскапи.
На пазар обичните жилет се 450 денари 4 парчиња.
Би требало и Fusion да се тука некаде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom