Каде може да најдам? (Општи прашања)

ivop

Актив
Член од
15 декември 2012
Мислења
71
Поени од реакции
49
Каде во Скопје можат да се купат Тарот карти?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
ми требаат магнети (мали), .......... да можат да се залепат на керамика.
Можеби одговоров касни, ама еве една идеја. Од стари и неисправни хард дискови од компјутер може да се извадат екстремно јаки магнети. Дури и мали делови од овие магнети би биле појаки од стандардните магнети.

Од друга страна како би одело сечењето на овие магнети, какви механички карактеристики имаат, тоа не знам... ама прилично сум сигурен дека некој на нетов и пробал и напишал. :)
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
349
Поени од реакции
350
Можеби одговоров касни, ама еве една идеја. Од стари и неисправни хард дискови од компјутер може да се извадат екстремно јаки магнети. Дури и мали делови од овие магнети би биле појаки од стандардните магнети.

Од друга страна како би одело сечењето на овие магнети, какви механички карактеристики имаат, тоа не знам... ама прилично сум сигурен дека некој на нетов и пробал и напишал. :)

Точно, магнетите од хард диск се ненормално јаки, ама немам бонсек да пробам дали се сечат.
А и процесот на вадење од хард дискот е напорен.
Еве како изгледаат (од хард диск стар 10-тина години):

 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Дали некој знае каде во Македонија има помали клима уреди? Под помали мислам на димензии и моќност. Имам видено низ Скопјево, ама на интернет по сајтовиве на продавниците за бела техника не можам да најдам ништо слично.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Дали некој знае каде во Македонија има помали клима уреди? Под помали мислам на димензии и моќност. Имам видено низ Скопјево, ама на интернет по сајтовиве на продавниците за бела техника не можам да најдам ништо слично.
Види во Електрометал, би требало да има :)
 
П

Паган-др

Гостин
Универзален полнач за лап топ? Постои ли таков? Како им се движи цената? Имам од оние професорскине, ми се откачи нешто во полначот, ме мрзи да го носам на сервис.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Универзален полнач за лап топ? Постои ли таков? Како им се движи цената? Имам од оние професорскине, ми се откачи нешто во полначот, ме мрзи да го носам на сервис.
Побарај во АМС или некоја поголема продавница за компјутери, телевизори.... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom