Каде може да најдам? (Општи прашања)

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Се осечам како да имам роденден на фејсбук :D, фала ви на сите за искрените одговори.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Би замолил некој кој знае да ми каже која е работата на правен референт ?
Клати врата-зимај плата :pos:

Сега сериозно... не можам точно да ти кажам бидејќи не сум правник, а и правници во државен сектор на форумов слабо...
--- надополнето: Nov 2, 2011 4:30 PM ---
Би замолил некој кој знае да ми каже која е работата на правен референт ?
Клати врата-зимај плата :pos:

Сега сериозно... не можам точно да ти кажам бидејќи не сум правник, а и правници во државен сектор на форумов слабо...
 

iggo_s

.. sangre blanca en mis venas!
Член од
30 јуни 2009
Мислења
1.389
Поени од реакции
1.077
Дали некој знае да ми каже кај можам да ја најдам збирката раскази "Миргород" од Гогољ за да ја купам? Прашував низ овие поголемите книжарници низ Скопје ама ја немаат..

Фала однапред.
 

Ivana*Antique

Чисто информативно
Член од
5 септември 2011
Мислења
312
Поени од реакции
144
Дали некој знае да ми каже кај можам да ја најдам збирката раскази "Миргород" од Гогољ за да ја купам? Прашував низ овие поголемите книжарници низ Скопје ама ја немаат..

Фала однапред.
Прашај таку кај што продаваат книги на старо (покрај кеј, каршт новото веро тоест џамбо)
--- надополнето: Nov 3, 2011 2:25 PM ---
Знае некој како да стигнам до локалитетот тумба маџари, т.е. кој автобус оди натака (знам дека е во маџари, ама дали ако фатам 50, ке ме остави негде близу локалитетот или ке треба да одам многу). Кој знае нека пише. И плус сакав да прашам дали негде имаат распоред приватните автобуси пример 45, или 22 приватна или селските приватни, по можност несто на интернет или дали негде има истакнато на железничка.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Книги на Стивен Кинг?
Енглеска едиција? Имаш во Икона еден тон. Или во Англискиот центар, кај Ескимо.
За македонски или во најмала рака српски превод побарај во Матица или ТРИ. Не би ти ја препорачал Ѓурѓа, слаб превод и скратени верзии.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Книги на Стивен Кинг?
Гуглај или побарај на http://thepiratebay.org

Сериозно, во основа не сум за пиратерија, посебно не за литература, ама не може кај нас paparback изданијата да се поскапи од оригиналите во земјите каде стандардот е десетици пати поголем... и да се очекува од нас да бидеме послушни потрошувачи и да ги финансираме домашните издавачки куќи со нивните катастрофално лоши преводи. Кога ќе кажам лош превод, тие што често читаат знаат за што зборувам. Во краен случај државата треба да го субвенционира издаваштвото и да воведе некаков стандард во преведувањето.

Што до тогаш?
Линкот наведен горе и мала инвестиција во eлектонски читач за книги како Amazon Kindle за сума од $79 или 3,535 MKD што дури и со транспортните трошоци е цена еднаква на збирот од чинењето на само неколку (лошо преведени) книги кај нас. (или барем дупло помалку од цената на осреден мобилен телефон со непотребни функции кои 90% никогаш не ги употребувате)

http://www.amazon.com/Kindle-eReader-eBook-Reader-e-Reader-Special-Offers/dp/B0051QVESA

 
Член од
22 мај 2010
Мислења
629
Поени од реакции
109
Прашај таку кај што продаваат книги на старо (покрај кеј, каршт новото веро тоест џамбо)
--- надополнето: Nov 3, 2011 2:25 PM ---
Знае некој како да стигнам до локалитетот тумба маџари, т.е. кој автобус оди натака (знам дека е во маџари, ама дали ако фатам 50, ке ме остави негде близу локалитетот или ке треба да одам многу). Кој знае нека пише. И плус сакав да прашам дали негде имаат распоред приватните автобуси пример 45, или 22 приватна или селските приватни, по можност несто на интернет или дали негде има истакнато на железничка.
Само 23-ка ти одговара најдобро да не идеш пешки а за распоред па ги има на секои 10 до 15 мин не се проблем приватните :)
п.с викни ме и јас ке дојдам и онака не сум бил :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Знае некој како да стигнам до локалитетот тумба маџари, т.е. кој автобус оди натака (знам дека е во маџари, ама дали ако фатам 50, ке ме остави негде близу локалитетот или ке треба да одам многу). Кој знае нека пише. И плус сакав да прашам дали негде имаат распоред приватните автобуси пример 45, или 22 приватна или селските приватни, по можност несто на интернет или дали негде има истакнато на железничка.
Без пешачење само 23ка. Се симнуваш после надвозникот (преку автопат) во Маџари.
Со државен можеш да одиш со 50, или 65. Горе доле и со двата буса имаш 10-15 минути пеш.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Дали знае некој каде е Форнет компјутери?
Мислам дека кога одиш од центар кон нова железничка го одминуваш Веро центар и после семафорите кај СОК на 100 метри од десна страна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom