Каде може да најдам? (Општи прашања)

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Се извинувам ако не е за овде прашањево ама не најдов посоодветно место.
Значи вака, јас знам каде го има (само во странЦко) ама не знам како да го добијам овде. :)

Се работи за алкохолен пијалок и бидејќи Македонија ја укина царината за алкохолни пијалоци, (останаа само ДДВ од 18% и некои 300 ден. акциза за литар 100% алкохол) сакам да си порачам од странство.
Ме интересира дали некој веќе порачувал и како е најдобро да порачам (достава и сл.) и колку е максимален број на шишиња што може да се порачаат во една пратка?
 

cokance

Затишје пред курац.
Член од
11 август 2008
Мислења
686
Поени од реакции
145
каде можам да најдам темно плава флуоросцентна фолија за кола?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Се извинувам ако не е за овде прашањево ама не најдов посоодветно место.
Значи вака, јас знам каде го има (само во странЦко) ама не знам како да го добијам овде. :)

Се работи за алкохолен пијалок и бидејќи Македонија ја укина царината за алкохолни пијалоци, (останаа само ДДВ од 18% и некои 300 ден. акциза за литар 100% алкохол) сакам да си порачам од странство.
Ме интересира дали некој веќе порачувал и како е најдобро да порачам (достава и сл.) и колку е максимален број на шишиња што може да се порачаат во една пратка?
Конкретно ке ти кажам за мојот случај може нешто ке ти помогне а може и ке ти се одмили порачувањето :). Се работеше за виски странЦко и требаше да го порачаме преку нет и почна патешествие прво бидејќи е во стаклена амбалажа треба малце да платиш повеке за да го спакуваат во стиропор и сунгер, потоа чекав да ми потврдат дали ги исполнува сите стандарди на транспорт бидејки е лесно кршлив и запалив материјал, па од кога е ти го пратат ке ти дадат бројче дека е резервирана пратка да си го контролираш каде е по твој избор преку post tracker и конечно во Македонија си ја плакаш акцизата и ддвто а ја платив дури и лежарина 150 ден и испадна поскап транспорт него вискито али пусти мерак :).
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Конкретно ке ти кажам за мојот случај може нешто ке ти помогне а може и ке ти се одмили порачувањето :). Се работеше за виски странЦко и требаше да го порачаме преку нет и почна патешествие прво бидејќи е во стаклена амбалажа треба малце да платиш повеке за да го спакуваат во стиропор и сунгер, потоа чекав да ми потврдат дали ги исполнува сите стандарди на транспорт бидејки е лесно кршлив и запалив материјал, па од кога е ти го пратат ке ти дадат бројче дека е резервирана пратка да си го контролираш каде е по твој избор преку post tracker и конечно во Македонија си ја плакаш акцизата и ддвто а ја платив дури и лежарина 150 ден и испадна поскап транспорт него вискито али пусти мерак :).
Фала многу за одговорот ми даваш надеж дека моит. :)
Колку што се распрашав јас за транспортот некако вака ми идеше математиката.
Една флаша пример 30 евра, а пет флаши исто спакувани со стиропор и сунѓер 50 евра. Поделено по флаша доаѓа прифатливо.
Затоа и прашав за дозволена количина. Ако знае некој нека пише дали на пример можам да порачам пакет од 6 флаши? Не ми се за препродавање туку за лична употреба и да ми се фати “поефтин“ транспортот одеднаш да си ги порачам. Ама како тоа да им го објаснам на цариниците. :)
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Фала многу за одговорот ми даваш надеж дека моит. :)
Колку што се распрашав јас за транспортот некако вака ми идеше математиката.
Една флаша пример 30 евра, а пет флаши исто спакувани со стиропор и сунѓер 50 евра. Поделено по флаша доаѓа прифатливо.
Затоа и прашав за дозволена количина. Ако знае некој нека пише дали на пример можам да порачам пакет од 6 флаши? Не ми се за препродавање туку за лична употреба и да ми се фати “поефтин“ транспортот одеднаш да си ги порачам. Ама како тоа да им го објаснам на цариниците. :)
Тогаш најубаво ке биде вака да се јавиш ти утре на 3116188 царинска управа да те поврзат со оделение за царински формалности и оданочување да ги прашаш нив што како процедури и 3105287 во пошта централа да видиш со нив што како а може и на 3105105 да те поврзат со царинење на пратки па и таму да ти објаснат :D од ова посигурни информации немет :P
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Да не знае некој каде би можел да испринтам лого на дукс?
И за која цена?
:)
 
Член од
21 јули 2009
Мислења
876
Поени од реакции
462
Да не знае некој каде би можел да испринтам лого на дукс?
И за која цена?
:)
види во рамстор пред киното имаше порано сеа незнам дали има, прашај ја ти таа од киното ќе ти каже:smir:
абе да не знае некој каде има ербраш ај помош плис ми треба да купам...
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
30
Поени од реакции
4
Каде да најдам ваква ракија со круша внатре?

Дали некој знае каде можам да купам ваква ракија од крушка со круша внатре и по која цена?

Поздрав

 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Баш ваква? Има слични во Веро и Рамстор, ги имам гледано. Ама цена немам баш приметено, пошто не ме заинтересирало да ја купам :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ми треба телефон за резервации во ракија барот (стара чаршија) -Калдрма,има некој?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Ми треба телефон за резервации во ракија барот (стара чаршија) -Калдрма,има некој?
+ 389 78 34 84 34

Таму бев инвентар цело летo, порачајте си Македонски Брускети ненормално се вкусни :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
+ 389 78 34 84 34

Таму бев инвентар цело летo, порачајте си Македонски Брускети ненормално се вкусни :)
Фала ти!
Брускети и компирчиња печени со домашно црвено вино мљац :)))
Оти не си се претставил?:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom