Каде може да најдам? (Општи прашања)

ivop

Актив
Член од
15 декември 2012
Мислења
64
Поени од реакции
45
Каде во Скопје можат да се купат Тарот карти?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
13.650
Поени од реакции
15.801
ми требаат магнети (мали), .......... да можат да се залепат на керамика.
Можеби одговоров касни, ама еве една идеја. Од стари и неисправни хард дискови од компјутер може да се извадат екстремно јаки магнети. Дури и мали делови од овие магнети би биле појаки од стандардните магнети.

Од друга страна како би одело сечењето на овие магнети, какви механички карактеристики имаат, тоа не знам... ама прилично сум сигурен дека некој на нетов и пробал и напишал. :)
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
299
Поени од реакции
288
Можеби одговоров касни, ама еве една идеја. Од стари и неисправни хард дискови од компјутер може да се извадат екстремно јаки магнети. Дури и мали делови од овие магнети би биле појаки од стандардните магнети.

Од друга страна како би одело сечењето на овие магнети, какви механички карактеристики имаат, тоа не знам... ама прилично сум сигурен дека некој на нетов и пробал и напишал. :)

Точно, магнетите од хард диск се ненормално јаки, ама немам бонсек да пробам дали се сечат.
А и процесот на вадење од хард дискот е напорен.
Еве како изгледаат (од хард диск стар 10-тина години):

 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.708
Поени од реакции
809
Дали некој знае каде во Македонија има помали клима уреди? Под помали мислам на димензии и моќност. Имам видено низ Скопјево, ама на интернет по сајтовиве на продавниците за бела техника не можам да најдам ништо слично.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.898
Поени од реакции
36.499
Дали некој знае каде во Македонија има помали клима уреди? Под помали мислам на димензии и моќност. Имам видено низ Скопјево, ама на интернет по сајтовиве на продавниците за бела техника не можам да најдам ништо слично.
Види во Електрометал, би требало да има :)
 
П

Паган-др

Гостин
Универзален полнач за лап топ? Постои ли таков? Како им се движи цената? Имам од оние професорскине, ми се откачи нешто во полначот, ме мрзи да го носам на сервис.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.898
Поени од реакции
36.499
Универзален полнач за лап топ? Постои ли таков? Како им се движи цената? Имам од оние професорскине, ми се откачи нешто во полначот, ме мрзи да го носам на сервис.
Побарај во АМС или некоја поголема продавница за компјутери, телевизори.... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom