Каде може да најдам? (Општи прашања)

Член од
1 април 2017
Мислења
243
Поени од реакции
24
Ми требаат неколку штрафчиња за да го склопам лаптопот, знае некој каде можам да најдам, знам за логинг ама премногу мие да дадам 400 ден а од тое ми требаат само 10 штрафа
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
10.050
Поени од реакции
13.292
Батерија за чудово, макар и кинеска.
205873578_512748673209647_4948655949388250652_n.jpg 206447463_2829906693990217_6670351437463733223_n.jpg
 

Стев

Fallen
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.672
Поени од реакции
2.504
Знаеш од каде е? У принцип вакви ствари треба да бараш по производител по надеж да имаат компатибилни делови. А ова изгледа како некоја кинеска андерграунд копија....
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
197
Поени од реакции
552

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
10.050
Поени од реакции
13.292
Да одеш кај што продаваат електроника, конкретно за Битола Алфа електроник, или расклопи ја или ќе ти ја расклопат и ќњ ги заменат батериите внатре.
Може да се расклопи?
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
197
Поени од реакции
552
Може да се расклопи?
Сигурно ,моора да може да се расклопи и да се види кој тип на батерии се внатре, пред некое време такво мини правосмукалче на батерии за на ѕид во кујна го расклопивме и ги менаа, само неможиш сам да ги залемиш, треба посебен алат како микро швајц е и батериите со танка плочка ги пунктира споевите инстантно без да крени температура, ако пробваш сам со лемилка ќе ги поебиш батериите од топлината дур да успееш да залемиш.
 

Стев

Fallen
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.672
Поени од реакции
2.504
Може да се расклопи?
Лично искуство со батерии немам...али со се друго да. Резоната зошто не би требало да рчкаш е оти не знаеш како е составено додека не си више внатре. А знак прашање е дали може
а) да најдеш и склопиш батерии со иста волтажа . капацитер и димензии
б) да го залепиш назад
ц) да ти работи безбедно.
Прилично сум сигурен дека има добра причина зошто батериските делови се секогаш цврсто запечатени.
У принцип-жици, електроника, прекидачи на алат рчкај ако може. Ама ствари што се намерно запечатни и затнати не.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
10.050
Поени од реакции
13.292
може, ако бидеш упорен. Види кај е составено, земи оштар скалпер и би требало да пушти, ако не брут форс, па ќе го составиш некако
Сигурно ,моора да може да се расклопи и да се види кој тип на батерии се внатре, пред некое време такво мини правосмукалче на батерии за на ѕид во кујна го расклопивме и ги менаа, само неможиш сам да ги залемиш, треба посебен алат како микро швајц е и батериите со танка плочка ги пунктира споевите инстантно без да крени температура, ако пробваш сам со лемилка ќе ги поебиш батериите од топлината дур да успееш да залемиш.
Многу замарање, не вреди толку.
Ако се најде нова компатибилна океј, ако не ќе иде у канта.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.984
Поени од реакции
20.366
Лично искуство со батерии немам...али со се друго да. Резоната зошто не би требало да рчкаш е оти не знаеш како е составено додека не си више внатре. А знак прашање е дали може
а) да најдеш и склопиш батерии со иста волтажа . капацитер и димензии
б) да го залепиш назад
ц) да ти работи безбедно.
Прилично сум сигурен дека има добра причина зошто батериските делови се секогаш цврсто запечатени.
У принцип-жици, електроника, прекидачи на алат рчкај ако може. Ама ствари што се намерно запечатни и затнати не.
друже, знам едно типче што на електричниот тротинет има уште една батерија за тротинет монтирано па никому ништо. А не па за едно штрафцигерче на струја.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
197
Поени од реакции
552
@Ivica^ е замарање е малце ако не ти се замара имаш канта, а дека ќе најдеш заменска за некоја невидена марка, па уште и исправна, е тоа уште потешко.
 

Стев

Fallen
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.672
Поени од реакции
2.504
друже, знам едно типче што на електричниот тротинет има уште една батерија за тротинет монтирано па никому ништо. А не па за едно штрафцигерче на струја.
Ја не викам да не се рчка, ја викам да не се рчка како идиот. IMG-e7bec67db966f3a8b5b27561cd3ea976-V[1].jpg
Е -го гледаш ова? 100mm чичак за диск за полирање камења. Се утепав барање комерцијално-нема фајде. Купив од пазар за 80 денари 115mm , ножици и шмиргла и бум-бомбона.
Другарчето твое веројатно паралелно сврзал батерија за капацитет...ама не рчкал внатре во постоечка нели.
Запамети-секој може да биде идиот.
Автоматски споено мислење:

Иначе ивица-земи некој бренд. Мислам дека Bosch можеш прилично ефтино да пројдеш.
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
553
Поени од реакции
1.588
Каде можам да најдам Huawei NM card?
 
Член од
1 април 2017
Мислења
243
Поени од реакции
24
Ми требаат неколку штрафчиња за да го склопам лаптопот, знае некој каде можам да најдам, знам за логинг ама премногу мие да дадам 400 ден а од тое ми требаат само 10 штрафа
Nekoj??
 

Стев

Fallen
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.672
Поени од реакции
2.504
Има куп продавници што продаваат штрафовска роба. Види и кај сервиси што поправаат такви ствари. Не знам што специфично ти треба. А ти треба нешто ептен специфично....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom