Каде може да најдам? (Општи прашања)

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.210
Поени од реакции
4.951
Речник некој добар на нет, онлајн, од англиски на македонски превод, со добар превод не како гугл транслејт и остали глупости, има некои стручни зборови за кои ми треба солиден превод....
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Речник некој добар на нет, онлајн, од англиски на македонски превод, со добар превод не како гугл транслејт и остали глупости, има некои стручни зборови за кои ми треба солиден превод....
иди у библиотека, таму имаш речници за разни струки, онлајн тешко
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Дали апликацијата Розета Стоне за учење германски јазик, вреди да се плати? Дали ја користел некој? И освен Дуолинго дали знаете некоја квалитетна апликација за германски?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
Дали апликацијата Розета Стоне за учење германски јазик, вреди да се плати? Дали ја користел некој? И освен Дуолинго дали знаете некоја квалитетна апликација за германски?
Не знам за германски, знам луѓе кои солидно научија шведски јазик користејќи ја апликацијава.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Не знам за германски, знам луѓе кои солидно научија шведски јазик користејќи ја апликацијава.
Розета Стоне или Дуолинго?
Инаку јас користам и речници, книги ама сакам и добра апликација на телефон
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.931
Дали апликацијата Розета Стоне за учење германски јазик, вреди да се плати? Дали ја користел некој? И освен Дуолинго дали знаете некоја квалитетна апликација за германски?
Ако си во мкд може да ја симниш од торент, ја имаш и на замунда.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Онлајн ми треба.....
Сигурно има некој подобри од гугл, некој да понуди ?
Најдобри се речниците на off net, idividi и makedonski.info. За последниот за превод од англиски на македонски јазик треба да кликнеш на Обратно
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Речник некој добар на нет, онлајн, од англиски на македонски превод, со добар превод не како гугл транслејт и остали глупости, има некои стручни зборови за кои ми треба солиден превод....
а да го изгуглаш стручниот назив и да прочиташ објаснување на англиски што точно значи па сам да си склопиш превод? Јас имам таков речник од Оксфорд, сите зборови се објаснети и потфрлен е и некој синоним, права ствар. Куп стручни трудови ги имам напишано со негова помош, денес и Гугл помага :)
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
347
Поени од реакции
429
Речник некој добар на нет, онлајн, од англиски на македонски превод, со добар превод не како гугл транслејт и остали глупости, има некои стручни зборови за кои ми треба солиден превод....
Види по торенти ако најдеш Morton Benson - англиски српскохрватски, на две цд - а се. За ова ќе ти треба ЦД - ром, ако немаш или не сакаш да се замараш со режење цд-а, имаше соодветна програма за креирање на виртуелен цд - ром.
Колку се сеќавам на времето кога беше актуелен имаше доста голем фонд на зборови, само и ова прашање е дали ќе ти заврши работа, сум видел огромни речници за стручни термини.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Постои светска литература преведна на македонски но да биде екнига, епуб или пдф фајлови?

Читам на мобилен обично и би ми помогнало ако има нешто и на македонски за побрзо да ми оди читањето. :D
 
Член од
25 март 2009
Мислења
143
Поени од реакции
596
Да прашам само , дали може друг да оди на закажаниот термин за Виза во германската амбасада ?

Комшивката има термин во Март ,но таа замина на работа во Швајцарија и сега ќе и остане терминот слободен, нема да биде во можност да дојде.
Другар мој има најдено работодавач и договор за работа, но термин во Амбасада дури во Октомври.

Ќе биде ли проблем другарот да го земе терминот од комшивката и да отиде сега во Март или мора секој под свое име да оди ?

Стварно не ми е јасно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom