Јас сакам да ја користам програмата како археолог. Изготвување на мапа, потоа од податоците кои би ги вметнала (база податоци за местоположба на локалитетите) да се изведе некоја просторна анализа (пр. дали локалитети од бронзено време се на надморска висина над 500 метри.. колку се одалечени од водни површини и слични кравини).
Е сега јас сум скроз почетник. Незнам ништо како функционира. Гледав некои туторијали ама пример незнам како да вметнам layers, basemaps дури незнам како да вметнам ни податоци од ексел табела со координати за локалитетите. Еве незнам ни да ви објаснам добро.
Значи ми требаат ептен бејсик работи. Сакам да разберам како функционира програмата за да можам да разберам како можам да си имплементирам јас во струката. Ама да е поедноставно објаснето.
Прегледај го приврзокот 200595
Денес со триста маки успеа да го направам ова. Секој локалитет посебно му ги внесував координатите.
Патем од ерси најдов и за GIS in archaeology арно ама таму се само резултатите од истражувањата прикажани. Не и постапката.
How to.... на гугл ќе ти биде најдобар другар тогаш
Најпросто, додавање на layer може дури и со драг енд дроп да додадеш или еве ти тука
повеќе инфо.
Basemap е исто лесен дел за додавање, единствен проблем кај basemap и layer ти е дефинирање на проекцијата, голем дел од почетниците и луѓе кои немаат познавање од картографските проекции маки мачат со ова. На кратко во верзиите на ArcMap >10.3 го имаш Macedonian State Coordinate System EPSG 6316, ова ти е доколку имаш координати во државен координатен систем, доколку ги имаш во UTM тогаш за тука барај ја UTM 34N (WGS84 или ETRS89) ова се однесува ако ги имаш координати од гугл мапс или ако имаш класични гпс координати од телефон или гпс ресивер тогаш само WGS84.
За почеток на кратко погледни како работи
Catalog и
Search (ова ти е најлесно за барање на командите кои ти требаат).
Project команда ќе користиш ако ги имаш координатите/мапите во еден координатен систем, а треба да ги ставиш во друг.
Define projection ќе ја користиш ако имаш layer без дефиниран кооринатен систем.
На Layer-Properties-General-Coordinate System ќе дефинираш координатен систем во кој сакаш да ти биде целокупниот проект, со тоа ќе ти прави on the fly reprojection на се што ставаш, но мора да му дефинираш трансформациони параметри.
Excel да вчиташ во Arcmap
http://desktop.arcgis.com/en/arcmap/10.3/manage-data/tables/adding-a-microsoft-excel-table-to-arcmap.htm
Подобро работи кога станува збор за координати со CSV фајл, зачувај го екселот преку Save As- CSV (Coma separated values) и тоа ќе го додадеш во ArcMap, еве ти ја постапката за да додадеш
csv и истите да ги искартираш.
Користи Geodatabase подобри се за манипулација во однос на shapefile, доколку имаш потреба може во секој момент да направиш Data-Export во Shapefile.
Околу анализите може да ги правиш на различни начини, преку Select by Location, Select By Attributes, Statistics или со Field Calculаtor да правиш специфични пресметки.
Е сега за понатамошни анализи во зависност што ќе ти затреба, можностите се огромни и може да се направи се што ќе посакаш, ако некаде заглавиш прашувај тука, или за најбрзо барај на google, stackoverflow, gis.stackexchange.com