Каде може да ги најдам следниве документи?

Член од
2 март 2011
Мислења
32
Поени од реакции
3
Бидејќи работам како фриленсер би сакал да отворам банкарска сметка во ЕУ земја бидејќи работодавачот би ми исплаќал заработените средства со помала провизија и тој ми препорача банка кај што би можел да отворам сметка,е сега проблем е што тие ми тражат овие два документа



An official residence document : this document must be delivered by a public authority of your country of residence (embassy, consulate, municipality, etc.), mention your address and be written in English, Dutch or French.


An official tax certificate that must be delivered by a public authority of your country of tax residence (Tax Administration), be written in English, Dutch or French and mention your address.

За вториот знам дека се вади во УЈП али не ми текнува дали на него ја пишува и адресата на живеење? А за првиот документ може некој да ме упати што точно да барам и каде?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Во Англија мене ми бараа proof of address, значи платена сметка од струја, вода, не знам што друга каде го има твоето име и твојата адреса. Ама ќе мораш да прашаш. Тоа им е потврда дека ти навистина живееп таму.
 
Член од
2 март 2011
Мислења
32
Поени од реакции
3
Знам другар сето тоа ми е јасно мене ама не знам како се вика таков документ во мк или дали воопшто постои?

Зборам за следното
"An official residence document : this document must be delivered by a public authority of your country of residence (embassy, consulate, municipality, etc.), mention your address and be written in English, Dutch or French."
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Знам другар сето тоа ми е јасно мене ама не знам како се вика таков документ во мк или дали воопшто постои?

Зборам за следното
"An official residence document : this document must be delivered by a public authority of your country of residence (embassy, consulate, municipality, etc.), mention your address and be written in English, Dutch or French."
На лична карта пишува каде тековно живееш.
Друг документ не знам.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Две битни прашања, ти живееш во ЕУ или во Македонија?
Сакаш да отвоириш легална сметка во ЕУ или сакаш од Македонија да отвориш сметка во странство како демек си нивни државјанин?
 
Член од
2 март 2011
Мислења
32
Поени од реакции
3
Две битни прашања, ти живееш во ЕУ или во Македонија?
Сакаш да отвоириш легална сметка во ЕУ или сакаш од Македонија да отвориш сметка во странство како демек си нивни државјанин?
Живеам во Македонија и сакам да отворам сметка во ЕУ како не резидент(не како ЕУ државјанин).
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Живеам во Македонија и сакам да отворам сметка во ЕУ како не резидент(не како ЕУ државјанин).
Моментално тоа е нелегално во македонија, не смееш да имаш сметка во друга држава додека си македонски државјанин/резидент. УЈП нема увид во странски сметки, што автоматски ти го гледаат како затајување данок кога ќе те дознаат дека имаш сметка надвор од државата.

За какви провизии станува збор? И јас сум фриленсер и немам никаков проблем со странски провизии.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom