Каде за работа во странство?

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
21.538
Поени од реакции
28.626
Се колнам не сум од граматичката интернет полиција... ама навистина ме интересира, да не е забранета кирилица на темава?

:)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
21.538
Поени од реакции
28.626
Се извинувам, само се шегував. Ве молам продолжете си со разговорот, и не се обзирајте на моите упади. (y)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
21.538
Поени од реакции
28.626
Ок. Мислам дека е добро што си отишол да заработиш, и уште подобро што сакаш и да заштедиш за враќање.
Но понатаму уште подобро би било кога би направил нешто да се доедуцираш (овде назад) за некоја поплатена работа таму.
На пример нешто поврзано со информатичката индустрија. Твое е таму на лице место да видиш што повеќе се бара.

Имаш дома економски достапни курсеви, кои ако ти фаќа кликерот се завршуваат и за неколку месеци - што е можеби доволно за да волонтираш некаде, и да испечеш занает, и со тоа многу поплатена работа.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Ок. Мислам дека е добро што си отишол да заработиш, и уште подобро што сакаш и да заштедиш за враќање.
Но понатаму уште подобро би било кога би направил нешто да се доедуцираш (овде назад) за некоја поплатена работа таму.
На пример нешто поврзано со информатичката индустрија. Твое е таму на лице место да видиш што повеќе се бара.

Имаш дома економски достапни курсеви, кои ако ти фаќа кликерот се завршуваат и за неколку месеци - што е можеби доволно за да волонтираш некаде, и да испечеш занает, и со тоа многу поплатена работа.
potpolno ve svakam ali ne e mojot son da zivam ovde sakam da gradam i tvoram na strana barem zasega a vo makedonija bi se vratil kolku da se vidam so moite tolku mi treba posto ne i pregolem optimista za toa kolku i do kade moze nasata drzava da odi posto kako mlad covek nemam nikakov prosperitet vo ovaa drzava osven vrski vo koj gi nemam vo opsto i normalno sum na strana imam ekonomski fax pa sto oti go imam nikade nema rabota i sum primoren da rabotan nastrana posto nastranaa imas ekonomija zdrava zivot pari toa e
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Onaka razmisluvam kade e najdobro vo momentot za rabota se mislam Germanija hmm blisko do nas potreba od poznavanje na germanskiot rabota mislam deka ce najdes pa se mislam i Velika britanija engleski sto sekoj go znae kolku tolku stabilna ekonomija rabota mislam ne bi bilo problem mana e samo sto e malku daleku kakvi se vasi iskustva bas bi sakal da procitam
Со интерпункција скаран си изгледа. Три пати се вратив да разберам шо сакал авторот да кажит.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
5.117
brat imam tamu tetka koja veke 20 godini zivee vo london ima agencija za vrabotuvanje ima preku 50 zeni so bg pasos normalno i cistat pokukite vo london i za toa se plateni .. a jas rabotam vo kancelariiitee ama so viza posto seuste cekam bg basos ako veke nebiva ke apliciram za anglisko drzavanjstvo koe se ceka 6 do 7 godini bez da ispadnes od anglija .... inace platata mi e 2300 evra stan ne plakam posto kaj tetkami sedam ali stanot imam slusnato vo london se dvizi okolku 250 300 funri od soba
10 години треба да имаш престој во УК за да аплицираш за Indefinite Leave of Remain, па после една година од тоа аплицираш за пасош.
Треба да положиш испит Life in UK и да најдеш двајца сведоци кои ќе гарантираат за тебе. А да, ти треба и околу £2000 за да ја комплетираш процедурата.

Доколку ја продолжуваш визата редовно, нема проблем со излегување и влегување во УК, ама доколку си илегалец тогаш несмееш да излезеш од УК и да се молиш дека Дејви нема да те кикне надвор наредна година.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
10 години треба да имаш престој во УК за да аплицираш за Indefinite Leave of Remain, па после една година од тоа аплицираш за пасош.
Треба да положиш испит Life in UK и да најдеш двајца сведоци кои ќе гарантираат за тебе. А да, ти треба и околу £2000 за да ја комплетираш процедурата.

Доколку ја продолжуваш визата редовно, нема проблем со излегување и влегување во УК, ама доколку си илегалец тогаш несмееш да излезеш од УК и да се молиш дека Дејви нема да те кикне надвор наредна година.
vazno dolg e procesot za drzavjanstvo ali sepak i vizata vrsi rabota bar zasega
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
787
Samo bugarski da imas , segde na zapad e dobro :)
Не зезај и не тролај,не е така,на Запад се р'мба и тоа солидно,ќе заработуваш добри пари само ако имаш кај да спиеш и јадеш за безпари,на пример кај тетка ти која е таму веќе 25 години и е во пензија а и треба друштво :)
Најмногу пари оделе за стан и кирии а и под услов да најдеш стан одалечен минимум 50-тина км од работното место било успех...Ако сакаш да заработиш ќе работиш 6 дена во неделата под секакви временски услови по 10 часа дневно минимум,ова ми го кажале многумина мои пријатели и познајници,значи не е лага,сега можеби е подобро од тука во Македонија ама е и итекако напорно,па сега кој сака нека си ја проба среќата! Јас лично познавам и многу луѓе кои не можат да се снајдат на Запад и со бг-пасош а камоли пак со наш
 
G

Goldie

Гостин
Не зезај и не тролај,не е така,на Запад се р'мба и тоа солидно,ќе заработуваш добри пари само ако имаш кај да спиеш и јадеш за безпари,на пример кај тетка ти која е таму веќе 25 години и е во пензија а и треба друштво :)
Најмногу пари оделе за стан и кирии а и под услов да најдеш стан одалечен минимум 50-тина км од работното место било успех...Ако сакаш да заработиш ќе работиш 6 дена во неделата под секакви временски услови по 10 часа дневно минимум,ова ми го кажале многумина мои пријатели и познајници,значи не е лага,сега можеби е подобро од тука во Македонија ама е и итекако напорно,па сега кој сака нека си ја проба среќата! Јас лично познавам и многу луѓе кои не можат да се снајдат на Запад и со бг-пасош а камоли пак со наш
Да да, сите што се отидени странство спијат и јадат кај тетки и роднини инаку евро нема да можат да тргнат на страна

Место да се вратат тука во Македонија каде што ем нема да работиш многу, ем од платата ќе ти остане и за стан и за автомобил они рмбаат во странство..
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Да да, сите што се отидени странство спијат и јадат кај тетки и роднини инаку евро нема да можат да тргнат на страна

Место да се вратат тука во Македонија каде што ем нема да работиш многу, ем од платата ќе ти остане и за стан и за автомобил они рмбаат во странство..
Vidi sega, tamu se pogolemiot del cel zivot pod kirija a ovde vo SK site stanovi se isprodadoa kako narodot da spie na pari pa sega bidi pameten...
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.060
Поени од реакции
11.408
Vidi sega, tamu se pogolemiot del cel zivot pod kirija a ovde vo SK site stanovi se isprodadoa kako narodot da spie na pari pa sega bidi pameten...
Овој муабет по 100 пати го вергламе, услугите и домувањето се исто скапи на запад како и кај нас, нормално нормирани според стандардот. Се' ресто е поефтино таму: храна, облека, коли, гориво....
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.041
Поени од реакции
1.164

Kajgana Shop

На врв Bottom