Каде е границата?

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Без оглед дали работите или не, добивате понуда да работите нешто, со што брзо би заработиле многу добра сума. Таквите работи најчесто се работаат на црно, на туѓа штета, со голем ризик, без никакви документи, од денес за утре итн.
Што би направиле?
Друго ... имате шанса да се вработите во некоја голема компанија која до вчера сте ја плукале бидејќи не сте и верувале ни неа, ни на нејзиниот производ ... далеку од несигурна или некаква улична работа, но ете верувате дека се` што се работи таму е лажно и лошо.
Што би направиле?

Примери има милион, но нема да набројувам за да не се задржите само на дадените, а и да бидете креативни малку ... значи може да кажете некои кои за вас се такви, дали од нив некој би го прифатиле, а некој тотално сметате дека не чини и од старт би го отфрлиле итн ...

Значи поентата ... дали кога се работи за ваша лична и подобра егзистенција или можеби од чиста желба, би прифатиле да работите и нешто во што не верувате и сте мислеле дека е лошо?
Дали би прифатиле ризична работа само да дојдете до пари?
Дали би газеле по луѓе само за да си обезбедите подобра иднина за вас?
Имате ли своја зацртана граница која не би или барем не помислувате дека некогаш би ја поминале, кога станува збор за "работа на црно"?
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Rabota na crno - Da zasto da ne
No prekrsuvanje na nesto sto jas licno sum si go zacrtala.. Potocno krsenje na vetuvanje dadeno sama na sebe samo za pari.. Ne fala..
Use sum mala da zboram za tema rabota ama ok.. Za pari bi rabotela na crno i bi gazela preku drugi luge.. Sepak parite se na nekoj nacin ZA ZAL prljava zavisnost.. No ko sto rekov.. Moeto ego e pred parite.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Со работа на црно...ако фатат еден-ги фаќаат сите,така да не би ризикувала.Значи првенствено,поради мене не би одела зашто ако пропадне се' ќе си имам многу проблеми со запослување потоа,а и дополнителна причина е тоа што не сакам да работам на туѓа штета.Не е човечко да работиш нешто што добро се плаќа и да газиш некој што се потепува од работа за 10 пати помала плата.И искрено пре би одела во некоја фирма во која не сум имала толкава доверба или како што викаш "сум плукала по неа",сепак,тоа е попоштена работа
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Дивајн напиша:
Значи поентата ... дали кога се работи за ваша лична и подобра егзистенција или можеби од чиста желба, би прифатиле да работите и нешто во што не верувате и сте мислеле дека е лошо?
Никогаш не би работела нешто што се коси со моите животни принципи или верувања. Доста сум принципиелна и не би можела да поднесам да работам нешто од кое порано ми се гадело - во никој случај.

Дивајн напиша:
Дали би прифатиле ризична работа само да дојдете до пари?
Не би си го ризикувала животот, само за да стигнам до пари. Не сум алчна и подобро поспоро ќе ги заработувам парите, отколку да се плашам и да се изложувам постојано на ризици.

Дивајн напиша:
Дали би газеле по луѓе само за да си обезбедите подобра иднина за вас?
Ова никогаш. Се разбира дека сакам да успеам во животот и да изградам успешна кариера, но да ја градам мојата среќа на туѓа несреќа -тоа не. Се разбира дека во животот има борби, но тоа не значи дека треба да газам преку тела да успеам и да ги уништувам сите. Ако успевам во животот ќе успеам благодарение на моите квалитети и мојата посветеност кон работата, а не затоа што сум морала да рушам се пред себе, само заради мои амбиции.

Дивајн напиша:
Имате ли своја зацртана граница која не би или барем не помислувате дека некогаш би ја поминале, кога станува збор за "работа на црно"?
Да, имам зацртана граница која што никогаш не би ја пречекорила. Никогаш не би ги погазила моите морални вредности за да успеам. Сакам да успеам на чесен начин и да можам навечер да спијам мирно, со чиста совест.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Дивајн напиша:
Без оглед дали работите или не, добивате понуда да работите нешто, со што брзо би заработиле многу добра сума. Таквите работи најчесто се работаат на црно, на туѓа штета, со голем ризик, без никакви документи, од денес за утре итн.
Што би направиле?
Друго ... имате шанса да се вработите во некоја голема компанија која до вчера сте ја плукале бидејќи не сте и верувале ни неа, ни на нејзиниот производ ... далеку од несигурна или некаква улична работа, но ете верувате дека се` што се работи таму е лажно и лошо.
Што би направиле?

Примери има милион, но нема да набројувам за да не се задржите само на дадените, а и да бидете креативни малку ... значи може да кажете некои кои за вас се такви, дали од нив некој би го прифатиле, а некој тотално сметате дека не чини и од старт би го отфрлиле итн ...

Значи поентата ... дали кога се работи за ваша лична и подобра егзистенција или можеби од чиста желба, би прифатиле да работите и нешто во што не верувате и сте мислеле дека е лошо?
Дали би прифатиле ризична работа само да дојдете до пари?
Дали би газеле по луѓе само за да си обезбедите подобра иднина за вас?
Имате ли своја зацртана граница која не би или барем не помислувате дека некогаш би ја поминале, кога станува збор за "работа на црно"?
Imam mnogu moi prijateli koi bash sega zaminaa za Irak, kade stepenot na rizik e mnogu golem, no ete lakomosta ili nemashtijata za pari deluvashe vrz niv....Poznavam dosta moi vrsnici koi preku nok pokazaa mn pari, rabotat raketarstvo i sl. no ziveat pod silen stres sekoj nov den....Na pocetokot seto toa izgleda dosta primamlivo, no so tek na vreme nema izvlekuvanje od toa...
Koga bi se rabotelo za mene, sekoja rabota koja sozdava somnez vo mene, rabota na crno, i se drugo koe bi se reflektiralo vo nesigurna idnina, neprespani noki, pari koi mozat losho da me koshtaat vo zivotot- NE BI PRIFATILA!
Ne e smislata vo toa samo da se najde rabota koja ke nosi mnogu pari, a ke ti zagorci se ostanato....
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Дивајн напиша:
Значи поентата ... дали кога се работи за ваша лична и подобра егзистенција или можеби од чиста желба, би прифатиле да работите и нешто во што не верувате и сте мислеле дека е лошо?
АКо стварно со моето идно семејство сме во тесно. Немаме пари и слично. Би прифатил, има мн примери за таква работа, некои од нив не би помислил и ко ќе сум во тесно да ги работам :)

Дивајн напиша:
Дали би прифатиле ризична работа само да дојдете до пари?
Ако ја можам таа ризична работа, и ако знам дека тоа некогаш ќе престане, кога тогаш да соберам пари, би ја прифатил и таквата работа.

Дивајн напиша:
Дали би газеле по луѓе само за да си обезбедите подобра иднина за вас?
Да го навредувам, тормозам т.е. да му наштетам на некој во ваква ситуација, никогаш. Сето тоа (работата) би го правел доколку не нема да повредам некој. и точка :)

Дивајн напиша:
Имате ли своја зацртана граница која не би или барем не помислувате дека некогаш би ја поминале, кога станува збор за "работа на црно"?
Пак ќе кажам, таа граница ќе ја преминам во зависност од ситуацијата во која се наоѓам. и и то. :)
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
Знам дека не би можела да работам нешто што би му донело зијан на друг.Секогаш почнувам од тоа,како јас би се чувствувала ако некој го прави тоа на моја сметка.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964
хмм ме подзамисли...не би сакал да се најдам пред искушение зашто ...али вака од чиста мира НЕ.но којзнае каде ќе те одведе патот и можеби тоа ќе биде единствено за твојата егзистенција..не дај боже!!!
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Би прифатил, има мн примери за таква работа, некои од нив не би помислил и ко ќе сум во тесно да ги работам :)
Штом има многу примери, дај кажи некој:)

Не прифаќам работа ако сметам дека нема да ми одговара, ако нема да ми биде интересно, ако мислам дека само џабе ќе се измачувам. Нема шанси психички да се тормозам. Добро сега, не може никогаш да не се оптеретуваш, не може секој ден да ти е погодено, но ексик пари ако си константно незадоволен и одиш само за пари. Секогаш сум работела на места каде ми било пријатно и самата атмосфера ми била поволна за работа.

Сум била во ситуација кога сум можела да газам за да успеам јас, ама сепак ја одбрав другата опција.

И секако дека имам граница и не би ја пречекорила за ниедни пари.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
'chovek vo golema nuzda decata si g prodava a ne pak da kradi' ...LoL!
Sve se prodava i sve si ima cena! Nema takva rabota/stvar na svetot shto nemozae da se kupi,samo vi trebaat dovolna kolichina pari i nachin kako da go napravite toa!
Znachi DA, zashto ne?
Vo sushtina site sme takvi, samo nekoj poveke nekoj pomalku! Ne deka do sega sum napravil neshto takvo(zavisi shto podrazbirate pod nedozvolivi ili nenormalni raboti),mozebi radi nemanje dobra prilika ili odluchnost ali bi ebel babi vo holandija za dobri pari, primer da recheme!:pos2: (Ufff!), ili bi bil lichen psihijatar na Britni Spirs ili neshto drugo taka poludo shto nosi pari, a so prodavanje droga ili oruzje po ulici mozete samo da :drk:!
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Нема граница. Кога е човек гладен, и ќерка му боса и настината а нема пари да среди се` тоа... оправдувам и да убие, па дури и бугар да се пише.
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
дали кога се работи за ваша лична и подобра егзистенција или можеби од чиста желба, би прифатиле да работите и нешто во што не верувате и сте мислеле дека е лошо?
Доколку некоја работа која верувам однапред дека нема да успее, не ја започнувам, доколку мислам дека со таа работа ке наштетам на некого не ја ни погледнувам.

Дали би прифатиле ризична работа само да дојдете до пари?
Зависи за што се работи, а доколку се работи само за пари,не не ја прифаќам.

Дали би газеле по луѓе само за да си обезбедите подобра иднина за вас?
Ова работа сигурно не, по никоја цена, затоа што поштувам една парола "Не го прави она што не сакаш да ти го прават тебе ".

Имате ли своја зацртана граница која не би или барем не помислувате дека некогаш би ја поминале, кога станува збор за "работа на црно"?
Не би сакал да работам на црно во никој случај,и немам зацртано никаква граница за работа на црно.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Дали кога се работи за ваша лична и подобра егзистенција или можеби од чиста желба, би прифатиле да работите и нешто во што не верувате и сте мислеле дека е лошо?
Од чиста желба - ни случајно!
Ако се работи за подобра егзистенција - не! Доколку ги имам основните работи за живот, не би прифатила работа во која не верувам и мислам дека е лоша или штети некому. Секогаш може да се најде и чесна работа, а јас таквата би ја избрала без оглед што би била помалку платена.

Дали би прифатиле ризична работа само да дојдете до пари?
Исто така отсечно НЕ. Јас ги презирам луѓето кои прифаќаат ризични работи за одредена сума на пари, како тие од примерот на Лејди. Познавам и јас такви луѓе и се гадам од нивниот став во врска со тоа. Па која пара е вредна за животот?

Дали би газеле по луѓе само за да си обезбедите подобра иднина за вас?
Не сум себична и лоша по природа. Не би наштетила некому само за мене да ми е полн џебот. Не ми се случило тоа случајно, а намерно ни најмалку нема шанси.

Имате ли своја зацртана граница која не би или барем не помислувате дека некогаш би ја поминале, кога станува збор за "работа на црно"?
Имам своја граница која не помислувам дека некогаш би ја поминала. Се` носи животот и неможам да знам што ме чека и на што можам да бидам принудена еден ден, но неможам ни да претпоставам толку лоша ситуација која би ме натерала да работам на црно.

Нема граница. Кога е човек гладен, и ќерка му боса и настината а нема пари да среди се` тоа... оправдувам и да убие, па дури и бугар да се пише.
А зошто? Човекот секогаш има избор, само прашање е дали секогаш сака да го избере правилното и колкава е неговата алчност.
Не верувам дека некој може да се најде во ситуација во која нема избор, пример - да не може да избира помеѓу чистење улици и дилање дрога.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Заборавивте каде се наоѓате?!?!?!?
Треба да ве испобанирам сите, ама ај дека сум на десна нога станата, само со избришани постови ќе поминете, доколку не продолжите, секако.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
А зошто? Човекот секогаш има избор, само прашање е дали секогаш сака да го избере правилното и колкава е неговата алчност.
Не верувам дека некој може да се најде во ситуација во која нема избор, пример - да не може да избира помеѓу чистење улици и дилање дрога.
Секако дека има избор... со тоа што кога ќерка му е боса и гладна изборот е да остане боса и гладна или да стори нешто незаконско па дури и глупаво за ќерка му да не биде веќе боса и гладна. Љубовта на родителите кон своите деца е(претпоставувам) единствената безусловна која постои.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom