Каде да ја најдам музиката користена во Македонски Народни Приказни?

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.745
Поени од реакции
1.498
[DOUBLEPOST=1435267355][/DOUBLEPOST]07,24 е моментот :)
[DOUBLEPOST=1435267851][/DOUBLEPOST]Еве ја таа со господ
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.220
Поени од реакции
7.740
Дали за музикава поготово за оние песни од грчки автори и други странски автори имале авторски права за користење ? Порано како мал кога бев се мислев дека наши автори ги имаат правено сите песни. Кога пораснав и кога веќе интернетот е толку развиен истражуваш и дознав дека не се од наши автори па тоа малку ме разочара а стварно изборов им е феноменален дури и добро уклопен во сцените.

Во денешниве приказни изборот на музиката е катастрофа, дури и самите приказни немаат некоја интересна содржина да те привлече.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.943
Поени од реакции
9.580
Не ми се верува да имале иако можно е ама па тоа и други времиња биле којзнае како било со авторските права .Иако македонските композитори имаат огромен удел во музикава од приказниве Славе Димитров,Иван Терзиев итн поголем дел се македонска музика али коа ке ги слушне човек се буди некоја емоција посебна и секоја чест на тие што го склопиле тоа со глумата,со содржината на приказната све е еден комплетен пакет феноменално склопен.Денешниве се катастрофални од повеке аспекти прво од начинот на глумење кој ми е ептен за никаде за мене вештачки некако делува и некако со сила.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.943
Поени од реакции
9.580
Случајно налетав на ова користено во приказниве мислам дека не е споделено
конкретно тука ама мислам и во некој други
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.151
Поени од реакции
85.525
Музиката на почетокот неможам да ја најдам... многу потсеќа на делата на Мајк Олдфилд, али не сум сигурен. Ај ќе го пингам @Коловрт за секој случај :icon_mrgr:

 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Музиката на почетокот неможам да ја најдам... многу потсеќа на делата на Мајк Олдфилд, али не сум сигурен. Ај ќе го пингам @Коловрт за секој случај :icon_mrgr:
Добар наод! (y) Несомнено потсеќа на Мајк Олдфилд, ама мислам дека не е од него. Перкусиите ме потсеќаат на нешто овдешно, можно е да е некој македонски или југословенски музичар авторот. Проба со Шазам?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.151
Поени од реакции
85.525
Добар наод! (y) Несомнено потсеќа на Мајк Олдфилд, ама мислам дека не е од него. Перкусиите ме потсеќаат на нешто овдешно, можно е да е некој македонски или југословенски музичар авторот. Проба со Шазам?
Пробав, ништо не дава :(
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.220
Поени од реакции
7.740
Значи ако сакаш да те мавне носталгија (иако некој приказни се и пред јас да се родам или кога јас сум бил бебе) за старите МНП темава е право место за тоа. Штета некој песни се избришани што се ставани тука.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom