Каде да пријавам насилство врз малолетно дете?

Дискусија во форумот 'Хуманитарни акции и помош' започната од skinny, 22 февруари 2017.

 1. Out Of Reality

  Out Of Reality

  Член од:
  5 јануари 2008
  Мислења:
  2.491
  Допаѓања:
  2.329
 2. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.473
  Допаѓања:
  763
  Како не, морало да излезат, ич не се замараат. Јас сум пријавувал слично нешто, не реагираат.
   
 3. Pance24

  Pance24 Мариовец

  Член од:
  26 август 2012
  Мислења:
  216
  Допаѓања:
  34
  Ај дете да искараш , да го исплескаш малце оти направило бејла ама па секоја ден.... Тоа е веќе малтретирање. Не секогаш со насилство се уче детето дека тоа се лоши работи и навики. Имам ќеркичка и 6 годинки ипак се караме ама па знае онаа дека лоши работи праве и знае да си втера во паметот за друг пат. Со детето треба да бидеш не само родител туку и најјдобар другар исто така и да го сослушаш што е со него и да имаш разбирање.
   
  На skinny му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Mr.MisteryMan

  Mr.MisteryMan Шарлатан по природа

  Член од:
  4 март 2017
  Мислења:
  90
  Допаѓања:
  44
  Затоа што постојат таканаречени „човекови права“.
   
 5. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.784
  Допаѓања:
  3.283
  во наше време се јадеше ќотек... е сега се утврдило дека тоа е штетно... ама укинувањето ќотек има други последици, со камата...
  посебно кога детето се уште не е полнолетно
  ( не потпаѓа под затвор) ама криминали праи..
  http://www.libertas.mk/povreden-so-nozh-15-godishnik-od-souchenik/
   
 6. 3MZdravkovski

  3MZdravkovski

  Член од:
  4 март 2017
  Мислења:
  54
  Допаѓања:
  25
  Луѓе доста живеете во шведски филм, ова е Македонија... Јас работев во Центар за социјална работа, и знам шо се случува при пријавување на насилство... -Ништо. Институциите се немоќни да превземаат никакви мерки освен опомени... Сега сум наставник и пак исто гледам секој ден. И? Ни се сменило ни ќе се смени, ниту пак има потреба да се смени. Има лудаци и ќе има... Сите што се нормални луѓе знаат како треба со децата, тие шо не се џабе и пријави и се секако не се мењаат. Престапниците кои сториле семејно или било какво насилство, во 95% го повторуваат истото откако ќе одлежат или ќе бидат опоменати или ќе им биде изречено некоја условна казна...
   
 7. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.338
  Допаѓања:
  25.466
  И што, треба да замижат и да се откажат?
  Поради ваквиот однос и „доста живеете во шведски филмови“ дојдовме до ова дереџе.
  Само дрочење на службите, додека не преземат нешто - не конкретно за овој случај, туку за се' во животот.
   
  На losmij и Sungerot Bob им се допаѓа ова.
 8. 3MZdravkovski

  3MZdravkovski

  Член од:
  4 март 2017
  Мислења:
  54
  Допаѓања:
  25
  Теоретски е така, практично потешко...
   

Сподели преку: