Каде да пријавам насилство врз малолетно дете?

Дискусија во форумот 'Хуманитарни акции и помош' започната од skinny, 22 февруари 2017.

1. Out Of Reality

Out Of Reality

Член од:
    5 јануари 2008
    Мислења:
    2.491
    Допаѓања:
    2.329
  2. artweb

artweb

Член од:
    21 февруари 2012
    Мислења:
    1.374
    Допаѓања:
    692
    Како не, морало да излезат, ич не се замараат. Јас сум пријавувал слично нешто, не реагираат.

3. Pance24

Pance24 Мариовец

Член од:
    26 август 2012
    Мислења:
    200
    Допаѓања:
    30
    Ај дете да искараш , да го исплескаш малце оти направило бејла ама па секоја ден.... Тоа е веќе малтретирање. Не секогаш со насилство се уче детето дека тоа се лоши работи и навики. Имам ќеркичка и 6 годинки ипак се караме ама па знае онаа дека лоши работи праве и знае да си втера во паметот за друг пат. Со детето треба да бидеш не само родител туку и најјдобар другар исто така и да го сослушаш што е со него и да имаш разбирање.

На skinny му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mr.MisteryMan

Mr.MisteryMan Шарлатан по природа

Член од:
    4 март 2017
    Мислења:
    90
    Допаѓања:
    44
    Затоа што постојат таканаречени „човекови права“.

5. Ireal

Ireal

Член од:
    12 март 2009
    Мислења:
    6.842
    Допаѓања:
    2.936
    во наше време се јадеше ќотек... е сега се утврдило дека тоа е штетно... ама укинувањето ќотек има други последици, со камата...
    посебно кога детето се уште не е полнолетно
    ( не потпаѓа под затвор) ама криминали праи..
    http://www.libertas.mk/povreden-so-nozh-15-godishnik-od-souchenik/

6. 3MZdravkovski

3MZdravkovski

Член од:
    4 март 2017
    Мислења:
    54
    Допаѓања:
    25
    Луѓе доста живеете во шведски филм, ова е Македонија... Јас работев во Центар за социјална работа, и знам шо се случува при пријавување на насилство... -Ништо. Институциите се немоќни да превземаат никакви мерки освен опомени... Сега сум наставник и пак исто гледам секој ден. И? Ни се сменило ни ќе се смени, ниту пак има потреба да се смени. Има лудаци и ќе има... Сите што се нормални луѓе знаат како треба со децата, тие шо не се џабе и пријави и се секако не се мењаат. Престапниците кои сториле семејно или било какво насилство, во 95% го повторуваат истото откако ќе одлежат или ќе бидат опоменати или ќе им биде изречено некоја условна казна...

7. Acid

Acid Администратор

Член од:
    22 јануари 2005
    Мислења:
    33.285
    Допаѓања:
    25.371
    И што, треба да замижат и да се откажат?
    Поради ваквиот однос и „доста живеете во шведски филмови“ дојдовме до ова дереџе.
    Само дрочење на службите, додека не преземат нешто - не конкретно за овој случај, туку за се' во животот.

На losmij и Sungerot Bob им се допаѓа ова.
  8. 3MZdravkovski

3MZdravkovski

Член од:
    4 март 2017
    Мислења:
    54
    Допаѓања:
    25
    Теоретски е така, практично потешко...

Сподели преку: