Каде да наjдам? [Food Edition]

Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Какао крем без лешници?
Досега купував од Виталиа, сега ми кажаа престанале да го произведуваат и дека само од останати залихи ако најдам некаде низ Тинекс и други маркети.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.842
Поени од реакции
24.272
Бургерџии ми треба ваша помош! :D
Сакам во сабота да правам домашни бургери, па од некој што има правено домашни бургери сакав ако може да ми помогне и да ми каже од каде и кое месо да го купам за плескавиците, од каде и кој чедар кашкавал да го купам и од каде и кои лепчиња (buns) да ги купам за бургерите?
Прв пат правам и не сакам да се заебавам да купам бајати лепчиња, некоја пластика од чедар кашкавал или па некое мелено месо кое е не е баш најсоодветно за бургери правење, затоа ми треба ваша помош и совет.
Фала многу дечки! :)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Бургерџии ми треба ваша помош! :D
Сакам во сабота да правам домашни бургери, па од некој што има правено домашни бургери сакав ако може да ми помогне и да ми каже од каде и кое месо да го купам за плескавиците, од каде и кој чедар кашкавал да го купам и од каде и кои лепчиња (buns) да ги купам за бургерите?
Прв пат правам и не сакам да се заебавам да купам бајати лепчиња, некоја пластика од чедар кашкавал или па некое мелено месо кое е не е баш најсоодветно за бургери правење, затоа ми треба ваша помош и совет.
Фала многу дечки! :)
1. месото кај Андреа, има и специјално за плескавици (Иво Лола во зградите после комплексот Алумина)
2. cheddar: https://www.e-tinex.mk/default.aspx?e=606325
3. лепчиња како што сакаш едино да го замолиш @gurman2 да ти направи, закон е :)
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
1. месото кај Андреа, има и специјално за плескавици (Иво Лола во зградите после комплексот Алумина)
2. cheddar: https://www.e-tinex.mk/default.aspx?e=606325
3. лепчиња како што сакаш едино да го замолиш @gurman2 да ти направи, закон е :)
Ти благодарам за довербата. Искрено, лепчиња баш за бургери никогаш не сум правел, бидејќи не ги сакам премногу таквите меки, кифлести теста. Не знам која фурна тука ги спрема, ама на интернет сигурно може да се најде добар рецепт.
Инаку, Андреа е исто така мојата месара
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
1. месото кај Андреа, има и специјално за плескавици (Иво Лола во зградите после комплексот Алумина)
2. cheddar: https://www.e-tinex.mk/default.aspx?e=606325
3. лепчиња како што сакаш едино да го замолиш @gurman2 да ти направи, закон е :)
Чедарот на Паладин е најлошиот според мене. Но добро, вкусови се на прашање, може ќе му се допадне на него.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Чедарот на Паладин е најлошиот според мене. Но добро, вкусови се на прашање, може ќе му се допадне на него.
Има црвен и црн, мене тој црвениот ми беше пластичен.. Искрено не ми текнува како се викаше еден стварно добар чедар, како од сртаниот Том и Џери, со дупки :)
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.473
@ob1 лепчиња добри имаш во секој поголем маркет, пакувани по 6 (помали) или по 4 (поголеми). Мислам дека се некаде по 80-100 денари ако ме држи добро памтењево. До сега од 10 зимања 9 пати ми се погодиле супер, само еднаш беа стоени доста и буквално се ронеа кога ќе го стиснеш бургерот.
link - на овие мислам.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.593
Има црвен и црн, мене тој црвениот ми беше пластичен.. Искрено не ми текнува како се викаше еден стварно добар чедар, како од сртаниот Том и Џери, со дупки :)
Со дупки обично е швајцарско сирење, не чедар. Америчката верзија на чедар е уствари срање сирење (не би го ни нарекол сирење) ама е идеално да бургер зашто се топи лесно. Прав англиски чедар во МКД тешко да најдеш, би рекол најдобро кашкавал за бургер во МКД што може да се најде е Гауда...
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Со дупки обично е швајцарско сирење, не чедар. Америчката верзија на чедар е уствари срање сирење (не би го ни нарекол сирење) ама е идеално да бургер зашто се топи лесно. Прав англиски чедар во МКД тешко да најдеш, би рекол најдобро кашкавал за бургер во МКД што може да се најде е Гауда...
Знам дека не се типични дупки за чедар ама имаше одличен шмек. Уште да ми текне како се викаше...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Бургерџии ми треба ваша помош! :D
Сакам во сабота да правам домашни бургери, па од некој што има правено домашни бургери сакав ако може да ми помогне и да ми каже од каде и кое месо да го купам за плескавиците, од каде и кој чедар кашкавал да го купам и од каде и кои лепчиња (buns) да ги купам за бургерите?
Прв пат правам и не сакам да се заебавам да купам бајати лепчиња, некоја пластика од чедар кашкавал или па некое мелено месо кое е не е баш најсоодветно за бургери правење, затоа ми треба ваша помош и совет.
Фала многу дечки! :)
Месо јас барам да ми сомелат пред мене, инаку најчесто земам од Веро. Сооднос во зависност какво го сакаш, обично му покажувам кое парче плешка да ми ја сомелат :) (грубо 80% да е удина, 20% мрсничко). Имам пробувано и да го зреам, ама бара замаранции, а е повкусно.
Лепчиња последно зедов во Стокомак (6 парчиња 65 денари), овие имаат и некои полу-подготвени (да ги печеш 5-10мин) ама ги немам пробано :)
Чедар обично земам што има во моментот, сум ги пробал скоро сите кај нас, ама не сум успеал да најдам чедар како тој што го ставаат на пицата во Доминос (сум пробувал 2-3 од маркет, различен е вкусот).
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.477
Ниеден чедар кај нас не ми е ко МЦ да речеме, само бојата. И овие лепчињата што се за бургери, знаат да бидат премногу бајати и одстојани. Подобро да си земеш посвежи, сум видел во тинекс. На изглед не се толку примамливи али според мене боље се. За плескавици земам од Јухор во кисела вода, има и еден бургер сос таму окулу 100 денари шише што ми е најбоље од сосевите кај нас.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Има црвен и црн, мене тој црвениот ми беше пластичен.. Искрено не ми текнува како се викаше еден стварно добар чедар, како од сртаниот Том и Џери, со дупки :)
Чедар не постои црн.
Во Веро имаше една друга фирма на чедар, но не ми текнува на името. Тој е добар.
Автоматски споено мислење:

@ob1 лепчиња добри имаш во секој поголем маркет, пакувани по 6 (помали) или по 4 (поголеми). Мислам дека се некаде по 80-100 денари ако ме држи добро памтењево. До сега од 10 зимања 9 пати ми се погодиле супер, само еднаш беа стоени доста и буквално се ронеа кога ќе го стиснеш бургерот.
link - на овие мислам.
Супер се овие лепчиња. И јас ги зимам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom